ТЕМА: Предизвик за Фемина читачите

Мислење 27 Јул 2012, 23:50

Скриен текст: покажи
Заради евиденција:
1. Вештица - Венко Андоновски
2. Новеченто - Алесандро Барико
3. Смеење во темница - Владимир Набоков
4. Часови - Мајкл Канингам


Накратко, тоа што прочитав во изминатиот период:

5. Јужно од границата, западно од сонцето – Харуки Мураками
Ова беше првата книга што ја прочитав од Мураками, многу слушав и читав за него, но никако да дојде на ред. Можеби очекував премногу, но сепак ми се допадна. Границата помеѓу јавето и сонот или да не речам оние демони од минатото, доловени со стил кој го почувствував по втората прочитана книга од авторот.

6. Калеш Анѓа – Стале Попов
Бидејќи не понесов книга со мене, оваа и книгата по неа ги читав за време на велигденските празници, додека одмарав во мојата родбина, па се навратив на времето кога ги читав овие книги. Судбината на македонскиот народ за време на турското ропство и непокорната Анѓа.

7. Единаесет минути – Пауло Коелјо
Посегнав баш по оваа книга бидејќи не ми текнуваше на ништо од книгата освен делот кога Марија доживува оргазам на плоштадот во Женева. И Пауло Коелјо го оставам за почетокот на тинејџерските години, кога се гради читателскиот вкус.

8. Пламен сјај – Трејси Шевалие
Семејството Келавеј се доселува во Лондон од 18 век, а нивен комшија е Вилијам Блејк. Вилијам Блејк е еден од ретките поети со чие творештво речиси сум целосно запознаена и со задоволство се навраќам на неговите Песни на невиноста и искуството и тоа ме привлече да ја купам книгата. Независно од тоа, ова е добар роман, што останува во сеќавање.

9. Девојката со портокали – Јустејн Гордер
Не знам што да кажам за книгата, освен дека не ми остави никаков впечаток.

10. Без Догма – Хенрик Сјенкјевич
Љубовна приказна проткаена со историски моменти во стилот на руските класици. Quo Vadis е една од моите омилени книги, а оваа е сосем различна од неа, а исто толку добра.

11. Снег – Максанс Фермин
Краток волшебен роман или хаику во проза.

12. Норвешка шума – Харуки Мураками
Мураками многу вешто ги доловува комплицираните меѓучовечки односи, со непосреден стил кој допира до читателот. Наједноставно тоа би го опишала како некој да ми ги читал мислите и ги преточувал во книга. Ете така.
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 29 Јул 2012, 16:16

