1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јачмен на око

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Maja85, 20 јануари 2010.

  1. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Zdravo.Sakam da ja otvoram ovaa tema bidejki pred nekolku meseci mi se pojavi jacmen na okoto.Bev na mozebi 5 lekari od koi 2 rekoa deka ne mi treba operacija 2 rekoa operacija i 1 deka so topli oblogi ke mi pomine,Drugo sto mi kazuvaat e deka so tek na vreme ke pomine i ke se povlece.Proizlezeno e od stres napor nervoza.Dali e ova tocno?Isto taka mi kazaa deka so kapka od majcino mleko moze da pomine.Navistina neznam sto da napravam.Na operacija nesakam ni da pomislam.Koristev i masti i kapki no samo mi go namali a ne se izgubi celosno.Sto da pravam?Dali da pocekam uste zasto veke 5ti mesec pominuva a uste mi e na okoto no vo pomala dimenzija odkolku sto bese...:(
     
  2. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Eeee jas si go nosam jacmenot veke 2 godini.Koga mi se pojavi mi bese celoto oko poteceno i celata leva strana na liceto,a jacmenot poln so gnoj.Uzas!!!! Probav so majcino mleko,babini devetini,blage veze nema.Koga bev na ocno mi kazaa deka jacmenot mi se napravil veke kako kapsula i deka ke si stoi tamu ako ne go otstranam.Koga otidov vo drzavna, a veke mi bese malku posmiren jacmenot, mi kazaa deka se ostranuva samo koga e vospalen,a koga e namalen ne mozat da go otstranat.Ne se plasi operacijata ne e nisto strasno,ne pravev ama znam deka ne e opasna.Edna godina mi se nemase pojaveno i sega pred nova godina mi se pojavi,ne do tolku vospalen i odma pocnav da stavam kapki i mi pomina.I da znaes najvise se pojavuva od sminka.Taka da obavzno ubavo vadi ja so vlaznni maramcinja i stavaj povremeno kapki ako ti vleze prasinka.Inace celo vreme si stoi na okoto samo sto e malo i samo na dopir se primetuva.Epa po detalno od ova ne znam koj drug moze da ti kaze :lol:
     
  3. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Ejjj bravo za odgovorov fala ti epten i bas detalno :DInace da mojot e isto poduen na levo oko valjda so gnoj ali 4 meseci aktiven puuu ne mu e li vreme doma da si ide veke dosaden e :lol: samo ne mi e jasno ako ne napravam nisto eve i ti kako sto velis veke 2 godini go imas dali vo idnina ke mi pravi nekoi poseriozni problemi?A sto se odnesuva do sminka cela kolekcija ja smeniv se isfrliv se kupuvav od pocetok! se mackav,stavav kapki,ne koristev sminka moze edno 3 meseci ali ipak e tuka zatoa prasuvam.I gledam deka ne pominuva i me fati panika.A so majka mi isto baravme vo onaa kniga "Naroden lekar" isto i tamu pisuva ili so majcino mleko ili so operacija.Kako i da e fala na sovetot :)
     
  4. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Pa ne veruvam deka ke ti pravi nekoi poseriozni problemi.Osven na odmor na more ili ezero od necistotijata moze da ti se pojavi.Mene mi se pojavi lani vo Turcija,a bev tamu mesec dena.Ne si zemav ni kapki ni mast.Panika me fati,se izvadiv od pamet da ne mi potece pak taka.A i plus ne znaev vo apteka kako da gi pobaram kapkite.so toa turcite ne mozes da se razberes.Pa se javuvav vo sk. barav latinsko ime za kapkite za da mozam da gi kupam.I plus sama si napraviv "operacija"! :) So vzestena igla si go bocnav i si go izvadiv gnojot so stiskanje i kapki staviv odma i mi pomina za 2 dena.Ama ti nemoj da go probuvas toa,ostaj me mene jas sum malce budala.Se nadevam deka ke go izlecis i se gledame mozebi po bolnicive.Hahaha :D
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Maja85 kerka mi imase jacmen na okoto. Isto kako i na tebe oftalmolog i prepisa masti i kapki so koi samo se povlekuvase, ama ne i pomina. Go noseshe celi 4 meseci i bese nonstop so tie kapki i mastite. Duri trebase i da ja operiraat. Taa misli deka i se pojavi posle upotreba na isto molivce za oci so drugarkata iako nejzinata drugarka nemase jacmen na okoto. Mozebi e nesto kako herpes nekoi lugje reagiraat,a nekoi ne, ne znam tocno zosto e taka. Koga i kaza doktorot deka definitivno samo so operacija ke mora da go izvadi taa se preplasi. Jas se rasprasav megju koleskite dali znaat da mi dadat nekoj sovet i mozam da ti kazam oti site mi dadoa ist sovet: da najdam doilka koja bi sakala da ni pomogne oti trebalo da se kapne po nekolku (2-3) kapki dva pati dnevno. Go pravevme toa 3 dena, cetvrtiot den otidovme samo sabajle,a porucekta jacmenot sam si prsna bez bolki i se iscadi skroz celoto. Zatoa ako imas poznata zena koja e doilka moj sovet e da ja zamolis da ti pomogne, se razbira ako saka. Se nadevam deka i ti ke se oslobodis od jacmenceto kako i kerka mi.
     
