1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Gorgina

    Gorgina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    е па феминки денес инструкторот ми кажа дека електронското полагање на тестовите започнува од 8 ноември. искрено ме фаќа страв со оглед на тоа што ќе ја имам честа да полагам меѓу првите, за жал. тестовите можеле да се симнат од страната на мвр, еве јас барам ама нема ништо.
     
  2. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Се е во ред тоа што го велиш дека мора да се толерираат автошколите.Не ги обвинувам возачите туку инструкторите .Не ми е јасно кога ке ги пикнат во најголемата гужва да возат на одредени места што и искусен возач мора да внимава многу.Ги фака паника и цел собракај во застој ...... Мора да се знае кога и каде се вози со почетници .А и возилата за обука не се исти секаде.Мислам дека практично е да се научи на поголемо возили побрзо се опушта возачот дека е со инструктор.Но кога гледам такви кибрит коли и со нив неможат да ги научат да се опуштат во возење се чудам во кој е точно проблемот ,дали оние што треба да научат или инструкторите .Ајде порано беше изговор само пари да земат бла бла но сега се притегнати критериумите .Сите што полагате ангажирајтесе повеке и прашувајте за ваше добро ,а не само да ви дадат возачка .Не вреди многу кога животот си го ставаш во опасност .
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
  4. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Извини ми Дволичен, ама кои се тие места каде според тебе треба да возат и да учат почетниците односно кандидатите????
    Очигледно од поодамна си полагал па си заборавил и сега ќе те потсетам дека најпрво се врткааш низ полигон, после неколку дена одиш на автопат, далеку од населени места или центар на град или општина, и после неколку дена вртиш по Јане Сандански, Партизанска, Илинденска, за веќе на 4-5 часа при крај се доближувате до центарот, и возиш и покрај Рекорд, и околните.
    Тоа е и поентата на инструкторите, од околу се до центарот.
    А ако не пробаш во тој хаос и гужва со инструктор и не го скршиш мразот тогаш кога и инструкторот има команди за да спречи се, ондак фино лепо ќе останеме на широките булевари па на никој не би му сметале во центарот.
    Безвеза, нормално дека и ти и јас и сите, мораат да се ослободат и да се соочат и со гужви, потесни улички и слично, иначе сите ќе знаат тргни, прва, одма втора, идеш у трета и шибај си полека по Партизанска.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    ^ Возењето низ гужви во центар не е само од причина идните возачи да се ослободат од стравот, туку и самата комисија бара да се вози по такви улици. Полагањата се секогаш од 8, кога сите одат на работа и школо, па е невидена гужва. Семафорите на големите раскрсници ги исклучуваат, доаѓаат сообраќајци, а тие ми се чини прават уште поголеми гужви. И најмногу се паѓа заради грешки направени при возење по тие тесните улички што ни тротоари немаат. Па пази како ќе се разминеш, пази колку место имало до пешакот или велосипедистот, колку место имало до контејнерот...

    Тие кандидати што сега учат, утре ќе возат на истите тие улици.
    Како ќе се снајдат ако никогаш не се нашле во шпиц гужва и не научиле како да реагираат во такви ситуации?
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    леле луѓе , мн комплицирано било , и тоа само 2 часа на полигон , на мн работи треба да се мисли, и тоа само тргни застани .прва и втора , скроз се разочарав :( ,можно ли е до толку да сум антилталент,давам гас и коа треба и коа не треба , сите ми викаат почекај има време,ама јас некако се осекам дека ми е комплицирано :( првпат возам,никогаш не сум возела,се надевам дека ке научам и јас :D
     
  7. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ќе научиш, не е страшно.
    Јас на почетокот кога возев со инструкторот, човекот уплав имаше од мене, и постојано со едната рака се држеше горе. :lol: Мислев дека сум некој антиталнет, зашто не приметував , од сите страни некој пешак , моторџија или знак. :tmi: На инструкторот мој му вриеше, и постојано ми кочеше...
    И после тоа, земав сама, без никој да си возам, и си влегов во филмот...
    Пред да полагам морав да зимам уште часови со инструкторот за да се одучам од моето, он го викаше грубо машко возење( поспоро да влегувам во кривини, и општо , да се успорам, смирам).
    Положив од прва, без ниедна грешка. ;)
    Инаку мислам дека е добро што се вози низ гужвите, зашто таму концентрацијата е поголема, а и треба да се научите на ритамот на сообраќајот низ градов..
    Сега, сите другари што сум ги возела се воодушевуваат од моите возачки способности, изненадени колку сум добра... :)
     
    На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Богами ве жалам,тешко е денес со ваква собракајна некултура да се вози,особено за вас почетниците.поздрав ;)
     
    На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Точно ли е тоа дека од нова година ќе биде мн поскапо?
     