Само што ја видов оваа тема на форумов, и мислам дека е во ред ако се вклучам од сега и ако ги набројам оние книги кои ги имам прочитано од оваа година ( не знаејќи за предизвиков )
1. Девојката во боја на зумбул - Сузан Вриланд
- Се сеќавам дека оваа книга ја позајмив од училишната библиотека веднаш по зимскиот распуст и ја прочитав во еден здив. Се работи за откривањето на идентитетот на девојката која е насликата од познатиот сликар Вермер и помалку е здодевна се додека не се стигне до крајот. Како што кажав, се чита во еден здив и те остава да размислуваш уште долго време после читањето..
2. Кодот на Да Винчи - Ден Браун
- Мистеријата ми е врежана во крвта. Уживав во оваа книга која е полна со загатки и научив многу работи кои асоцираат на познатата слика од Да Винчи. Прекрасна книга.
3. Времето на лалињата - Дебора Могах
-Интересна книга, на почетокот малку здодевна, но потоа не можеш да ја испуштиш од рацете. Се работи за љубовта на една мажена жена и еден (мислам дека беше) сликар. Тука има и алчност и лакомост и прељуба и љубов. Воедно, книгата ве остава без здив.
4. Убиство во Ориент Експрес - Агата Кристи
- Книгата ја најдов случајно во домашната библиотека, една од книгите кои се продаваа во весниците. Имав слушнато за Агата Кристи и познато ми беше дека пишува вакви дела, па си реков зошто да не ја прочитам. Дејството се случува во возот, каде што на крајот убијци се сите 12 луѓе кои се таму. Агата, всушност се занимава со интересни детали кои не секој детектив би ги земал во предвид. Мислам дека баш тоа и толку ми се допадна, па си реков дека мора да прочитам бар уште некое дело од неа. Сега засега, сеуште останав само на тоа.
5. Ќерката на мојата најдобра пријателка - Дороти Кумсон
- Ова е една интересна книга која ја прочитав додека бев на одмор. За два дена беше прочитана и потоа дури ја прочитав и по вторпат. Две најдобри пријателки се разделуваат бидејќи едната спиела со дечкото на втората. После неколку години, на едната и пристигнува писмо од пријателката дека е болна и дека бара некој да ја чува нејзината ќерка, која всушност е плод од таа вечер помината со дечкото.
6. Пеколот - Данте Алигиери
- Оваа книга ми е дело за во втора, па ова лето беше прва на листата од книги за на училиште што трба да ги читам. Ми се допадна начинот на кој што Данте ги сместува луѓето во пеколот, иаско сеуште не ми е јасно зошто и Мухамед е еден од нив. Воедно интересно дело, со несекојдневна тематика. Се надевам во брзо време ќе ги прочитам и другите два дела од Боженствената Комедија.
7. Watermelon - Marian Keyes
- Се надевам во ред е на оваа листа да се стават и прочитани книги на Англиски јазик, бидејќи нема ништо спомнато во врска со тоа. Ако има, тогаш оваа и следните книги, ни јас ни вие не ги земајте во предвид. Една мајка, на денот кога го раѓа своето прво девојче е оставена од сопругот кој наводно си нашол нова љубов. Таа го зема бебето во раце и лета право во куќата кај нејзините родители.
8. Алхемичарот - Пауло Коелјо
- Прекрасна книга, мислам дека на повеќето од вас веќе позната. Ова ми беше прво дело од Пауло и ми се допадна неговата моќ да ги опишува работите со толкава ентузијастика.

Сега ги читам 11 минути и Дон Кихот, па се надевам до крајот на годината успешно ќе го завршам предизвикот.
Аватар на корисникот
inuska

Сино цветче
 
1810
Мислења: 105
Зачленет: 24 Апр 2010, 20:36
СликаСликаСлика

Мислење 30 Јул 2012, 15:52

22. Неподносливата леснотија на постоењето - Милан Кундера

Скриен текст: покажи
Кундера раскажува за животот на Тереза, Томаш, Сабина и Франц во Прага и за Прага. На некој начин ја отсликува централноевропската култура, животот на интелектуалциите и нивната состојба во војната, испреплетените животни приказни и сетоа тоа завиткано со филозофијата на постоењето.

Започнува со митот за вечното враќање и поставува една интересна теза форумулирана во прашањето дали леснотијата е лесна или тешка. Преку ликот на Сабина го допира прашањето за клишето и ја искажува сета можна одвратност кон него. Сепак, најфилозофската скриена нишка овде е во односите на ликовите и во нивните судбини.

Томаш кој ужива во често менување на партнерките, се заљубува во Тереза зашто таа ќе се разболи во неговиот кревет и тој во неа ќе гледа девојка која мора да ја заштити. А таа е повлечена девојка со проблематична мајка. Томаш, меѓу другите девојки, ја изневерува со Сабина, позната сликарка која цел живот оди против клишето. Таа има афера со докторот Франц, кој патем има жена и ќерка.

Неподнослива леснотија на постоењето, насловот сам од себе е генијален, а да не зборуваме за книгата.


23. Бруклински будалештини – Пол Остер

Скриен текст: покажи
Чинам, романот е пишуван со наивност на човек кој ги обожава книгите. Потребно е и тоа како, да се разграничи желбата за читање од талентот за пишување. Сепак и не е толку лоша за на плажа или во автобус, ми беше и интересна.

