1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. olivia-popaj

    olivia-popaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    uf tie cyclo proginova me unistija mene. isto i primolut nor. moze kolu 10 kg se popraviv samo od proginovata. dr nus pojavi nemav. a i mi go sredija ciklusot makar sto pak ne dobivam na 28 dena ama so ogled na toa sto ne dobivav i po 2-3 mseca sega mi e ok. mi se dvizi do 36 dena. a mnogu poveke kg kaciv od primolut nor i sega nemozam da oslabam. a sakam da zatrudnam a mora da namalam kilazha prvo :( neznam sepak konsultiraj se ubavo pobaraj nekolku mislenja od ginekolozi pa koristigi. pozdravce :***
     
  2. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    фала многу за одговорот :* а колку време ги користеше циклопрогинова пред да се здебелиш?
     
  3. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Сите хормонални терапии дебелат, може со текот на времето да ти се регулира не мора одма со лекови и мене не ми беше редовен циклусот и гинекологот не ми препиша ведна терапија туку ме остави сама да ми се регулира менстуацијата.
     
  4. olivia-popaj

    olivia-popaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    pred da se zdebelam gi koristev 3 meseci . znaci po shema prvo beli pa kafeni 3 meseci gi piev i posle osetiv poduenost i zgolemena tezhina. pa ostavi i ti bez lekovi . ne e strasno tolku ako ti ide na 37 dena. so tek na vreme ke se sredi.
     
  5. jasminjesi

    jasminjesi Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Господ да ви ги услиша желбите, и да ви даде дечиња, би ви препорачала да одите во кој било Манастир да се исповедате со сопругот да постите и Господ ќе ви помогни, има безброј случаеви каде што не можеле да имаат деца и потоа Господ им дава, само треба со вера да биде и од срце, Секое добро
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски

    бебаа а какви се овие апчиња циклопригнова? дали се контрацептивни таблети?
    прашувам бидејки јас го имав истиов проблем ми доагаше на 40-45 дена , имав болни циклуси, ама ми открија дека имам проблеми со хормоните и ми дадоа Диане-35. Ги пиев 6 месеца , од овие апчиња имав болки во градите , главоболки , но не беше страшно. И одма штом прекинав да ги пијам , забременив.

    заборавив да кажам дека додека ги пиев ми доаѓаше на 24 или 27 дена а кога ги прекинав се подобри , на 35 дена. Но ете забременив фала му на Бога. Да знаеш дека нормално е мензисот да почнува по 28-36 дена , не е кај сите жени исто :)
     
  7. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Хормонски се и овие но од овие може да се остане бремена не се за да те заштитат од бременост а инаку знам дека немора да ти доага на 28 дена но мене ми доага различно секогаш не ми иде стрикно на 36 туку некогаш е 32,34,36,39 значи различно и неможам да си одредам плодни денови а и плус помагале при забременување.ке ги пробам па ке видиме :)
     
  8. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    здраво драги феминки еве да ви се пофалам само што си дојдов од фондот ги поднесов документите за инвитрото и утре ќе ги испратат за скопје до комисијата па се надевам дека за 2 недели ќе добијам позитивен одговор дека ќе добијам ваучерот па здравје со господ напред кога ќе си дојде мажот ми во август од странство да ја започнеме процедурата значи салудно беше моето нервирање се си дојде на свое место само со позитивна мисла верба во бога и најголемата подршка од сопругот и од семејството стигнав до овој успех денеска ајде сега се повеќе да ни се зголемува семејството на фемина со многу бебиња :dance: :party: :hug: :d: :beer:
     
    На blond, Sundream, ivanovicka и 7 други им се допаѓа ова.
  9. dei4ka

    dei4ka Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    zdravo na site:) koga bev bremena so prvoto imav spontan potoa pak zabremeniv i imam sea kerki4ka 2 godinki pred 5- meseci morase da abortiram plodot ne se razvivase i nemase srcena reakcija sea mi gi dade doktorkata da pijam folna kiselina eden mesec pred da ostanam bremena jas planirav da pocekam barem uste 1- godina ama doktorkata mi go smeni malce mislenjeto no problemot e bideki mene mi e strav da ne mi se desi istoto deka dva pati pominav niz toa i strav mi e i nezz so da pravam zatoa aj pomognete mi so vase mislenje :(
     
    На zorica1993 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. efimija.t

    efimija.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    50
    фала ви на честитките,девојки!
    јас малку ја заплеткав работата,па затоа ме немаше.почнав многу да повраќам,изгубив апетит,па малце во болница на некоја инфузија..ама сега сум добра,фала на Бога.ќе видиме за понатаму.
    не,Сандрим,не пиев агнес.така бидна..а имав намера ако за некој месец не биде,и со нив да пробам.
    Ви посакувам на сите во најскоро време да се израдувате! :)
     
