1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. vesna72

    vesna72 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    imam problem so nekoja infekcija bakterioloska doktorot mi gi preporaca vaginaletkite ginaks forte da gi koristam prvata doza sekoja vecer posle pauza od 15 dena potoa vtoraa doza preku edna vecer pa pak pauza od 15 dena i tretata doza preku treta vecer i na kontrola posle sest meseci ako ne se lecelo mozelo tie bakterii da se mnogu opasni taka mi rece dali ovie vaginaletki za lecenje se dobri i sakam sovet od vas blagodaram
     
  2. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Веќе неколку дена забележувам некаков чуден исцедок од мојата вагина.Нешто како бело прање измешано со малку крв. Сето тоа е проследено со чешање. Ве молам за совет. :(
     
  3. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    сигурно и ти и твојот дечко имате кандида,значи и тој треба да се лечи за да не ти се појавува повеќе поз
     
  4. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Имам осетено како излегува воздух од вагината, а понекогаш и исцедокот( кој нема променето боја ) мириса чудно.Бев на гинеколог и ми дадоа терапија, ги направив сите испитувања и испадна дека е инфекција (во моментов не ми текнува како се вика).После терапијата мирисот престана, но повремено знае да се појави повторно, па да исчезне.Повторно бев на гинеколог и ги направив сите испитувања и на резултатите немаше ништо.На мое убедување дека јас пак го чувствувам понекогаш мирисот, докторот ми даде уште една терапија и ми рече дека ако повторно осетам мирис да дојдам и да правиме се од почеток.
    Фала богу сега за сега немам осетено таков мирис, но би сакала да знам што значи тоа испуштање на воздух од вагината.
     
  5. butterfly.94

    butterfly.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    14
    Здраво,во последниве 2 недели на пределот околу вагиналниот отвор чувствувам чешање..ама само тоа немам ни болки при мокрење ни ништо др слично,што може да е тоа?? :)
     
  6. nena153

    nena153 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Zdravo imam edno prasanje ne znam dali spaga bas vo ovaa kategorija ama sepak ...Imam 25 godini i dva spontani abortusi zad sebe. Posle odredeni ispitivunja mi ustnovija deka imam bakterija toxoplasma i deka taa e pricinitelot . Mi dadoa terapija na spiramicine 0.5 mg dnevno samo edna nedela od koja dobiv alergiska reakcija posle pettata den gi prekinav i doktorkata mi rece deka e dovolno da ne primam dr lekarstva ama mene toa nekako mi e sumljivo zatoa sto smetam deka samo so pet dena primanje na lekot se iscistila ovaa bakterija molam za pomos i sovet sto ponatamu bidejki mi rekoa posle 5 meseci na kontrola za toxoplasma a jas nemozam da cekam tolku mislejki deka lekot ne deluval i deka bakterijata se uste e prisutna :( Blagodaram odnapred !!!
     
  7. vesna72

    vesna72 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    imam eden problem skoro sekoj mesecmi se pojavuva belo prajnje proprateno so cesanje i ispukanost pa duri i golema bolka pa jas samata si zemam vaginaletki poliginaks i posle upotrebata se normalizira no posle nekoj den povtorno se pojavuva istite simtomi ve molam za odgovor
     
  8. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    Подолго време сум склона на кандида....и мојот гинеколог ми препишуваше вагиналети се беше во ред,но мегутоа многу често ми се вракаше инфекцијата...а веке неколку месеци имам појачан секрет меутоа немам чешање ниту миризба...и не знам што да правам за да ми се острани тоа :( :( :(
     
  9. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ова се симтоми на кандиада која сигурно и дечко ти ја има закачено и со секој однос си ти ја пренесува, мора и тој да прима терапија за да се спасите од кандидата
     