Раскажувачот е Нејтан, старец кој никако не се смета за старец и кој имал рак на белите дробови. Раскажува за својот внук Томи и за неговиот несреќен живот. Всушност, тој собрал повеќе несреќни души кои на крајот ќе го пронајдат својот пат до среќата. Најинтересна ми беше Аурора, сестрата на Томи дека контраверзна и се, и нејзината тврдоглава ќерка.

Интересни ми беа расправиите и мислењата на тројцата интелектуалци Хари, Нејтан и Том, како и приказната за Аурора, но се е веќе прочитано. Барем е меѓу подобрите од таквиот калибар.


24. Портрет на уметникот во младоста – Џејмс Џојс

Скриен текст: покажи
Се откажав на пола пат од Улис, ама оваа не ми беше ич проблематична. Делото е полуафтобиографско, преточено во ликот на Стивен Дедалус и го следи неговиот живот до дваесетата година. Разработена е неговата потсвест во неговото детство и младоста додека учел во езуитско училиште.

Многумина го сметале за асоцијален генијалец, секогаш бил добар ученик и првенец во генерацијата, добил понуда што ја добивале најдобрите, односно да остане во училиштето како свештеник. Но позади неговата неизвалкана површина и лик полн со интелект, се криел блуден син. Со силни побуди и со големи внатрешни конфликти се разликувал од останатите.

Сума сумарум, разработена е психата на младиот уметник и може да се најдат неколку интересни цитати како: „Амбицијата што понекогаш ја насетуваше, не наоѓаше простор во мракот на неговата душа“. Некогаш како да читаш и поезија и се познава дека тој си пишувал за себе, а не за чиателите. Она по што најмногу се разликува од другите е дијалогот и хуморот.
Аватар на корисникот
Magnolija

Жолто цветче
 
39693578
Мислења: 1371
Зачленет: 01 Дек 2009, 13:30
Локација: where the wild roses grow...

Мислење 30 Јул 2012, 23:07

14. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон

15. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон

Скриен текст: покажи
Можам да кажам дека делава се извонредни!
Нешто прекрасно, морничаво и тажно во исто време!
На книги досега многу сум плачела или смеела, ама само од некоја ептен добра книга сум се наежила, а верувајте се наежив од сите три дела на Зафон што ги прочитав.

Ги препорачувам на сите! :)
Аватар на корисникот
BeYourself

Жолто цветче
 
24305123
Мислења: 1418
Зачленет: 12 Сеп 2010, 17:17
Локација: Далеку од очи, далеку од срце..
Beauty is a curse on the world. It keeps us from seeing who the real monsters are.