  11. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    <Драги мои пријателки јас само сто се вратив од клиника бев на проверка за овулација и ни рекоа вцера да се лјубиме со мм :lol: :lol: :lol: за да видат како стојат неговите спремотозиди итн итн писав некаде погоре за тоа, кога денес одам јас срекна срекна да видат сто и како е и д-рот казува дека кај мене се е добро на левиот јајник немав нисто но на десниот јајник ми реце фоликул 19 мм...но кога зема од тецноста од матката ( или по насе слајм ) ми рекоа дека немозат да видат ниед спрематозоид.... :( :( :( и сега треба наредната недела мм да оди на спремограм и да се види сто како е......Многу сум загризена и потистена .... ;( А басх денеска се надевав на некои убави вести..... ;(

    Сакам да прасам дали е мозно толку брзо да изумреле за рок од 9 цаса , дали се лекува тоа некако , дали некој е имал слицна ситауција ве молам казете ми бидејки денеска позитивноста ми отиде во п.... ;(
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не се нервирај, ќе се види што е, и ќе се најде решение, барем денес медицината е напредна. И да има мажот ти проблем, ќе се среди. Биди позитивна и понатаму, ти пуштам среќа наскоро в раце да држиш малечко слатко бебенце.
     
  13. zorica1993

    zorica1993 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Deicka ... ne se sekiraj se ke bide vo red i jas go izgubiv bebeto pred 8 meseci... ;( ..ne misli na minatoto glavata gore i samo napred...pij si ja folnata kiselina... ne znaci deka ti se slucilo ednas i pak da ti se sluci istoto...ne se nerviraj i ne misli veke na toa sto bilo pa pominalo..pozz :)
     
  14. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски

    Ти благодарам Annath.... :) Бев многу позитивна до денеска и ке си останам и понатаму но денеска изгледа дека и сама бев на преглед (а и потајно си мислев дека секако во мене ке е несто проблемот ) и некако премногу ми дојде кога ми рекоа дека во мм е сигурно несто проблемот....сепак тоцно е медицината е напредна па се надевам дека во брзо време ке се средат некои работи и конецно ке си дојде и насето бебце.....Те :*
     
  15. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Срцки мои јас да ве прасам несто :)
    Денеска ни стигна писмо од клиниката и ни рекоа дека сега од кога ке го испитаат мм ни ја нудат опцијата инсеминација ( по тоа сто го виде д.рот во понеделникот си претсавил некоја слика и ни ја нуди таа опција ) па мене ме интересира ако мозе повеке да ми казете несто за тоа дали некој го правил тоа како оди кои документи се спремаат сто се прави итн итн....
    Бидејки и кога докторот би ми објаснил јас не би го разбрала добро не мие стигнат јазикот до толку за струцни поими клиницки а и мм не го зборува мк јазик басх најдобро па немозам јас да си претпоставувам или да си погодувам сто тој сака да ми објасни...... :(
    Многу ке сум ви благодарна за одвоенто време и дадените информации..... ;)
    Ви посакувам пријатна и убава вецер .... :)
    Ве Гускам и :*
     
  16. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    И јас да се пофалам,ги видов долго очекуваните две цртки :rofl: :rofl: :rofl:
    ви посакувам на сите што чекате :inlove: :inlove: :inlove:
    не губете надеж,и јас веке 6 месеци се обидував :*
     
    На saseiefi, Beautiful-Princess, Eleonorastrumica и 9 други им се допаѓа ова.
  17. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    честитки имај убава и лесна бременост и да родиш здраво и слатко бебенце баш ми е мило наскоро сите останати што сме во исчекување да успееме
     
  18. zorica1993

    zorica1993 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Cestitki simonice,imaj lesna i ubava bremenost.. :D
     
  19. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Честитки и од мене Симоче... се најдобро!!! Јас пак се разочарав :( добив ;( а баш мислев дека нема... ама незнам зошто имам само 3 дена, значи крварам само 2 дена, третиот малку, ептен, четвртиот веќе ништо немам... и немам ама никакви симптоми за добивање.. Аjde да се надеваме на повеќе среќа наредниот месец, со многу нови мамички
     
    На simonice му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски


    Cestitki simonice imaj lesna i prekrasna bremenost .... ;)
    Samo neka se zgolemuva forumot so novi mamici :)
     
    На simonice му/ѝ се допаѓа ова.