ТЕМА: Македонска книготека- Македоника

Мислење 31 Дек 2013, 03:31

Толку сум пријатно изненадена!
Вакво нешто беше многу потребно во Македонија.

Да објаснам се работи за виртуелна бесплатна библиотека со македонски дела!
Сеуште нема голем избор на дела, ама идејата е ТОП!
Многу се заинтересирав и сакам да го слушнам вашето мислење.

Страницата е: www.makedonika.mk

:* :inlove:
Аватар на корисникот
s1a1n1d1r1a1

Сино цветче
 
648243
Мислења: 419
Зачленет: 10 Окт 2010, 19:01
Локација: In my own world...
Слика

Слика

Мислење 31 Дек 2013, 15:41

Мама многу ќе се израдува на ова...
Аватар на корисникот
QueenElena

Жолто цветче
 
12173022
Мислења: 1198
Зачленет: 01 Авг 2013, 15:06
Локација: Planet Earth
Hi.

Мислење 31 Дек 2013, 15:50

И мајка ми исто. Аи мене ми се допаѓа има добри книги :)
Аватар на корисникот
SnowWhite8

Зелено цветче
 
601619
Мислења: 800
Зачленет: 25 Јул 2012, 23:56
Умре мојата почит кон тебе , прими мое сочуство!

Мислење 05 Јан 2014, 01:36

Jас се зачленив и веќе почнав една книга.Dобра идеја пред се,малку да се запознаеме со нашите писатели.Tаман кога ќе нема што да читам тука ми е Mакедоника :)
Аватар на корисникот
Jule.Sk

Жолто цветче
 
513296
Мислења: 1245
Зачленет: 28 Мај 2011, 22:45
Локација: Во нашата чудесна земја Македонија ツ
Be thankful for all you have,because you never know what will happen next! :)

Мислење 06 Јан 2014, 20:25

Зошто не можам да се најавам на странава? Успешно се регистрирав и мислам дека после регистрацијата треба меил да испратат, но се' уште немаат..Што е работава?
Аватар на корисникот
tropical

Сино цветче
 
4824
Мислења: 198
Зачленет: 26 Фев 2012, 23:41
Локација: In my house
Популарноста не е мерило за вашата вредност.

Мислење 09 Јан 2014, 00:22

^ Пробај пак, да не си го утнала мејлот при пишување?
Мене веднаш ми испратија мејл за да го активирам профилот.

Инаку, ми се допадна идејата за објавување македонски книги, баш и немавме голем избор во електронски верзии. Единствено имам замерка за тоа што не може да се симнуваат книгите, па наместо на киндл морам да ги читам на лап топ.
Аватар на корисникот
AnaKarenina

Жолто цветче
 
190068443
Мислења: 3451
Зачленет: 06 Окт 2011, 21:16
Локација: The Moon
When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile!

Мислење 20 Јан 2014, 17:02

Веќе при првото отварање на книготеката, додадов неколку книги во мои. Следни за читање ми се
    „Бед инглиш“ на Дарко Митревски
    „Захариј и други раскази“ - Михаил Ренџов
    „Бунар“ од Димитар Башевски
    „Штамата на Енхалон“ - Ненад Јолдески и уште три- четири драми.
Speaking of that, имала ли досега некоја од вас проблем при отварање на некоја книга? Откако се регистрирав пред неколку недели, ми прави проблеми со отворање на „Приказни од дивиот исток“ на Горан Стефановски. Ја барав низ книжари, никаде ја нема, таман се израдував и сега ова... На почетокот ниту ми отвараше, постојано на екранот читав Вчитување на книгата, Ве молиме почекајте. Денес кооонечно ми ја отвори, сега ми покажува само 1/2 of 17, а при првото отворање беа 18 страници. Колку што знам оригиналното издание е 161 страна, ме буни некако ова.
Аватар на корисникот
mamma-mia

Зелено цветче
 
1590356
Мислења: 908
Зачленет: 08 Јул 2011, 20:20
Локација: Taormina
Does the soul exist in modern society?

Мислење 23 Фев 2014, 22:24

Бра-во!

Јас ја поздравувам идејата, ова стварно ми се допаѓа, само што ете исто имам замерка ради фактот што не можат да се симнуваат книгите, а јас имам страшен проблем со очите доколку поминувам долго време пред монитор, па ми претставува проблем тој дел.

Пробав со Snipping Tool да го исечам текстот па да го ставаm во Word, и директно да го носам на печатење, испадна добро, малце се као заматенки буквите, али во ред е сепак.
Аватар на корисникот
anabel-a

Жолто цветче
 
1539413714
Мислења: 3331
Зачленет: 25 Авг 2011, 16:17
Локација: New York
"You have to die a few times before you can really live."

http://alexandrainwonderland1.wordpress.com/

Мислење 23 Фев 2014, 22:45

Ау, супер за идејава. Навистина. премногу ми се допадна.
Јас малку сум назад со настаниве, па дури сега дознавам, случајно, ама важно дознав. Супер. Штом ја завршам веќе почнатава си избрав книга, "Улица" од Славко Јаневски, И онака долго време се токмев да ја земам од библиотека, вака на лаптопов ќе си ја прочитам.
Уште еднаш браво за идејава, ни требаше нешто вакво :clap: :clap:
Аватар на корисникот
Vikica.cuci

Жолто цветче
 
31351173
Мислења: 1511
Зачленет: 21 Ное 2011, 16:59
Слика
Be who you are and say whan you feel, because those who mind don't metter, and those who matter don't mind!

Мислење 23 Фев 2014, 22:49

Многу добра идеја и супер реализација. :)

Како прво, супер е да се имаат на дофат повеќето дела од македонски автори.. иако, искрено, за повеќето од насловите немав чуено. Потоа, реализацијата им е многу добра. Ми се допаѓа како е среден сајтот и филтрирањето на книгите, што прави се` да е полесно.

Плус, убаво е што голем дел од лектирите и делата за на училиште ги има на сајтов, па не морам да трчам до библиотека постојано. :lol:

Покрај тоа што не можат да се спуштат книгите, замерка ми е и тоа што мејловите мнооогу им каснат.
2 пати ја заборавив лозинката и се изначекав додека стигна нова. Ама се надевам ќе го средат и тоа.
Аватар на корисникот
L-enna

Жолто цветче
 
16764697
Мислења: 1068
Зачленет: 06 Окт 2010, 14:13
Локација: Right behind you, in your nightmares ..
"You'd have to walk a thousand miles in my shoes just to see what it's like to be me.."
— Eminem

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: OneDirection, Sexy88 и 13 гости