1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испукани капилари на лице

Дискусија во 'Лице' започната од ilove-marshall, 27 јуни 2012.

  1. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Здраво :) Имам 14 години и веќе подолго време страдам од испукани капилари на лицето (мали, црвени точки). Ги има некаде околу пет-шест и се распространети на моите образи. Ми треба совет за нивно отстранување (не ласерско). Прочитав дека се препорачува Rose дневна крема, но е скапа. Резултатите биле видливи до две недели редовна употреба и не знам колку е тоа точно. Ако има некој ист ваков проблем или знае како да се справи со него, ќе ве замолам за помош!!!
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79

    здраво.. јас имам 16 години, и го имам истиот проблем.. овие капилари мене не ми се баш како точки, туку како т.н. пајакова мрежа.. искрено мн ме нервира, тоа ми е природно, од секогаш сум го имала.. и сега баш пред 2-3 дена зедов една крема од авене- третман за локализирано црвенило (розацеа), но и таа е скапа, ја купив 920 ден.. дај боже да ми помини ич не ги жалам парите.. а тоа од ROse дневата крема со каква намена е, колку пари е, и ако можиш да ми кажиш кој ти ја препорачал, мислам дали стручно лице или некој со искуство.. позз :)
     
  3. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    За Rose дневната крема прочитав на интернет, значи не ми е нити препорачана од стручно лице, нити знам дека има гаранција за отстранување на капиларите... Но, вчера така барајќи 'одговор' на мојот проблем на интернет како што спомнав, видов рецепт против црвенило и испукани капилари на лице. Не сум ја пробала, има едноставни состојки и лесна е, па мислам дека ќе почнам со употреба. Ако случајно немаш корист од кремата, ќе ти ги кажам состојките и дали навистина делува. Поздрав!
     
  4. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Можеш тука да го напишеш рецептот, да не те гњавиме по лп :)
     
  5. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79

    да, да.. ако можеш, многу би ни помогнала :)
     
  6. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    и јас имам на двата образи и мене ми се ко пајакова мрежа не се во точки ама не се нешто забележливи само пудра помага да ги покрие бидејки колку колку што знам до сега пробав 36528236 креми и пак ништо уште си стојат.
    и внимавајте со кремите од некои можат да се прошират :!:
     
  7. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Кисела јаболка 100гр
    Млеко 150 мл
    2 жолчки

    Изрендајте ја јаболката и ставете ја во млекото и варете се додека не зоврие. Во добиената млечна каша, откако ќе се излади додадете ги жолчките и промешајте. Маската нанесете ја на лицето, капаците од очите, вратот и држете ја 15 минути.
    Е сега, колку пати дневно/неделно се употребува - не знам :worried:
     
  8. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Jaс имам испукан капилар точно на средина на носот, горе помеѓу очите |(
     
  9. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Денес он примети дека под увцето имам испукан капилар.Јас дури се чудев не ни можев да се видам...
    Се надевам дека не е приметливо... |(
     
  10. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Од Oriflame има креми вакви
    [​IMG]
    и знам ги користи една девојка и многу е задоволна од нив :)
    Околу 1200 ден. се мислам.
     
  11. 1DeeDee1

    1DeeDee1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    57
    Јас имав испиукан капилар на образот и тоа го имав некој 3-4 години, ептен се познаваше и на слики ми се гледаше и се и кога наеднаш едно утро гледам го нема.. Со ништо не се имам мачкано, само со пудра го покривав (колку толку иначе пак се познаваше) и така само по себе си се повлече.. :)
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Сум имала одсекогаш испкуани капилари на образите. Ми кажале дека можно е да ми се од пресилно дување на носот, преголмеа нервоза, претерано плачење. Дури веке и се навикнав на нив, за излегување ги покривам со пудра за да не се познава толку многу црвенилото од нив.
     
  13. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    а дали некој од вас ги има користено производите Биоклиник Ноќен крем и Биоклиник Регенативен Ноќен крем против, и дали има некоие резултати, ке ве молам за одговор многу ми е важно... фала однапред :*
     

    Прикачени фајлови:

    • 1.png
      1.png
      Големина на фајлот:
      4,5 KB
      Прегледи:
      655
    • 2.png
      2.png
      Големина на фајлот:
      7,7 KB
      Прегледи:
      654
  14. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    имав на носот капилар, бев на ласер-третман 50 еур, мачкав цинк крема на авен, ништо!

    Со тек на годиниве ми се повлече. Препорачувам обична павловичева, на капиларите им треба масно а не суво.
     
  15. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Мене почнаа да ми се појавуваат под очите, неубаво изгледаат и ќе мора да превземам нешто. Не знам зошто ми се појавуваат се повеќе.
     
  16. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Јас имам ситни испукани капиларчиња по лицето. Не се познаваат само незнам како може воопшто на лице да има испукани капиларчиња црвени..
     
  17. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Како до чисто лице?

    Е може :) , и јас имам да ти кажам, и ја купив кремата на Авене (диросеал) зелената што е против капилари и џабе фрлени пари , Ако има некој лек нека ни пише.
     
  18. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Неверувам дека воопшто ќе исчезнат... :(
     
  19. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Jа има некој користено, да сподели искуство?

    [​IMG]
     
  20. ilove-marshall

    ilove-marshall Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Девојки, еве ме мене пак после долго време со истиот проблем. Уште "гуглам" и никако да си најдам решение, а и вие некако слабо ми помагате хаха :sweat: .. Сакав да прашам дали некоја од вас го има користено Биоклиник Ноќен крем против црвенило и проширени капилари на лицето и колку е корисен? Или пак некое друго решение што би ми помогнало, се' се прифаќа :D