Мислење 31 Јул 2012, 14:36

Само за да се пребројам:
Скриен текст: покажи
Само што ја видов оваа тема на форумов, и мислам дека е во ред ако се вклучам од сега и ако ги набројам оние книги кои ги имам прочитано од оваа година ( не знаејќи за предизвиков )
1. Девојката во боја на зумбул - Сузан Вриланд
- Се сеќавам дека оваа книга ја позајмив од училишната библиотека веднаш по зимскиот распуст и ја прочитав во еден здив. Се работи за откривањето на идентитетот на девојката која е насликата од познатиот сликар Вермер и помалку е здодевна се додека не се стигне до крајот. Како што кажав, се чита во еден здив и те остава да размислуваш уште долго време после читањето..
2. Кодот на Да Винчи - Ден Браун
- Мистеријата ми е врежана во крвта. Уживав во оваа книга која е полна со загатки и научив многу работи кои асоцираат на познатата слика од Да Винчи. Прекрасна книга.
3. Времето на лалињата - Дебора Могах
-Интересна книга, на почетокот малку здодевна, но потоа не можеш да ја испуштиш од рацете. Се работи за љубовта на една мажена жена и еден (мислам дека беше) сликар. Тука има и алчност и лакомост и прељуба и љубов. Воедно, книгата ве остава без здив.
4. Убиство во Ориент Експрес - Агата Кристи
- Книгата ја најдов случајно во домашната библиотека, една од книгите кои се продаваа во весниците. Имав слушнато за Агата Кристи и познато ми беше дека пишува вакви дела, па си реков зошто да не ја прочитам. Дејството се случува во возот, каде што на крајот убијци се сите 12 луѓе кои се таму. Агата, всушност се занимава со интересни детали кои не секој детектив би ги земал во предвид. Мислам дека баш тоа и толку ми се допадна, па си реков дека мора да прочитам бар уште некое дело од неа. Сега засега, сеуште останав само на тоа.
5. Ќерката на мојата најдобра пријателка - Дороти Кумсон
- Ова е една интересна книга која ја прочитав додека бев на одмор. За два дена беше прочитана и потоа дури ја прочитав и по вторпат. Две најдобри пријателки се разделуваат бидејќи едната спиела со дечкото на втората. После неколку години, на едната и пристигнува писмо од пријателката дека е болна и дека бара некој да ја чува нејзината ќерка, која всушност е плод од таа вечер помината со дечкото.
6. Пеколот - Данте Алигиери
- Оваа книга ми е дело за во втора, па ова лето беше прва на листата од книги за на училиште што трба да ги читам. Ми се допадна начинот на кој што Данте ги сместува луѓето во пеколот, иаско сеуште не ми е јасно зошто и Мухамед е еден од нив. Воедно интересно дело, со несекојдневна тематика. Се надевам во брзо време ќе ги прочитам и другите два дела од Боженствената Комедија.
7. Watermelon - Marian Keyes
- Се надевам во ред е на оваа листа да се стават и прочитани книги на Англиски јазик, бидејќи нема ништо спомнато во врска со тоа. Ако има, тогаш оваа и следните книги, ни јас ни вие не ги земајте во предвид. Една мајка, на денот кога го раѓа своето прво девојче е оставена од сопругот кој наводно си нашол нова љубов. Таа го зема бебето во раце и лета право во куќата кај нејзините родители.
8. Алхемичарот - Пауло Коелјо
- Прекрасна книга, мислам дека на повеќето од вас веќе позната. Ова ми беше прво дело од Пауло и ми се допадна неговата моќ да ги опишува работите со толкава ентузијастика.

Сега ги читам 11 минути и Дон Кихот, па се надевам до крајот на годината успешно ќе го завршам предизвикот.


9. Дон Кихот од Ла Манча - Мигел де Сервантес
- Ја читав скратената верзија, таква ми дадоа од библиотека. Ми се допадна и ме натера да размислувам за работи за кои никогаш порано во животот не сум размислувала. Во секој случај, Дон Кихот има непредвидлив карактер и наликува на лудникаво суштество, според мене, тој не е луд, тој едноставно има бујна фантазија и преголема храброст. А фантазирањето и спротивставувањето на некој поголем и посилен од тебе не е лудост, напротив, тоа е доблест и не секој ја поседува.
10. 11 Минути - Пауло Коелјо
- Преку животот на Марија се запознав со некои, за мене, нови работи. Предизвик ми беше оваа книга, од која извадив многу поуки, како за животот општо, така и за љубовта и за сексот.

Сега, како што пред малку напишав во темата моментално читам , ја читам книгата The Other Side Of The Story од познатата Ирска авторка Marian Keyes.
Аватар на корисникот
inuska

Сино цветче
 
1810
Мислења: 105
Зачленет: 24 Апр 2010, 20:36
СликаСликаСлика

Мислење 31 Јул 2012, 14:46

ЈУНИ

17. Минет Волтерс – Скулпторката

Скриен текст: покажи
Прекрасен криминалистички роман кој ги открива тајните на едно англиско семејство. Осудена за громорозното убиство на сестра си и мајка си, Оливе ја прифаќа кривицата и воопшто не се противи.
Росали е новинарка чија задача е да открие кои се мистериите во врска со тоа убиство и кој всушност е виновен за истото.
Љубов, крв, омраза, мрачни тајни...


