1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој ќе оди на одмор во Грција?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од viki44e, 19 мај 2010.

  1. ubavi4ka

    ubavi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    8
    дај кажете нешто за метаморфозис, бил некој таму?
     
  2. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Метаморфозис е мало место со мн борови дрва карпи има и моретое мн чисто, мирно место е не е многу големо ама има каде да се шета. Инаку е воздушна бања и е поевтино од Касандра(првиот крак). Многу е чисто и убаво местото.
     
  3. Ivana2509

    Ivana2509 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Aj predlog ostrovi vo grcija koi ste gi posetile i vi se dopadnale? OSven Zakynthos i Krf koi veke sum gi posetila, se dvoumama za Lefkada no procitav mnogu negativni komentari.
     
  4. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19
    Дали некој бил на Агиос Гeоргиос - крф, и какво е местото? некоја информација??
     
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас летово ќе се сончам некаде низ МКД.
     
  6. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Убава плажа ама бидејќи е на западната страна на островот , морето ретко е без бранови и водата е многу студена, плажата е песочна за разлика од останатие плажи на источната страна инаку водата е поладна дури и од Палеокастрица кај што сите што биле на Крф велат дека таму е најстудено. Агиос Георгис сум била само на плажа, морам да напоменам, не сум го разгелдала баш местото.
     
  7. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Агиос Георигис е името на неколку места во Крф, значи не е едно место. Јас мислам дека се три места со истото име. Јас лани бев во Агиос Георгиос и добро беше, не беше нешто најнај. Плажата е долга 5 км. и е прилично празна има место за шатори, крпи колку сакаш и растојанието од едните до другите е неколку метри. Но исто така има и плажи уредени со лежалки и се многу убави. Плажата е преубава но водата е многу ладна. Местото изгледа некако осамено и има многу стари луѓе, поретко малди. Забава нема никаква, во 11 часот се е мирно. Има неколку ресторани, неколку продавници каде можеш да купиш за јадење и сувенири. Цените во маркетите се прилично високи во споредба со овде, поскапи се дупло или тродупло.

    Но има можност за изнајмување на моторче. 10 до 15 евра од ден. Е со моторчето е друга приказна. Кавос ти е на 30 мин. таму можеш да одиш навечер. Исто така можеш да ги посетиш сите позначајни места на островот. Така ќе имаш незаборавен одмор. На Крф има многу работи да се видат островот е многу убав. Доколку седиш само во Агиос Георгиос ќе ти биди многу досадно, местото е пусто и нема што да се прави па после првитре 3 дена ќе те фати досада. Но ако сакаш мирен одмор, со плажа сончање и спиење на вистинското место си упатена. Но ако сакаш одмор исплнет со шетање, разгледување тогаш едно моторче и преубаво ќе си поминиш :) Исто така на Крф има и убав аква парк, не е нешто посебно но вреди еден ден да се помини таму. Има и ефтини понуди за крстарење од 20, 30 евра, тие крстарења се нешто посебно и преубаво.

    Се на се, со малку повеќе пари + мотор + крстарења + капење на преубава тивка плажа + шетање по отровот ќе имаш убав одмор.
     
  8. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19
    ех супер, фала ви за информацииве, мислам дека се работи за западен агиос горгиос, таму кај сто е ладна водата... ајде можеби може да се склопи некоја комбинација. А плажата е песочна?? или карпи камења?
     
  9. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Девојки, ми треба информација за Ставрос, Неа Врасна или Аспровалта. Сакаме со дечкото да одиме таму на одмор, на слепо да си тргнеме и каде најдеме смештај таму. Е сега, неаме поим како се движат цените за изнајмување мало студио. Има ли некој искуство со овие местенца?
    Овие ги одбравме зашто се прилично блиску или пак дадете ми Вие некој предлог за друго блиско а убаво место во Грчка.

    Фалааа :D
     
  10. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Плажата во Аспровалта ти е камења со песок мешано, преовладуваат камењата. Кога влегуваш во водата на почетокот се камења, малку подлабоко е песок. Околу 1 метро ти е плитко и веднаш како во дупка почнува длабокото. Водата не е нешто сјајна, за нијанса подобра од онаа во Паралиа. Е сега ми имаат кажано дека имало и плажа со песок, ама незнам немам одено. Местото ти е прилично мало, незнам мене воопшто не ме воодушеви. За еден саат ќе го рашеташ цело. За ноќен живот баш и незнам.

    Во Неа Врасна и Ставрос не сум била, ама од она што сум го чула, не е баш убаво во Неа Врасна, прилично мало место, повеќе семејно, а Ставрос било убаво, поубаво од Аспровалта, поголемо, со поубава вода.
     
