1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. machka1

    machka1 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Ми треба состав на тема "Печалбарство" Нешто општо. Однапред благодарам :)
     
  2. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    „Диво месо“? Ствааааарно немам инспирација луѓе. Има некој?
     
  3. demilovato4ever

    demilovato4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    220
    Помагајте во најбрз рок!

    Здраво ако може помош .. треба да напишам драма на тема „Замена и санирање на сите нефункционални чешми во училиштето“ ве молам во најбрз рок!! .. поздрав :D :)
     
  4. Xfashion.loverX

    Xfashion.loverX Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ve molam ako nekoj znae sostav po makedonski jazik na tema "Само еднаш сум дете" ve molam ne sum dobra bas za pisuvanje sostavi a taa pismena mi e posledna i najvazna me volam za utre mi treba ako nekoj znae neka kaze :D :D :D
     
  5. machka1

    machka1 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Човекот еднаш се раѓа, еднаш умира и само еднаш е дете. Најубавиот, највеселиот, најбезгрижниот живот е животот на детето. Детето е искрено, наивно и среќно. Убаво е да си дете велат сите. Спомените од детството остануваат длабоко врежани во срцата на секој и траат се додека чука срцето.
    Многу е тешко да си дете. Чудно но вистинито. Возрасните се опседнети со свои проблеми, забораваат дека и тие некогаш биле деца, па и неможат да ги сватат некогаш детските лудории. Секое дете сака да биде сакано, милувано и неговите мали но слатки желби да бидат исполнети. Проблемите на децата честопати честопати возрасните не ги сфакаат сериозно и тоа носи жал и тага во малите,слатки и искрени детски срца.
    Не сакам да пораснам и да бидам дел од светот на возрасните. Таму нема игри, дружења, смеа и искреност. Возрасните имаат премногу обврски и забораваат на дружењето, забавите, игрите. Родителите го користат сето свое слободно време за дружење со своите деца, но децата бараат повеке љубов. Детскиот свет бргу поминува, така ни се чини нас децата. Детскиот свет е свет на приказни, игри, дружења и безброј дни исполнети со радост. Секој човек кога раскажува со длабоки чувства и без здив се секава на најубавиот дел од животот. Затоа на сите деца во целиот свет им порачувам ,,живејте го среќно и весело детскиот живот не брзајте во светот на возрасните“.
    Повели :)
     
    На The Drifter и Iva Ilievska им се допаѓа ова.
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Ај ако имате некој состав на било која од овие теми.Ми треба за писмена во среда :)

    1.О писменех-одбрана на словенската писменост

    2.Улогата и значењето на Климент и Наум Охридски за македонската книжевност и култура

    3.Климент-неуморен учител,надарен писател и столб на православната црква

    4.Похвално слово на Кирил Филозоф-химна на љубов и благодарност на ученикот кон саканиот учител

    5.Панонските легенди-сведоштво за големината на Кирил и Методиј како мисионери,книжевници и просветители

    6.Бесмртно дело на Кирил и Методиј не учи да ги цениме,сакаме и заштитуваме нашиот јазик,култура и традиција

    7.Ликот на Александар Македонски како најголем освојувач на светот

    8.Климент Охридски-вечен свештеник на словенската писменост и традиција
     
  7. Ninus17

    Ninus17 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ај ако може некој да ми помогне на темата
    Сердарот за ликот на Кузман Капидан и
    Т`га за југ копнежот по родниот крај фала однапред итно ми треба за утре
     
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    ^
    Еве ти за втората:

    Копнеж.
    Копнежот за својата родна земја.За тоа да ги видиш своите блиски, да го почуствуваш својот воздух, да ги вкусиш своите плодови, да ги видиш своите убавини.
    Токму таков копнеж и тага го следат Миладинов во туѓина, милиони километри оддалечен од својата татковина.Неговото срце е обвиено со тага за својот роден крај, тој е толку тажен, што посакува „орелски крилја“ за да летне во својата земја, да си ги види родните места, каде ѕвездите силно светат и сонцето ја огрева земјата.Каде секаде се посеани убавини, и езерото белеит.
    Нему му е тешко во туѓината, во далечната Русија, која е вечно студена, и обвиена во мразови, снегови, пепелници.
    Тој толку силно го опишува тој копнеж, таа тага за уште еднаш да ја види и почуствува својата татковина, да види уште еднаш како сонцето силно свети...
    Но за жал тој нема да го доживее тоа, ќе умре во туѓина, без својата единствена и неисполнета желба, повторно да го види својот роден крај.

