1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пеги

Дискусија во 'Тело' започната од mala, 26 ноември 2009.

  1. shy

    shy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    А колку време ја користеше лалата.Ја се шлапав со неа околу 6 месеца и немаше никакви резултати!! :( :worried:
    Иначе кога одите на козметичар прашајте за третманот со овошни киселини.(околу 300 денари)Немам пробано ама многу го фалат. :!: :!:
     
  2. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Мислам дека пегите не се лоши доколку се умерени, и јас имам неколку на лицето и сум горда со нив (не ми се гледаат додуша многу).
     
  3. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Мене ми се слатки луѓето со пеги. :lol:
     
  4. baby-by

    baby-by Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    3
    Еј помогнете ми и јас имам проблем со пегите од 12 години ставам крема од орифлејм..потоа преминав на Леа,па на галафарм против пеги кремата,и онаа една зелена на природна база Што е многу мрсна..многу малку ми се избелија а више 5-6 години се лечам...Несакам да купувам на Еуцерин бидејки се за стари жени..ве молам помогнете ми кажете ми ефикасна крема сите ефтини сум ги пробала и пак нема добар ефект.Одев и на третмани и си го минев лицето со лимон,магдонос и пак ништо..поздрав и ви благодарам однапред..
     
  5. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    денес ја зедов кремата лала само што ставив на лицето...за колку време од прилика да очекувам резлутати знаете да ми кажете?????
     
  6. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Девојки НЕМОЈТЕ!
    Не ги отстранувајте.
    Јас искрено, многу сакам да имам пеги, во комбинација со портокалова коса...
    ммм...
    Не ги отстранувајте, слатки се девојки со пеги!
     
  7. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Сите ефикасни креми за избелување на пеѓите содржат жива :!: . Само што кога живата еднаш ќе навлезе во кожата, таму и си останува. Значи помагаат сите креми против пеѓи што се на база на жива ама лицето ќе ви стане проѕирно (како да имате диспигментација на кожата) :worried: , а пеѓите се враќаат кога кремиве ќе престанат да се користат...
     
    На Shana и anastasia-ani им се допаѓа ова.
  8. anastasia-ani

    anastasia-ani Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    и јас имам пеги и воопшто не се трудам да ги покријам.таква сум каква сто сум и толку,сакајте се себеси.луѓето со пеги имаат поголем шарм :)
     
  9. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    LALA и дневна и ноќна за пеги па дури и некои ситни флекиЧки
     
  10. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    лелее детенце па и возрасен со пеги е многу сладоk :*
    [​IMG]
     
  11. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Баш слатко ми изгледаат луѓето со пеги :)
    Мене ми се појавуваат од сонце и не ми пречат воопшто.
     
  12. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Луѓе со пеѓи ...особено девојки ми се преслатки :$ Во комбинација со црвеникава коса - ултра модерно :)
    Да не сум чула некоја од вас да се комплексира, ќе има ќотек !!! :*
     
  13. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    аххх многу се слатки кога ке си ги видам во конбинација со модрото под очи убавини :( :^) ма ни креми помагаат ни ништо :worried:
     
  14. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Мене искрено да здогледам некоја девојка на пример на модна писта со пеги и црвена коса би ми изгледала слатка и со стил, ама незнам вака не ми е нешто омилена таа комбинација. :D И јас имам пеги, најмногу на носот и покрај него, од левата и десната страна. Ги добив кога не ја послушав баба ми :!: и излегов надвор на најголемото сонце што постоеше и веднаш изгорев, и осетив кожата буквално како да ми се суши и лупи.. :worried: И после одма ми искочија пеги, ама среќа не се многу приметливи. Само кога некој ќе ми се приближи и убаво ќе ме загледа. Симпатични ми се девојките кои имаат неколку ситни пегички, што не се многу приметливи, ама сум видела и некој што е буквално целиот нафрлан со крупни пеги и не ми се допаѓа.


    [​IMG]

    Е оваа слатко ми изгледа. :)
     
  15. duplo.a

    duplo.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    7
    Имам пеги и откако знам за себе. Порано не можев да ги поднесам и постојано барав начини да ги отстранам. Ја пробав кремата на леа, немаше никаков ефект. Имав лошо искуство со лимонот затоа што премногу ме иритираше и печеше. Сега некако си научив да си ги сакам пегите, освен оние на носот, кои што стварно се премногу и врска немам како да ги отстранам. Слушнав за сапунот на докторс против пеги и флеки, па ако некој го користел нека ме просветли дали делува ;)
     
  16. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.580
    Допаѓања:
    3.202
    Пегите престатвуваат јата од концентриран меланин кои се заприметуваат кај луѓе со средна комплекција на лице. Пегите можат да се најдат кај секого, без разлика на нивната генетска позадина. Создавањето на пеги се предизвикани со изложување на сончевата светлина. Тие претежно се наоѓаат на лицето, иако тие можат да се појават на било кое место од телото кое е изложено на сонце, како што се рамениците.
    Дали имате пеги на лицето и колку? Дали се чувстувате обезхрабрени за да шетате слободно? Што користите за покривање на пегите(доколку користите)? Дали сте ги добиле поради сонцето или ги имате од раѓање?
    Јас немав пеги до пред некое лето. И секогаш кога ќе се вратев од плажа имав по една пега. Не сум обесхрабрена но сепак некогаш сметаат кога сакам лицето да ми изгледа мазно и безпрекорно кога ќе сум нашминкана. Но, не користам ништо за покривање, сепак тие се дел од мене и неможе да се отстраната. :!:
    Кои се вашите мислења? :) :hai:
     
  17. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Имам пеги само напролед и налето. Тогаш најмногу ми се познаваат. Ги имам на носот. Не ми се некој голем комплекс бидејки не се многу познаваат. Дали има некое средство со кое можам да ги одстранам???
     
  18. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Уште со што не проб ав да ги одстранам но ништо не успева од малечка ми се така баш како на сликата погоре што ја ставила blueeparadise така ситни а + што си имам онака бемки поголеми и потемни...
    Искрено преку ден нема шанси да се нашминкам со пудро све живо ми се познава :( така да си шеткам така шарена ко пилци да ме посрале :lol: но се навикнав и многу ме е гајле мои си се ;)
     
  19. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    лосиони за избелување на пеги на природна база

    25 г свеж лист од магдонос и 1/4 л 70% алкохол
    магдоносот се става во алкохолот и се држи затворен 7 дена на темно место. после 7 дена се цеди. со лосионот редовно мачкање и тампонирање навечер и наутро.
    ----испробано и ефикасно али пуста мрза па прекинав-----

    маска за избелување на пеги

    10 г рен и 1.5 дл млеко
    ренот треба да се изренда и да се стави во неварено млеко и треба да стои 3 часа
    на чиста газа се става од маската на лицето . маската се става еднаш неделно најмалку месец дена
    оваа маска не ми е пробана зошто не знам што е тоа рен и каде можам да го купам ако знаете кажете :)
     
  20. S-a-n-4-e

    S-a-n-4-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Јас имам слушнато дека маска од зелена глина помага и дава добри резултати,но немам пробано.Ако некој проба нека пише... :)