18. Ентони Бурџис – Пеколен портокал

Скриен текст: покажи
„И сеа што праиме?“
Досадата која владее наоколу е виновникот за насилните постапки на група млади луѓе...
Насилство, дрога, секс...
Ништо специјално, не сум Бог знае колку воодушевена... Но сепак поучна книга.
И ми се допадна повеќе од филмот


19. Николај В. Гогољ – Шињел (и други раскази)

Скриен текст: покажи
Ми се допаѓа неговиот реалистички стил. Начинот на изразување и не секаде сретливата слобода која ја дава на читателот да размислува.

Го одвоив Шињел, бидејќи најмногу ми се допадна.
Ова е доказ дека отсекогаш на луѓето им се судело по надворешниот изглед... Но сепак се се врти и се се враќа.


20. Борис Вијан – Ќе ви плукам на гробовите

Скриен текст: покажи
Маестрално дело од француските класици. Премногу слободен стил на изразување, особено за минатиот век...
Иако осудувана како неморална, етикетирана за еротска и долго време забранета, го достигнува врвот.
Поради неговата црнечка крв, плати со живот... Но сепак проживеа доволно за да се одмазди.


ЈУЛИ

21. Габриел Гарсија Маркез – Сеќавање на моите тажни курви

Скриен текст: покажи
Навистина е дека за љубовта нема граница. Мислам дека оваа книга е и доказ за тоа. Неговите 90 години не го спречија да се заљуби.
Но го спречија за ужива во таа љубов на свој начин...

„Кога некој некој ќе ме праша зошто не сум се оженил, велам дека курвите не ми оставија време да го направам тоа.“


22. Карлос Руис Зафрон – Полноќна палата

Скриен текст: покажи
Ноќта која го означува крајот на животот во домот за сираци, го предвидува почетокот за нешто дотогаш непознато и невозможно.

Незнаењето дека главниот на друштвото Чоубар и девојката која се појавува последната ноќ се всушност близнаци не е единствената тајна.
Дали имињата напишани наопаку се тиа кои имаат влијание врз лошите сеништа?

„Во животот има две работи кои не можеш да ги избираш, Бен. Не можеш да си ги избереш непријателите. И не можеш да си го избереш семејството. Понекогаш е тешко да направиш разлика меѓу едните и другите, но времето те учи дека, на крајот на краиштата, твоите карти секогаш можеле да бидат и полоши. Животот сине мој, е како вистинска партија шах. Кога почнуваш да сваќаш како се движат фигурите веќе си изгубил.“


23. Карлос Руиз Зафрон – Септемвриски светлини

Скриен текст: покажи
Животот на Симона и нејзините деца се врти за 180 степени кога тие се преселуваат кај најголемиот производител на играчки.

Куќа преполна со најразлични машини кои се единственото нешто што ја нарушува самотијата е всушност едно премногу мрачно место...
Нереална но сепак преинтересна книга.

„ „Не е фер“, му рече на галебот. „Кога ќе се родат, никој не ти кажува дека ќе го прават истото што си го правел ти на нивни години.“ “


24. Карлос Руиз Зафрон – Принцот на маглата

Скриен текст: покажи
Според некои третиот, според некои првиот дел на трилогијата на маглата. Сепак се работи за книги кои се поврзани преку нивната нереалност, сеништата и маглите.

Семејството Карвер бегајќи од војната мисли дека го наоѓа најмирното и најидиличното место за живеење. Напуштената куќа крај морето иако изгледа најнормално сепак крие мрачни тајни во себе.
Упорноста на Макс и Алисија и помошта на Роланд ќе ги откријат тајните но по цена на еден живот.
Аватар на корисникот
La.Reina.Del.Sur

Жолто цветче
 
38124450
Мислења: 1510
Зачленет: 01 Мај 2011, 22:53
Локација: Во кревет со Jencarlos Canela
A vecer las segundas partes son mejores que las primeras

Мислење 01 Авг 2012, 10:05

Јули:

13. "Сенка на ветрот" - Карлос Руиз Зафон
Благодарение на стилот на пишување на Зафон, Фермин ми стана омилен лик. Мистеријата ужасно привлекува, а самата книга е вредна за читање. И покрај 500те страници, нема да ја испуштите од раце. Се работи за свет исполнет со мистерија, љубов и омраза, болка.. Masterpiece!
Овој свет е свет на сенки, а магијата е ретко добра работа.