    Се надевам помогнав. :)
     
    На The Drifter, Iva Ilievska и Ninus17 им се допаѓа ова.
  9. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Ми треба состав за утре на тема мојата идна професија би била благодарна ако некој ми напише ваков сосав.
     
  10. Elichka

    Elichka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    545
    Пол:
    Женски
    Прогуглав нешто.

    Безгрижно детство е сон на секое дете.Уште во раното детство,како и сите деца така и јас имав свои желби,сонови,фантазии..копнежи по она најубавото.Моето детство беше исполнето со љубов и среќа,негувана од моите родители..Секако,и јас како и drugite околу мене размислувавшто би можело да bidam кога ќе пораснaм. Сега изборот е наш, што сакаме да бидеме во нашиот `возрасен` живот, дали нешто што ќе ни носи поголема финансиска добивка или нешто што ќе го работиме со љубов и задоволство. Тоа е индивидуално, кој сака повеќе да си ја задоволи материјалната страна или духовното чуство. Вистина е дека без пари тешко се живее, но да се работи многу години без некое духовно задовлство и тоа не иде. Јас сум голем љубител на животните. Многу ги сакам, мислам дека со малку грижа кон нив они ти враќаат дупло повеќе љубов и приврзаност. Од секогаш сум сакала да се грижам за нив, за нивното здравје, затоа одлучив да завршам соодветно школо (ветерина) и да си го исполнам мојот сон. Во мојата професија што јас ја избрав мислам дека финансиската страна не игра голема улога, дека тоа што работам треба да биде со љубов и грижа. Сепак иако се животни тие имаат некои свои чуства и интелигенција и со нив треба да се однесувам со љубов кои они ќе ја почуствуваат. Секаков нивни гест и нивната искажана љубов кон мене ќе ми биде најголемо задоволство во мојата идна професија.
    Не знам дали некој може со сигурност на наша возраст да ја одбере вистинската професија, но за среќен живот мислам дека треба да го слушаш срцето и желбата за она што ќе го работиш да те задоволува тебе без разлика колку е тешко и носи финансиска корист. Јас го избрав тоа и од се срце со големо задоволство би сакала да биде мојата идна професија.
     
    На The Drifter, SPCOOL, VarenaZelka и 2 други им се допаѓа ова.
  11. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    ве молам да ми кажете ако знаете нешто за личност,нешто за особините (карактеристике) за човекот...нешто слично........ :)
     
  12. badname

    badname Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    mi treba pomos za da napisam sostav za kiril i metodij ? ke saka li nekoj da mi pomogne?? blagodaram
     
  13. MoneyLover-98

    MoneyLover-98 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    ми треба состав на тема - часот кога училницата ми стана мачилница. може да биде и измислен. ми треба за во петок 11.05. ако имате некоја идеја како да почнам, можеби некоја ваша случка кога навистина часот ви бил .... Фала ви однапред :) :) :)
     
  14. loveit

    loveit Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    еј дали имате пишувано состави за овие теми:

    1. Насмевката е крива линија што може да исправи многу работи.

    2. Ако не им се спротивставиш на своите стравови нема да можеш да ги победиш.

    3. Нема сонце без светлина, ни човек без љубов.

    Утре правам писмена и неможам никаде да најдам на нет. :worried:
     
  15. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    треба како расказ,песна или есеј? :)
     
  16. behappy

    behappy Активен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Имате ли некој разсказ или монолог или пак дијалог на тема ,,Исказ на лик'' ...Темава баш не е нај нај... но немам никаква идеја за што да пишувам... а и сум премногу изморена цела ден учам :( Pleasee
     
  17. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Треба да пишувам тема за Коле Неделковски со акцент на поезијата. Да не има некој нешто да ми прати? Пребарував по интернет нема ништо убаво, па ако има некој нешто ако може ЛП.
     
  18. jabol4eee

    jabol4eee Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Ке може некој да ми напише состаф ,, Моите 13 години,, ве молам ми треба за моја братучетка за утре благодарам однапред :*
     
  19. MissKlea

    MissKlea Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3

    Covek uci dodeka e ziv,no za da stekneme osnovnite znaena morame da odime na uciliste.A na uciliste ucime razni predmeti od prirodnite nauki do umetnosta .Mnogu od tie casovi se interesni no ima i nekoi sto se dosadni.
    Ova e nesto kako voved se nadevam deka ti pomognav :)
     
  20. 343

    343 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    6
    Ве молам ако има некој нешто за Бесмртната љубов на Тристан и Изолда.. итно ми треба :(