1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување книги преку интернет

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L-enna, 14 јануари 2014.

  1. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Ја отворив темава за да споделиме искуства околу порачувањето на книги преку интернет, и од домашни и од странски веб страни.
    Начин на плаќање, испорака, рекламации, прашања. Сè што е поврзано со тоа.

    Јас имам искуство само со купикнига.мк. Порачката е лесна, избираш на кој начин сакаш да платиш (картичка или уплатница), начин на подигнување (директно од нивните простории или преку пошта).
    Порачав 2 книги и платив со уплатница. Поштарината беше 99 ден. (не знам дали е многу тоа, немам порачувано досега :?: ), ги донесоа до дома. За 3 дена порачав, платив и ги добив книгите во супер состојба. Задоволна сум многу. Плус фини се луѓето. :lol:


    Се надевам темава ќе биде корисна. :)
     
    На daylight и eliesaab им се допаѓа ова.
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.743
    Пол:
    Женски
    ^ Баш сакам да пробам со оваа купи книги, сепак нека се разработи повеќе темава :)
     
  3. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    И јас сум слушала доста пофалби за купи книга, ама до сега не сум купила
    им пишав еднаш но книгата која ја барав моментално ја немале :)
     
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Јас од кај нас немам порачувано, ама скоро редовно порачувам од UK преку Book depository.
    http://www.bookdepository.co.uk/
    Во однос на цените на книгите, варираат има и ефтини, и поскапички, ама па шипингот е бесплатен.Книгите стигаат за околу 15-тина дена, иако на страната пишува за 10 работни дена, и на почетокот ми доцнеше неколку дена, и ги исконтактирав од страната, и неверојатно љубезни беа, постојани ми пишуваа меилови дали ми стигнала книгата, ако не стигне да ми пратат нова,за среќа ми стигна но навистина беше коректно од нивна страна.
    Ми се случи на некои книги малку изгребани да бидат кориците, ама ништо страшно не беше, со оглед на тоа дека сепак се доставува од подалеку, но главно задоволна сум.
     
  5. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    ^
    А го плаќаш данокот (5/18%) и царината, така? :)
     
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    ^Не, ништо такво до сега ми немаат наплатено, дали сум имала среќа или нешто друго е во прашање не знам, ама само книгата си ја плаќав :)
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Јас имам порачувано од купикнига и задоволна сум, им ја пишав адресата и бргу ми стигнаа до дома.Исто така имам читано дека можеш да си ја подигнеш книгата таму но бидејки не живеам во Скопје си порачувам.
     
  8. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Според законот, за предмети купени преку Интернет, во вредност до 45 евра не се плаќа царина. Во изготовка е закон со кој нема да се плаќа царина и до 150 евра.
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. I.Fancy.London

    I.Fancy.London Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    22
    Јас веќе повеќе пати пробувам да порачам книги од bookdepository.com и никако не успевам. Постојано ми се јавува грешка со картичката. Немам грешки во пополнувањето, пробав и со 2 различни картички и се истото... Пробав со виза интернет картичка, а после и со маестро дебитна. Стварно незнам што е проблемот. Да не му се има случено слично на некој па најдил решение? ;(
     

    Прикачени фајлови:

    • untitledKHJK.jpg
      untitledKHJK.jpg
      Големина на фајлот:
      45,7 KB
      Прегледи:
      180
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Има некој искуство со купување книга во електронска форма? :?:
    Барав стручна литература преку google books, најдов неколку книги, ама не се достапни за бесплатно да ги симнам. Сакам да ги купам, ама гледам има опција да ги купам во печатена форма. Проблемот е што не можам да чекам да ми стигнат на домашна адреса, ми требаат што побрзо. А и попрактично ќе ми биде ако ги имам на компјутер.
     
  11. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Досега сум купувала само печатени книги (paperback) од причина што многу ме замара да ги читам во електронска форма и плус заради лична сатисфакција да ги имам во домашната библиотека. :inlove: Имам порачувано од Amazon ( Амерички и Британски), Book Depository и од Купи Книга. Искуството било 100% позитивно до сега, книгите не беа воопшто оштетени при транспорт.
    Единствено што ми пречи е времето на чекање кога се нарачува од странство, но задоволството да се има книгата во раце и да се прочита е поголемо од нетрпението и исчекувањето. :nod:
     
    На blonde_supergirl и L-enna им се допаѓа ова.
  12. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Јас досега нарачував од aprohead.com меѓутоа гледам страничката не постои веќе. Ме упатува на некоја bookplease.com али ништо добро нема. :/
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.576
    Пол:
    Женски
    Не сум купила ништо преку интернет, па ниту книга. И не ни планирам. Некако не ми е сигурно. Подобро е она, како што викаат старите, пари на рака - Мара за рака :D Одам во книжара, плаќам, си ја земам книгата. Толку.
     
  14. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Јас сум презадоволна од Book Depository.

    Правев порачка на 22ри Април. На 26ти ми ја испратија преку пошта.
    Денес поштарот тропна на врата. Значи не чекав ни две недели.

    Состојбата на книгата: 100% неоштетена. Педантно во картонско плико со лист хартија внатре кој ги содржи деталите околу книгата и плус подарок coloring bookmark.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    По предлог од член од Фемина нареден месец ќе купам сеуште непреведени книги овде, значи на англиски. За бук депоситори се работи, достава бесплатна.
     
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не ти правеа проблем на царина? Јас досега само еднаш сум купила така преку Амазон и требаше да се доплаќа на царина иако беше помалку од 45 евра. Преку DHL беше и ептен големи процедури бараа.
    Затоа не се осмелувам пак да порачам, а сакам. :(
     
  17. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Слободно порачaj си, @Lella! Имам порачувано 11 пати (да, проверив :lol:) во Македонија а и надвор од неа, досега никогаш не се случило да доплаќам ни јас а ни другари што имаат порачувано.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ја направив првата нарачка преку Book Depository. :party:
    Сега со душа чекам да стасаат книгите, се надевам дека нема да се изначекам.
     
  19. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    Мене брзo ми стигaaт oд тaму,oкoлу 10 денa.
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Читав дека максимум би чекала околу 2 недели, па баш ќе пишам кога ќе стасаат.
    И јас мислам дека нема да ги чекам многу, ама пак сум нетрпелива. :)