  10. lavanda2

    lavanda2 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    infekcii

    Ve molam za pomos.Veke podolgo vreme imam belo pranje proprateno so neprijaten miris koj e najsilen vo periodot pred menstruacija a cesto ima i zoltenikava boja.Redovno odam na ginekolog i posledno bev pred 6 meseci i mi pronajdoa bakterija klamidija.Se lekuvav i jas i partnerot koj pretpostavuvam deka ima i druga partnerka no povtorno se pojavuva .Ginekologot mi preporaca koristenje na kondom koj za partnerot e problem a za mene ne.Pri razgovor so partnerot mi kazuva deka kaj nego nema nikakvi problemi.Ve molam za sovet
     
  11. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Imam 12 godini ...imam dobieno menstruacija no veke podolgo vreme imam obilen vaginalen iscedok ..bel i techen ....Ako moze da bi odgovorite shto da pravam i zoshto se sluchuva toa dali e prichinata nekoja infekcija
     
  12. bisera993

    bisera993 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2

    али како да се лечи оти и тој користи крема канестен,каков вид на терапија би требало да приме ако некој знае???
     
  13. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    Доколку не чуствуваш пецкање , чешање и слично не е ништо страшно.Секое женско има исцедок понекогаш повеќе понекогаш помалку , доколку тоа не ти претставува некој проблем како што пишав нема потреба да се грижиш.
     
    На stojanovskata му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bsf

    bsf Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I jas imam ist problem, ve molam za sovet...
     
  15. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    iи јас го имам истиот проблем :worried:
     
  16. majaaaaaaa88

    majaaaaaaa88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    и јас би сакала oдгoвoр на oва прашање :)
     
    На mona.s и SOVRSENSTVO им се допаѓа ова.
  17. dalika1

    dalika1 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    Здраво јас имам 16 години и сигурна сум дака имам кандида(немам отидено на гиниколог),ги имам сите симптоми чешање,бело прање,црвенило,па дури и имам брукички слични на гнојници,кои се полни со гној.Па сега ме интересира со каков крем да ги мачкам или некој лекови и дали кандидата има некои штетни последици.Фала однапред :)
     
  18. mishela06

    mishela06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам еден проблем, во молам за ваше мислење а по можност и помош.....
    Од време на време ми се јавува кафеав исцедок, личи на оној исцедок во последните денови од менструалниот циклус (она последно чистење) ...но овој исцедок ми се јавува во период измеѓу еден и друг циклус.....исто така некогаш се случува да ми се појави и густ бел исцедок, кој што се насобира и како цели топки се исфрла.....или се складира во внатрешноста на усните од вагината.....досега не сум имала проблем со инфекции...но ова ми се случува веќе подолго време.....исцедокот нема некој посебен мирис, но затоа при менструација мирисот е непријатен.....Во благодарам однапред :)
     
  19. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Уште да добиеме одговор добро ќе е :)
     
    На majaaaaaaa88 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. aposlutno

    aposlutno Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Kandida

    Pred mesec dena bev na ginekolog, i izleze deka imam bakterija ( kokoida) i kandida ( bakterijata e poranesnata partnerka na mojot segasen partner so koj sme 3 meseci zaedno i vo toj period imavme nezastiten odnos). Piev flazil i jas stavav vaginaleti. Toj isto taka gi piese tabletite, no za zal od odredeni pricni i ne taka redovno.Po terapijata bev vo red.
    No, pred nekolku dena, zabelezav beli naslagi na jazikot, pri sto maticnata doktorka mi rece deka se raboti za kandida. Napraviv bris na grlo-jazik-nos- i gi cekami rezulitatite. No, sega zabelezuvam deka vo vaginaliot del mi se javuva malku neprijatno cuvstvo i malku zgolemen sekret ( sto mi ukazuva povtorno na kandida i vo toj predel). Prasanjeto mi e, dali e mozno da se tie dve pojavi povrzani ( kandida jazik-kandida vagina) i so ogled na toa deka vo meguvreme sum imala oralen seks so partnerot, mozno li e da mu ja prenesam kandidata ( na jazik ili na penis)? Kakvi se simptomite kaj nego vo toj slucaj i kakov e procesot na lekuvanje? P.S. Imame zastiten seksualen odnos

    Blagodarnost odnapred
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.