1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергија од сонце

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cvetce93, 21 јуни 2012.

  1. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Девојки јас имам еден проблем, кој навидум можеби не е којзнае колку голем меѓутоа сепак пречи, тоа е алергијата од сонце. Буквално неможам да уживам на одморот затоа што уште на вториот ден ми се појавува и ме чеша и пецка и ми ствара нервоза. Сум пробала со многу кремови Еуцерин, Кама гел пиев лоратадин ама ништо :| Навистина незнам што да превземам, еве сега се спремаме за на одмор со друштво не би сакала да ми се уништи заради алергијата. Да не имате вие можеби некој совет како може да се спречи? Јас сум слушнала дека треба да се пие лоратадин 15 дена пред изложување на сонце и да се јаде зеленчук кој содоржи каротен. Други алтернативи? :^)

    Доколку постои веќе ваква тема, слободно избришете ја :)
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ништо чудно и невообичаено. Последниве години сонцето е толку јако што се повеќе луѓе имаат ваква алергија. И јас последниве неколку години редовно се исфрлав, во пределот на вратот и градите најмногу.
    За среќа најдов многу ефикасно средство за сончање Vichy, малку е посакпо од останатите, ама вреди, мене многу ми помогна. Се мачкав дваесет саат пред да одам на плажа, и после тоа секој пат по излегување од вода. Дури и ако се исфрлев, ќе се намачкав и чешањето престануваше. Настојувај средствата за сончање што ги купуваш да немаат силен мирис, како на кокос или нешто слично. За лоратадинот незнам дека се пие како превентива, јас го пиев кога веќе бев исфрлена и ми помагаше. Значи ако веќе ти се појави алергија, најубаво ти е веднаш да одиш под сенка, да се истушираш со поладна вода, да одмориш малку, и никако на сонце од 11 до 16 часот.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Мајка ми е алергична на сонце. Прв пат му се појави алергијата на 23-24 години и од тогаш секој одмор мака мачи :( Пие лоратадин, се мачка со некоја маст колку да не ја чеша до толку оти неподносливо е. А исто така и пиеше и калциум, шумечи таблети. Пред неколку години и почна трески да ја фаќат, освен шо ја чешаше и се напрај со пликој целата. Зато секогаш ко ќе одиме на одмор оди под сенка со намера да се скрие од сонцето ама алергијата повторно му излегва :|
     
  4. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    мајка ми има алергија од сонце и се мачка со синопен :)
     
  5. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    Јас имам алергија на сонце и многу ме фаќа сончаница затоа што сум мн бела.....
    И секогаш кога се изложувам на сонце подолго време користам заштитен фактор 50+ и Еуцерин и како што ќе излезам така и се враќам :) немам никаков проблем. Барем сега постојат секакви работи :)
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Алергија на сонце и сончаница не е исто! Ако имаш алергиска реакција од изложување на сонце, кремите со СПФ 50 не делуваат (без оглед на тоа која фирма ги произведува), односно не штитат од појава на алергија, само спречуваат горење и потемнување на кожата.
     
  7. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Мене за прв пат ми се појави алергија годинава. Во пределот на вратот и деколтето, ама такво ужасно чешање, неподносливо до сега не сум почувствувала. На одмор немав ништо против алергија, само си ставав ладни облози на местото за малку од малку да се потсмири. Кога си дојдов се напив едно апче Авил и до утредента немав ништо, ама многу успиваат ова апчињава против алергија бе...вечерта бев на роденден, ама поштено си отспав таму :) Инаку знам дека Лоратадин-от се пијат само навечер, дека преку ден ако планираш изложување на сонце, не смеат да се пијат.
     
  8. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ма јас кога ќе се вратам веќе и да не пијам ништо ми поминува туку проблемот е како да ја спречам додека сум на одмор :worried: Незнам, и јас сум слушнала дека Еуцеринот 50+ бил ефикасен и демек српечувал алергија, ми треба некој што го пробал да ми каже бидејќи и не е така ефин баш а ако не помага џабе... Незнам ќе пробам да се изложувам уште сега малце по малце на сонце да фаќам основа :D
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Како што пишав претходно, кремите со заштитен фактор не штитат од алергија, без разлика од која фирма се.
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    И мене во последните години ми се јавува алергија.
    Оваа година,баш пред свадба,ептен,ко за беља.
    Бев на лекар ми даде течна пудра,со цинк оксид,и лоратадин.Пудрата е евтина,90 ден,и баш ми помогна.
    Пробајте .
     
