ТЕМА: Oмилени книги од детството

Мислење 14 Апр 2011, 16:23

ја ко нездрава читав ко мала еве уште ми е останато тоа
е сега листа на омилени: Хајди, Дневникот на Ања, Исти очи, Девојчето со две имиња, Касни порасни, Зоки Поки...
Аватар на корисникот
tigerlady

Жолто цветче
 
33131285
Мислења: 1388
Зачленет: 21 Јан 2011, 18:20
Локација: somewhere in the universe
Слика

-Everything will be all right at the end and if it's not all right, it's not yet the end.

Мислење 14 Апр 2011, 16:36

дефинитивно басни од ла фонтен :) касни-порасни,зоки-поки,двојната лота
Аватар на корисникот
ohoho

Сино цветче
 
8432
Мислења: 266
Зачленет: 26 Јан 2011, 01:48
ме + love + 2 kids = happy family

Мислење 05 Мај 2011, 18:52

Пипи долгиот 4орап дефинитивно најомилена, иако скоро и да не се сеќавам на книгата... хаха
Аватар на корисникот
Sunday-Rose

Сино цветче
 
3619
Мислења: 292
Зачленет: 30 Дек 2010, 17:33
There's just too much that time cannot erase....

Мислење 05 Мај 2011, 19:17

Исти очи, Децата од нашата улица :)
Аватар на корисникот
Chocoholic

Зелено цветче
 
970931
Мислења: 747
Зачленет: 25 Апр 2011, 23:46
A question that sometimes drives me hazy: Am I or the others crazy?

Мислење 18 Мај 2011, 01:08

Марта од Горјан Петревски :)
kankus

Жолто цветче
 
277270
Мислења: 1188
Зачленет: 31 Дек 2010, 23:35

Мислење 18 Мај 2011, 19:31

Првата книга што паметам дека сум ја прочитала беше Патувањата на Добрило, само... не знам од кој автор беше :?: и тоа некаде во второ-трето одделение, но се уште, помалку во магла, се секавам на содржината.
Друга книга што дефинитивно ми останала во сеќавање е Полна Месечина од Бошко Смаќовски-читав и плачев од смеење :rofl: .
Карсон од покривот, Двојната лота, Патот за Агра, Волшебното самарче ;) сите од Горјан Петрески....
Другите се радуваа на играчки, јас на книги :^) Некое чудно дете изгледа сум била...
Аватар на корисникот
veronikaveronika

Сино цветче
 
7782
Мислења: 162
Зачленет: 09 Мар 2011, 01:59

Мислење 24 Мај 2011, 13:13

Марта,Споменка,Триножните рицари,Збркана сказна и Сказни за Нестерка .. :D
Аватар на корисникот
HeartlySmile

Сино цветче
 
50326
Мислења: 160
Зачленет: 14 Фев 2011, 15:18
Локација: Here and there....
Every time you smile at someone, it is an action of love, a gift to that person, a beautiful thing.

Мислење 26 Мај 2011, 00:59

Споменка, книга која ме расплачи и ете од тогаш си градам кариера кога читам да плачам :lol: и таа беше книгата која ме натера да читам и понатаму книги кои немаат врска со училиштето, оти до тогаш си мислев дека сите книги се досадни како лектирите
Двојната Лота
Марта, Сама и се останато од Горјан Петрески
Возот в снег
sweety-m

Сино цветче
 
5120
Мислења: 114
Зачленет: 08 Мај 2011, 12:15

Мислење 26 Мај 2011, 01:16

Ахххх........ книгите од детството! Ги има многу :)
Ќе почнам од првата која ја прочитав :) Волшебната зелка, потоа следуваа уште мноооооооооооооооооооооогу други од кои највеќе впечаток ми оставиле: Доктор Офболи, пајажината на Климентина, Орлите рано летаат(леле колку ја обожавав книгава, 100 пати ја имам прочитано :lol: ), Хајди,Сибирка,Колибата на чичко Том, Улавите години, Бојан, Том Соер,Малесија,Дневникот на Ана Франк, Хакалбери Фин. Во основно ги читав и книгите на сестра ми за во средно :lol: што убаво ми беше :) имав време за читање ехеееее.............
Аватар на корисникот
so4nti2u

Фем почетничка
 
1551
Мислења: 22
Зачленет: 09 Јун 2010, 15:17

Мислење 26 Мај 2011, 01:34

Касни Порасни
Алиса во земјата на чудата
Силјан штркот
Колибата на чичко Том
Хајди
20.000 милји под морето...

добив желба да ги препрочитам, спомени :)
Аватар на корисникот
AlicaInWonderland

Жолто цветче
 
2559805
Мислења: 2148
Зачленет: 26 Ное 2010, 18:35
Локација: In Wonderland

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 9 гости