1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. funnyyyyyyyyyyyyy

    funnyyyyyyyyyyyyy Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Девојки ве молам да ми кажете дали е нешто сериозно и дали треба да посетам гинеколог бидејки јас не се разбирам во вакви работи. Секогас вагиналниот секрет ми е бледо-бел и ми се појавува обично недела и пол-две недели пред да добијам, а сеа за прв пат има темно кафеава боја. Која е причината за тоа? :?:
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Moже да е од овулација, но да не трае многу долго т.е. да се врати во нормала за брзо. Ако е постојано таков тогаш најдобро е да одиш на преглед.
     
  3. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Засилен секрет може да се јави во период на овулација, и тоа е токму оној период за кој зборуваш, околу 2 недели пред добивање. Кафеав секрет ден-два пред добивање не е ништо чудно, но ако се јавува во периодот за кој зборуваш, недела-две пред добивање, тогаш може да е сигнал за пад на прогестеронот и ако се повторува треба да одиш на гинеколог. Може и да не е , секако има и други причини, ова го спомнав затоа што хормоните варираат, па може да се случи и потоа да не се повторува. Некогаш се јавува и во рана бременост, некогаш е резултат на инфекција, може да се јави ако се пијат таблети за контрацепција (затоа што се хормони) итн. Многу фактори влијаат, колку време трае, дали има непријатен мирис можеби, дали се повторува или е инцидентно, а се тоа најдобро може да ти каже гинеколог после преглед. Вака, лаички и теоретски, не е ништо страшно :)
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Многу често ми се случува да имам појачан вагинален секрет. Направив брисеви-негативни, сега следува пап. Се замислувам од време на време, што може да биде причината за појачаниот секрет (не сум била настината, болна, ниту сум земала некакви лекови кога се случува ова, ниту пак сум во фаза на овулација)? Да не е поврзано со проблем на некој друг орган? :sweat: Ова не ми е од сега, и порано вака се сллучувало.
    Една докторка пред неколку години ми рече: Ех камо јас така да се влажнам, биди среќна што си влажна без причина :D
     
  5. vesna31

    vesna31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    Пред две недели бев на гиниколог и на пап тестот излезе дека имам кандида ставав вагиналети, но повременото крваренје не ми престанува стварно незнам од што може да биде а гиниколошки сум чиста како солза нема ништо незнам зошко крварам, дали некој знае нешто да ми каже што би можело да биде?
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    ^^
    А тоа му го напомена на докторот? За такво повремено крварење треба да те види на ехо. Може да се работи за хормонален дисбаланс. Мора да си провериш тоа.
     
  7. 2212

    2212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки...имам сериозен проблем ве молам кажете ми што да направам..при сексуален однос осекам една чудна миризба која е мн грозна се срамам пред дечкото да сум така...немам бело прање но миризба има колку и да е чисто...миризбата е од внатре мн сум загрижена ве молам кажете сто да направам...поздрав
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Сигурно се работи за некоја инфекција или бактерија,јас би ти препорачала под итно да отидеш на гинеколог
     
  9. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    здраво дали некој знае за кокоидни бактери и трихономас бактерија? може ли некој нешто повеке да каже
     
  10. bella05

    bella05 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    0
    Дечкии имав сексуален однос по еден ден ме пецкаше, се мијав со чај од камилица со една лажица сода.. имаше некој ефект, сега не ме пецка нон-стоп туку само при мокрење внатре длабоко, да го земам ли Кансен кремот или да продолжам со чајот? ако може побрз одговор ...
     
  11. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Bо последно време забележав дека ми е многу зголемено лачењето на вагиналниот секрет
    на што би можело да се должи тоа?
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Треба да добиеш или си преладена. Ако има променета боја и мирис, тогаш е најверојатно некоја инфекција.
     
  13. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Кансенот е антимикотик,односно делува против габички.
    А установено ти е дека имаш канида или само така ти текна?
    Можеш да се одмиваш со растворен хиперманган,ќе ти помогне повеќе отколку содата,која ја променува вагиналната Ph.
    Извесно време избегнувај употребување на најразлични препарати за интимна нега кои имаат јаки мириси,бои и конзерванси и миј се само со чај од камилица и хиперманган.
     
  14. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Forumki ve molam za pomos !
    Veke 2 meseca imam zgolemeno belo pranje so neprijaten miris,prethodno piev antibiotici Zinat poradi nastinka.Posle toa se pojavi cesanje(duri mi ja iritirase sluznicata kolku sto bese jako),pesenje(pri mokrenje i posle toa) bolki vo jajnicite...Otidov na ginekolog mi dade Betadin i pesecenjeto uste poveke se zgolemi so pocnav da imam pecesenje i vo bubrezite.Nemozev da izdrzav i otidov i mi zema bris i na PAP testot pokaza deka imam samo kandida i da koristam Linex Lady, a bolkite pak prodolzija so i da koristam:( Kandidata ja imam veke 3 godini i na sekoj antibiotik se aktivira duri nepodnoslivo e.Sega maticnata mi dade da ispitam bakterija vo zeludnik i mokrakja..pa ke vidime. Od sto bi mozel da bide predizvikan mojot problem i dali nekoj imal slicni simptomi.Pozdrav !
    [mod-kirilica:3etq9vow][/mod-kirilica:3etq9vow]
     
  15. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Да знаеш за друг пат кога ќе користиш антибиотик,обавезно да земаш и б-комплекс,а можеш и сега да си земаш.
    Можно е да имаш бактерија во мокрача или евентуално да си ги провериш и бубрезите.
    Бактерија во желудник-Хелико бактер,не ја поврзувам со твојата ситуација,освен ако имаш проблеми со желудникот.
    Пробај со кансен и хиперманган за кандидата.

    Поздрав,
     
  16. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    кога ке пиеш антибиотик уште првата ден да си ставаш вагиналети нистатин превентивно да не се активира кандида а ако е ептен толку досадна земи канестен3 +маст канестен промивки од камилица хипер манган во исхраната јогурт млеко и млечни обавезно
     
  17. bella05

    bella05 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    0
    А дали е можно поради инфекцијата да болат јајниците и долниот дел на стомакот, бидејќи уше 4 дена треба да ми дојде... многу сум исплашена да не сум трудна :/
     
  18. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    Колку чинат вагиналните таблети и кои би ми ги препорачале?
     
  19. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Зависи за каква мака ти требаат. Има различни вагиналети, во зависност од дијагнозата ги препорачува т.е. ги препишува гинеколог.
    Ако сакаш евентуално некои како превентива на природна база има од кантарион, бетадин..
     
  20. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    оние за кандида што се, еднаш ми ги препишаа, ама сакам сега на своја рака да ги земам, само не им го памтам името. х)