    На AnaMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mashni4ka

    Mashni4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    И ние планираме да одиме до Грција од 10 Јули на 10 дена на некој од краците. Е сега ке одиме со сопствен превоз (5 луѓе) и таму некаде сами да си најдеме сместување. Сакам да ве прашам како се движат цените за смештај, и да ми препорачате некое место онака средно убаво, не многу скап град. И дека ке одиме сите за прв пат во Грција на одмор не интересира со колку пари отприлика би си поминале (не излегуваме многу по дискотеки, може на кафе, некогаш на јадење да излеземе, повеке сме за шетање).
     
  12. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Во сезона на краците не е баш евтино, ама бидејќи сте 5 ако се сместите во еден апартман ќе ви се фати по 100 евра од човек отприлика за 10 дена. Инаку цените на апартман/студио во јули се отприлика 45-50-55 евра на ден за двособно или трособно, ама може и поскапо кажувам отприлика... За таму чим не планирате секој ден дискотеки и јадења по ресторани 150 евра мислам дека би ви стигнале. Најубаво средено градче според мене е Ханиоти, а цените се скоро секаде исти во тие градчиња.
     
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Ханиоти е најскапо и е најнеуба плажата ама има наубај ноќен живот истото важи и за Калитеа.
     
  14. Mashni4ka

    Mashni4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    па нас од прилика во план ни е Nea Poteidai (neznam na makedonski kako se vika), па како е таму? Убави ли се плажите, скапо е или поефтино??
     
  15. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    јас бев лани во Неа Врасна..и да, местото е повеќе како семејно, ама се наоѓаат и по некои ете така како вас :D или може некои со друштво, ама поретко :) за цените, јас кога бев беше околу 30евра за една ноќ, ама ако отидеш баш на 1ви или 2ри август било 40евра(така ми кажаа едни што дошле неколку дена пред нас) :) за смештајот, скоро во секоја куќа издаваат соби и има табли на кои пишува дали издаваат соби :) и да, додека си на плажа можеш слободно да ги гледаш бродовите што доаѓаат и заминуваат од пристаништето во Ставрос ;)
    Едит:леле каква реклама им напраив на грцине, а не заслужиле :lol:
     
    На AnaMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Јас лично сум воодушевена од Тасос, поточно Скала Потамиа се викаше местенцето каде бевме сместени. Плажата е долга, широка и пространа со ситен песок. Кога во агенција ми кажаа Golden beach дека се викала и демек најубава била на Тасос, нормално малку со резерва ги гледав, ама кога пристигнавме се уверив. Е сеа, Тасос е убав, како и Крф за да можеш да го шеташ со кола т.е. да ги видиш сите тие мали места кои се различни едно од друго. Ние си изнајмивме едно мало количе, плативме ми се чини 70 евра за 4 дена и си праевме тур де Тасос. Цените воопшто не се скапи, споредено со Крф дури е ефтино. Главниот град е Лименас и е преубав за шетање навечер, кафичи, ресторани, мини барови, дискотеки,продавници за сувенири, облека, тракатанци и слично-се на едно место.
    Оваа година малку сме ограничени со буџет, па еве размислуваме со сопствен превоз да одиме и на своја режија да си бараме смештај. Прво размислувавме како што пишав претходно за Неа врасна, Аспровалта и сл. ама еве сеа паметот ни отиде и за накај Неи Пори.
    Па би сакала ваши размислувања за местенцево, пред се за плажата и водата, а и некој ако има информација за цените на смештајот би било супер.

    фала девојки:)
     
  17. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Еве цела тема за Неи Пори
    patuvanja-i-odmori/nei-pori-grcija-t7087/?hilit=%D0%BD%D0%B5%D0%B8%20%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B8
     
    На AnaMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Јас би ти ја препорачала Калитеа. Местото е прекрасно и има се што може да се очекува од еден одмор. Плажата е со прекрасен ситен бел песок, а водата е кристално чиста, буквално како од чешма. Ние бевме сместени во вила Пардисос и вилата беше прекрасна. Со зелено дворче и палмички и преубави тераси. И плажата и маркетите и рестораните се на 3-4 мин оддалеченост, а на 1км оддалеченост има 3-4 дискотеки кои беа супер.
     
  19. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    ^A колку плаќавте за сместување? :wasntme:
     
  20. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    ^ Наем на апартман за 4 лица 520 евра во ек на сезона :)
     
    На butterfly.93 му/ѝ се допаѓа ова.