  6. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Fala mnogu za sovetot.Isto i majka mi veli za majcinoto mleko.No jas nemam nikoj blizok sto doi toa i mi e problemot bi probala sigurno ,,dokolku najdam.Sepak fala :)
     
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    На сестра ми и се има појавувано , и знам докторот и кажа да става топли облози.Она грееше каменче на шпоретот и после завиткано во крпа го ставаше на окото и и помина.
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мајка ми на очно работи и ја имам слушано како им кажува на пациентите дека е убаво да се масира јачменикот.
     
  9. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Pa i jas stavav topli oblogi no nekako ne mi reagira:( a za masazata kako da se masira jacmenot?
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    не сум мн мн стручна за овие работи, ама треба да се масира нежно, без многу притисок, со кружни движења.
     
  11. raperche

    raperche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Јачмен на око -.-

    Пред два дена ми излезе јачмен на окото и сеа окото со јачмен ми е подзатворено, т.е. ми е помало од другото :| ...Како чорава сум :@ Дај помогнете, кажете ми како да го излечам...ПозЗзз
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Оди на очен лекар. Тие сигурно знаат што прават. ;)
     
  13. MARIELA

    MARIELA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    И мене истото ми се случи, имав на капакот 5-6 јачменчиња, како бисери и почна окото да ми тежи, па одев на лекар, па ми велеа вирусно е, ке помине, па бактериско е- да се лечи, па да се сечат, па да се горат ама на око е не можи и слични глупости, и на крај можеби најглупавото решение запали: бев на бајачка 2 пати и сите ми паднаа за 4 дена, како од рака однесени. И сега си мислам дека сето тоа нема врска со вирус и сл, дека било од стрес.
    Истото и се случи и на керка ми додека беше уште 7 месеци, и тоа по цело тело и излегуваа како јачменчиња и не тераа на кожно да ги гориме, и после видов не видов и неа ја носев по бајачи и и поминаа сите, пу пу скраја да е пак,и баеа неколку пати на полна месечина и таму ред ритуали, али битно како што си ги носеше со месеци, се до едно и помина, фала му на Бога.
    Поздрав
     
  14. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Hipica jas bev pak na pregled mi rekoa treba operacija da mi pravat:(:(:( mene mi e vnatresen i mi rekoa deka posle operacijata edno godina dena ke mi bilo ok okoto.mozes li majka ti da ja prasas zosto taka i kade bi mi preporacala da odam na hiruski zafat????? te molam ti blagodaram odnapred.i tie sto imale vakvo slicno nesto da mi kazat kade bi mozela da idam i kade e najsigurno
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Епа чим ти рекле за операција, значи операција. Само немој да се плашиш, ќе ти го извадат јачменот и кратко трае операцијата. А за тоа КАДЕ, таму види прашај. Можеби таму прават хируршки зафати. ;) ;)
     
  16. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    и мене прд 2 год операција ми правеа на внатрешен јаЧмен....и многу е гадно...ако е внатрешен мора операција да знаеш...среди си го што побрзо..не е зафатот болен ама е малку језив :?
     
  17. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    уффф преплашена сум за одење на операција посебно на око,... ;( A дали може некој да ми каже колку време после операцијата окото ке ми заздрави и какви последици има по зафатот дали е модро има пукнати капилари или сл.мојот е исто така внатрешен и помало ми е едното око од другото нормално мора операција.. ;( ;( и фала ви на сите за корисните информации
     
  18. SoNi55

    SoNi55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    И мене ми правеа операција,бев преплашена,ама воопшто не е страшно,операцијата трае најмногу 15 мин. окото ти заздравува најмногу за една недела.Окото додека ми заздравуваше ми бесе модро како некој да ми мавнал бокс :D .И не треба да е изложено на чад и на ладен воздух.
     
  19. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    A дали е подобро да направам операција приватно или државна?? мене ми кажаа приватно дека како било по хигиенско и побрзо и поубаво?што мислите?
     
  20. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    zdr na site.Sakam da ja prasam SONI 55 kade pravela operacija i kolku cini.i jas imam jacmence na okovo,veke 5 meseci mi sedi kako malo topce i nikako da mi pomine.Se tesev deka ke se povlece ali za zal toa ne se sluci:((( mi bese srav da odam na operacija,i se taka odolgovlekuvam:((( znaci sepak mora a?Pozz golem