  11. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    И каква е таа алергија? Само чешање ли?
    Од кај да знам дали е сончаница или алергија?

    Ете јас сега сум изгорена позади и ме чешка по малку, ама не го чешам, значи се издржува. Сега ова алергија е или..? :^)
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Алергија на сонце се манифестира најчесто на раце, нозе и лице (не се исклучени другите делови од телото), со црвенило и ситни брунки кои ужасно чешаат.
    Сончаница е сосем друго, тоа е состојба на прегревање на организмот кога телото има висока т, сува кожа (не се потиш), вртоглавици, замаеност, црвенило на лицето... и ако не се преземе нешто, се јавуваат и полоши симптоми, може да дојде до онесвестување и кома, во најлош случај и смрт.

    Ова твоево чешање е резултат на заздравување на изгореното место.
     
    На Ognenija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    А каква пудра? Мислам, се нанесува од кога веќе ќе ти искочи алергијата? И ти помогна, ти се повлече после тоа?
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    ^ На деколтето ми се повлече,а на рацете имам уште малку.Се нанесува откако ќе се јави алергијата,побарај во аптеките само течна пудра (цинк оксид во состав е).
     
  15. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Мене за прв пат оваа година ми се појавија ситни брунки на рацете и на нозете, на внатрешните делови кои обично остануваат бели. Ужасно мн ме чешаат особено навечер. Можно е да е алергија на сонце? Отпорна сум на сонце инаку многу, имам темен тен али годинава изгледа претерав ..
     
  16. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Мајка ми го има овој проблем отсекогаш, а од пред 2-3 години богами и јас. :(
    Веднаш штом ќе видите дека кожата ви е жар црвена и почнуваат да излегуваат пликови (не знам како да ги наречам тие) веднаш намачкајте се со ПРЕСИНГ. Тоа е крема на база на Лоратадин, и помага многу повеќе од самиот лоратадин. Ние оваа крема ја откривме во Будва, но ја има и кај нас се продава, ама не во секоја аптека.
    Има луѓе на кои сме им кажале за кремава и сметаат дека е иста како лоратадинот и дека всушност истото го користат само од друг производител, но се лажат. Секој што ја пробал ништо не изгубил, освен тие плуставците по тело во рок од 1 до 2 дена. :)
     
  17. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    може слика да ставиш ако не ти е тешко?од која фирма е?
    да не е пудрата за деца белата за сипаници што им ја даваат? :)
     
  18. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    ајде и ти да не просветлиш со слика,цена.... :D
     
  19. feferona

    feferona Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    94
    Имам алергија од сонцето скоро десетина години. Се сум пробала само да го избегнам јадежот, се кријам под сенка, намотана сум со партали се мачкав со се и сешто и ништо не ми помогна.
    Фрлив куп пари за лекарства и терапии , лоратадни пиев 15 дена пред одмор - не ми помогна, купував по 10 тубички синопен ни тие не ми помогнаа, а за информација синопен само користете навечер за да се намали јадежот на чешањето, а преку ден на сонце остава флеки. Фамилијарно никој не пати од појавава, само јас :sweat: . НЕМА ЛЕК за алергијава, туку како што чинам напиша Антах изложеност на сонце за да потемне кожата , испробано - среќа ако задува некое ветерче два три дена со сонценце, одма се фрлам на печење, тогаш ми се повлекува.
    Го прелистав цел интернет ви препорачувам да избегнувате алкохол ( ферментации ), конзервирана храна, секакви препарати и лусиони кои уште толку ја иритираат кожата, конзумирајте бетакаротен најмногу 50 грама дневно 3 недели пред одмор т.е.обоено овошје и зеленчук, а најмногу морков :) , конзумирајте витамин Ц и избегнувајте сончање од 11 до 16 часот.
    Кога користите креми за сончање со висок фактор, откако ќе излезете од капење нанесете повторно , но претходно исплакнете се со чиста вода.
     
  20. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    i jas imam problem so alergija pd sonce,jas bi vi preporacala da koristite krema so zastita 50 ka faktor i nema da imate broblem.sekogas koga izleguvate na sonce mackajte se na delovite koi vi se goli,race,noze,dekolte i taka nema da imate problem.