ТЕМА: Препорачајте книга

Мислење 10 Апр 2010, 16:59

stranec vo ogledalo -sidni seldon ,tunel ernesto sabato,... :up: :up: :up:
Аватар на корисникот
lalezzz

Сино цветче
 
435
Мислења: 349
Зачленет: 06 Апр 2010, 10:47
KOGA SE GLEDAS VO OGLEDALOTO I SAKAS DA GO SKRSIS,NE E OGLEDALOTO TOA STO TREBA DA BIDE SKRSENO,TUKU TI SI TOJ,KOJ TREBA DA SE PROMENI!!

Мислење 14 Апр 2010, 02:25

elygj напиша:I jas bi sakala da procitam nekoja kniga koja ja hrani i zajaknuva licnosta:))a inaku vi ja preporacuvam "Papata jovana" dokolku sakate da se uverite vo mocta i sposobnosta na zenite

Mn dobra kniga :))) Da si nestrpliv da ja procitas celata! Eden den ja citav, tolku mi bese interesna sto ne ni slegov da jadam :lol:
Inace,filmot go gledav pred izvesno vreme, mislam deka e od 1972 god so Franko Nero :))) Lepotan :)))
Аватар на корисникот
Scarlet88

Зелено цветче
 
27296
Мислења: 753
Зачленет: 10 Мар 2010, 23:54
Локација: Bitola
Слика
Слика

Мислење 14 Апр 2010, 02:53

papata jovana
praznikot na rozite
bestseleri od den braun
herman hese
albert einstein - mojot pogled kon svetot
agata christie
paulo coeljo

skolska literatura :D vprocem moja omilena :)
bozestvena komedija -algieri
sekspir - romeo i julia, hamlet, king john...magbet.....
tartif - molier
les miserables - viktor igo
mladiot verter - gete
evgenij onegin - puskin
gogol
zlostorstvo i kazna - dostoevski
vojna i mir, ana karenina, smrta na ivan ilic - tolstoj
I MNNNNNNNNNNNN MNNNNNNNN DRUGI...NEMOZAM DA SE SETAM...:))))))))))))))))))))))))
Аватар на корисникот
Scarlet88

Зелено цветче
 
27296
Мислења: 753
Зачленет: 10 Мар 2010, 23:54
Локација: Bitola
Слика
Слика

Мислење 14 Апр 2010, 22:02

Дечки беше ли некој од вас на саемот на книгата нели од 13-ти е почнат, а до 18-ти ќе трае. Јас пламирав во петок или сабота да отидам, па ако бил некој од вас кажете дали имаше добар избор на книги и цените беа ли прилично намалени? :)
Аватар на корисникот
veri

Жолто цветче
 
1402249
Мислења: 3059
Зачленет: 14 Јан 2010, 22:08
Life is not about how many breaths you take, but how many moments in life that take your breath away.

Мислење 15 Апр 2010, 14:12

Јас бев на саемот, но за жал овој е најлош до сега. Има само една хала и многу малку издавачки куќи. Специјализирана литература нема, а белетристиката е со цени исти како кога издавачките куќи си организираат интерни саеми.
Svetlina

Фем почетничка
 
40
Мислења: 22
Зачленет: 17 Дек 2009, 14:03

Мислење 17 Апр 2010, 23:24

neznam koj go interesirase za knigite od Ditas no gi ima kaj deckite sto prodavaat knigi na staro 250 den. e edna a do pred nedela dena gi imase site knigi od nego. koga sme kaj preporacuvanje na knigi bi vi gi preporacala poslednata kasmirsa rosa, papata jovana, zagovor na tretoto nebo, najgolemiot trgovec na svetot ako mi teknat uste nekoj ke vi pisam
Аватар на корисникот
karak

Жолто цветче
 
24172264
Мислења: 2791
Зачленет: 11 Апр 2010, 17:09
понекогаш и празниот лист кажува многу
Слика

Мислење 21 Апр 2010, 08:31

Николас Спаркс - Одлука! Ја читам моментално и сум воодушевена :)
Аватар на корисникот
FuriousBaby

Фем почетничка
 
21
Мислења: 30
Зачленет: 25 Мар 2010, 11:07
The summer night is like a perfection of thought!

Enjoy the sunshine while it lasts!

Мислење 22 Апр 2010, 00:34

Теорија на хаосот....малку конфузно и опширно но за воодушевување во секој случај
Невеста во Борџии...мислам во еден здив ја прочитав
Финансиер, Титан од Драјзер....најдобро нешто според мене(се читаат првин Финансиер , па Титан) мотивирачки книги, суштината е падовите, поразите, воздигнување, пад, воздигнување....како да се исправиш по зададен удар од животот...а начинот на кој се напишани....остава без здив
И дефинитивно кој не ја прочитал Добра земја-Перл Бак.............да не губи време...безвременска книга...навидум лесна и едноставна, но е многу многу длабока и поучна книга...
Шега - Кундера...апсурд , напишан на многу неапсурден начин....мек...не круто и безчуствително, како да речеме Странецот....
И еве сега ја читам Катедралаta на морето, и прееска мислам читкам некој пола саат...јас сум поминала 100 страни...солидно, доста солидно....сега за сега барем ;)
Аватар на корисникот
enca.69

Жолто цветче
 
33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 22 Апр 2010, 11:35

FuriousBaby напиша:Николас Спаркс - Одлука! Ја читам моментално и сум воодушевена :)

Преубавааа книга, како и сите останати од Николас Спаркс.
Аватар на корисникот
veri

Жолто цветче
 
1402249
Мислења: 3059
Зачленет: 14 Јан 2010, 22:08
Life is not about how many breaths you take, but how many moments in life that take your breath away.

Мислење 22 Апр 2010, 19:25

Добра Земја е првиот дел, потоа е Синови па на крај е растурен дома, ите три се Бак,
Инаку искрено ви ја препорачувам се плашите ли од темница, фантастична книга која ве остава без здив од Сидни Шелдон - трилерче
Аватар на корисникот
Saraa

Жолто цветче
 
131372
Мислења: 1059
Зачленет: 17 Јан 2010, 01:03
Работите кои најмногу вредат, немаат цена!!!

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 7 гости