14. "Заточеник на небото" - Карлос Руиз Зафон
Совршен завршеток на триологијата за Гробиштата на заборавените книги. Испреплетена приказна која не води низ минатото на емотивно разголениот Фермин. За сите што ја прочитале и горенаведената, топло препорачувам.

15. "Девојката со зелените очи" - Милица Јаковлјевиќ
Искрено, не ми остави никаков впечаток. Бледи приказни за девојките од минатиот век. Залудно потрошено време.

16. "Мистеријата на синиот воз" - Агата Кристи
Поарно и понатаму е нанадминлив детективски лик. Возбудлива книга, на моменти напната, те тера да се впуштиш во игра и да размислуваш за убиецот на госпоѓицата Кетрин. Мислев дека убиецот е младата танчерка, но крајот ме изненади.

17. "Малиот принц" - Антоан де Сент- Егзипери
Во III одделение, ни ја дадоа книгава како лектира. Ми беше премногу досадна, не ја сфатив и по десеттата страница се откажав. Пред некоја недела решив да и дадам уште еден обид, но овојпат не се згрешив. Светот виден од призмата на Малиот Принц, и тоа како возрасните заборавиле многу работи. Најубавата детска книга, наменета за возрасни.
И кога ти ќе се утешиш (луѓето секогаш се утешуваат), ќе бидеш среќен што си ме запознал. Ти секогаш ќе бидеш мој пријател. Ти ќе сакаш да се смееш со мене. И понекогаш ќе го отвориш прозорецот цамо така, од задоволство... А твоите пријатели ќе бидат зачудени кога ќе те видат да се смееш гледајќи го небото. Тогаш ти ќе им кажеш: "Да, ѕвездите секогаш ме засмејуваат!" И тие ќе мислат дека си се збудалил. Јас така ќе ти направам итра игра...

18. "Убиство во Месопотамија" - Агата Кристи
Интересна книга, впрочем како и сите на Агата. Но, со предвидлив крај. Убиецот го "открив" некаде пред средината на книгата.

19. "Куќата на злото" - Агата Кристи
Ремек- дело. Засега омилениот криминалистички роман. Тотално не предвидлив, а кога се наѕазира крајот ќе бидете згрозени од монструозноста и ставот на едно малечко девојче.
Аватар на корисникот
mamma-mia

Зелено цветче
 
1590355
Мислења: 908
Зачленет: 08 Јул 2011, 20:20
Локација: Taormina
Does the soul exist in modern society?

Мислење 01 Авг 2012, 15:04

Јули

33.Опасно блиску-Линвуд Баркли
Скриен текст: покажи
На почеток очекував просечен трилер ја читав некако со сила, ама како се испреплетуваше приказната стануваше се понапнато и се најдов изгубена еден момент.Всушност приказната предобра и мило ми е што и дадов шанса на книгава.


34.The perks of being a wallflower-Stephen Chbosky
Скриен текст: покажи
Книгава од дамна ја меркав.Не можев да поверувам дека уште од 1990(времето на настаните)тинејџерите се сретнувале легално со дрога и алкохол.Книга која што сметам дека треба да ја прочита секој тинејџер и која е специфична и едно одлично дело.