  10. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Веќе е поскапена , некаде околу 500 евра изнесува,до сега е најскапа ,не верувам дека пак ке се покачува цената :)
     
  11. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Возач сум веќе 3 години и си дрифтам секојдневно , значи да , експертски :D
     
  12. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    да ве прашам,дали некој ги има новите тестови шо се полагаат преку нет?немав време да барам поназад во одговориве ако ги има некој нека каже или каде можам да ги најдам нека пише лп.фала ви монгу....
    иначе јас си имам возачка веќе 6 години значи полагав по стариот систем.па скоро добро се снаоѓам со возењето..
     
  13. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    еве ги новите прашања ако мислиш на нив http://www.mvr.gov.mk/vozacka-testovi/mkd/mkd.html
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Перфектен возач...На велосипед!
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Точни одговори на тестовиве каде можам да најдам?
    пола од овие прашања се паѓаат на е-тестот на амсм за вежбање што е, ама пак има трик прашања, од каде да знам кое е точно... :(
     
  16. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Шофериште без.дозвола, наjчесто мм ми дава да возам каj нас во мало, така да ако сте во Црниче очи широkо отворени :geek: се зезам де, внимателна сум цела надвисната го грабам воланот не го пуштам очи широк отворени, сигурно сум смешна.
    Минатата година мм ме учеше и тоа во бременост во нокнте часови моja задача беа само воланот, гас и кумплуг, ич не сакав да шалтовам..
    Интнресното беше на почеток мм го држи меюачот вика Куууммплуг jа стискам он менуваа брзина и вели пушти куплуг и ja пуштам од еднаш и колата почнува да игра брек денс, или кога jа стартовам и не пуштам кумлуг како што треба и гаси :devil: ми се деси еднаш на семафор, а колона коли позади сите свират фрчат семафор затвара :lol: си велат Што праи гускава :rofl: :tmi:
    Ии потоа си возев само прва , па едваj и втора сега некако се борам, само пркиранюе :devil: Me no way... :$

    Мислам дека секоjа работа е рутина, после одредено време практикуванюе човек се навикнува и си тера без проблем.
     
  17. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Шофериште без.дозвола, наjчесто мм ми дава да возам каj нас во мало, така да ако сте во Црниче очи широkо отворени :geek: се зезам де, внимателна сум цела надвисната го грабам воланот не го пуштам очи широк отворени, сигурно сум смешна.
    Минатата година мм ме учеше и тоа во бременост во нокнте часови моja задача беа само воланот, гас и кумплуг, ич не сакав да шалтовам..
    Интнресното беше на почеток мм го држи меюачот вика Куууммплуг jа стискам он менуваа брзина и вели пушти куплуг и ja пуштам од еднаш и колата почнува да игра брек денс, или кога jа стартовам и не пуштам кумлуг како што треба и гаси :devil: ми се деси еднаш на семафор, а колона коли позади сите свират фрчат семафор затвара :lol: си велат Што праи гускава :rofl: :tmi:
    Ии потоа си возев само прва , па едваj и втора сега некако се борам, само пркиранюе :devil: Me no way... :$

    Мислам дека секоjа работа е рутина, после одредено време практикуванюе човек се навикнува и си тера без проблем.
     
  18. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.983
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Пред некое време прочитав нешто вакво: Женското око е чуден феномен. На далечина од 1 километар ќе те види како зборуваш со друга девојка, а на пола метар со кола, не го гледа стубот! Слатко се изнасмеав.. зошто горе-долу има вистина во тоа :angel:
    Иначе да, верувам дека женските се доста добри возачи, ама.. лично јас, ако некогаш преминам преку нападите на паника може и ќе ме биде за возач :)
     
    На Spidy, mims-89 и NoU-NoLove им се допаѓа ова.
  19. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Девојки да ве прашам нешто, ако може да ми кажете за колку најкратко време можам да положам за возачка дозвола и колку ке ме чини се вкупно? Ако има некој што полагал во авто школа сигнал м во струмица да ми каже кои се условите за полагање. Моментално се наоѓам надвор од државата и не сум во состојба да ги исконтактирам, а ограничена сум со времето.

    Ви благодарам однапред :)
     
  20. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Си возам без проблем, а кога се возам со мм удав сум, пази, кочи, заобиколи, намали. :D