35.Сопругата на италјанскиот богаташ-Хелен Брукс
Скриен текст: покажи
Слабо дело, и без мерак ја дочитав.Типична лесна литература, со нели очекуван крај.
Аватар на корисникот
sweet-cherry

Жолто цветче
 
11508188
Мислења: 1040
Зачленет: 28 Јан 2011, 15:04
Локација: Sicily
Слика

Мислење 04 Авг 2012, 14:32

31.Понижени и навредени-Достоевски
Скриен текст: покажи
За Понижени и навредени, Оскар Вајлд изјавил дека не е воопшто инфериорна на останатите ремек-дела, а Ниче плачел додека ја читал.
Овој роман е интригантна приказна на една од омилените теми на Достоевски – човечката трагедија, а читателот нурнува во свет на морална деградација, детски трауми, и пред сè, невозвратена љубов и неспоиви врски.
Во центарот на приказната се еден млад автор во подем, младо несреќно девојче и еден изопачен аристократ кој ги наговестува маестралните негативни ликови на подоцнежните ремек-дела на Достоевски.
Еден од најважните лајт-мотиви во творештвото на Достоевски е покајничката вредност на страдањето.
Понижени и навредени, со трагичните судбини на ликовите, ја развива токму оваа тема, најмногу преку ликот на Аљоша и неговата необична љубов кон Наташа.
Самиот почеток на оваа книга, со приказната за чудниот старец и неговиот Азорка е доволен за да ве трогне и како магнет да ве привлече за неа сè додека не ја прочитате и последната реченица. Но најтрогателно е измачувањето на еден добар татко, кој е растргнат помеѓу љубовта кон својата ќерка и понижувањето која таа му го нанесе.
„О, па нека сме и понижени, нека сме и навредени, но пак сме заедно, па нека, нека ликуваат сега лошите и надуените кои нè понижнија и навредија! Нека фрлат камен по нас! Не плаши се, Наташа... Ние ќе тргнеме заедно, сложно, а јас ќе им викнам: оваа е мојата мила, мојата сакана, оваа е мојата безгрешна ќерка која вие ја навредивте и пониживте, но која јас, јас ја сакам, и која ја благословувам засекогаш!...”

32.Бруклински Будалаштини-Пол Остер
Скриен текст: покажи
Нејтан Глас се враќа во Бруклин барајќи некое место каде што ќе "замине тивко"! Многу нешта му се случиле одеднаш: преживеал операција на рак на белите дробови, неговиот брак се распаднал, а ќерка му не сака да разговара со него повеќе.
Нејтан се чувствува напуштен сѐ додека еден ден не се сретне со Том кој не го видел одамна, неговиот омилен внук, бистро момче со иднина која му ветува многу.
И него исто така го напуштила среќата, како и Нејтан, па така тие почнуваат да се среќаваат во една книжарница. Со нивната судбина се испреплетува и таа на Луси, внуката на Том, која е оставена пред прагот на Том и која не зборува, па заедно тие се трудат да го пронајдат животот кој мислат дека го изгубиле.http://sakamknigi.mk/index.php?option=c ... &Itemid=61
Последна редакција: RainBow на 08 Авг 2012, 14:06; редактирано еднаш.
Причина: Кога во мислењето вметнувате цитат наведете го и изворот.
Аватар на корисникот
senjorita-v

Сино цветче
 
181320
Мислења: 482
Зачленет: 12 Мај 2011, 09:58
Локација: Moscow,Russia
Lush fresh handmade cosmetics

Мислење 08 Авг 2012, 00:07

18.Царица -Шан Са
Приказна за најголемата кинеска царица и за освојувањето на кинеската династија.Приказна исполнета со препреки,интриги,предаства,братоубиства.страст,љубов.
19.Вероника реши да умре-Пауло Коелјо
Повеќето знаат за што станува збор во книгава.Ја читам по втор пат.Првиот пат ја читав кога не разбирав многу многу на 13години негде али сега буквално ја сватив поентата на книгата
Аватар на корисникот
kristii

Жолто цветче
 
349703
Мислења: 1296
Зачленет: 10 Апр 2010, 00:20
<a href="http://www.ticker.7910.org/eng"><img src="http://www.ticker.7910.org/an1cE-403DD1110MDAwMDEwN2x8MDAwMDExMWRhfHlvdXIgdGV4dA.gif"></a>

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: An-na и 11 гости