1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Горјан Петрески

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од I.love.your.lips, 28 март 2012.

  1. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Ги имам прочитано од него Споменка,Спомените за Споменка,Марта,Исти очи,сама. Имав задоволство оваа година и лично да се запознаам со него. Го гледав на телевизија и во списанија читав за него и си го замислував како повисок,не знам зошто :lol: А,за книгите немам зборови :x Прекрасни !
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Има многу лесен стил на пишување, кој детално ги опишува нештата, со прости изрази. Затоа и сакав да читам негови дела порано. Веќе мислам дека ги израснав неговите книги, но сепак, сеуште би сакала да се релаксирам со Марта или Сама. Му имам прочитано добар дел од книгите, убави се, зошто да не. :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Има лесен и разбирлив стил на пишување што го прваи еден од најдобрите и толку се убаво опишани некои случки што те остааат без здив...
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  4. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Предобар автор е..Ги имам прочитано:Споменка,Марта,Исти очи..:)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  5. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Мој омилен .. :D :D :D
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  6. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Омилен ми е... Нема книга од него која не ми се допаѓа. Пренајомилена книга од детство ми беше „Снеговите на Климентина Евин“, мислам дека во една година ја прочитав 7 пати...
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Колку го сакав како мала!
    Поради некоја, за мене се уште непозната причина, го мешав со Григор Прличев. |( Дете бре!

    Многу ја сакам Исти очи.
    Го обожавам описот на јоргованите.
    Е тогаш како што се препуштав на фантазијата...
    Паметот не можеше да одолее и ме носеше во таа клисура. :)
     
    На I.love.your.lips и Ammy.Lee им се допаѓа ова.
  8. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше омилена „Исти Очи’’.
    Прекрасни му се сите книги,ги прочитав кога бев 6то-7мо :D A сега и ги препорачувам на сестра ми. :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  9. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Кога бев во основно, наставничката ни носеше на час писатели, а Горјан Петрески го носеше 2 пати годишно на час.
    Покрај редовните лектири, се договаравме кој која книга ќе ја чита...
    Секогаш земав книги од него.. Ги имам прочитано сите, по неколкупати. Скоро сите си ги имам дома.
    Веќе човекот ме научи, па кога на саем дели автограми, ако го начекам уште си чекам да ми потпише. Да не заборавам да се пофалам, од цел клас само мене ми даваше посвета. На сите други само автограм :angel:
    Омилена посвета од него, што ми ја даде последен пат на саем ми е:
    На ___ за да има свое небо со среќно сонце!
    Со љубов,
    Горјан
     
    На Rock.Lady и I.love.your.lips им се допаѓа ова.
  10. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Ах,мојот омилен писател :) Му ги имам прочитано Исти очи,Марта,Далечна љубов,Споменка,Спомените за Споменка,Сонот со споменка...Едноставно толку добро пишува,книгите знае да ги погоди за секој да ги прочита воодушевено и во еден здив.Нема врска што остаре,сеуште пишува со истиот инзетитет.Како да знае што мислиме и чувствуваме ние децата и тоа го преточува во прекрасни дела.Браво :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BlackPiano

    BlackPiano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Многу го сакам писателов. Ги имам прочитано книгите Споменка, Спомените на Споменка, Сонот со Споменка, Снеговите на Климентина Евин, Марта, Пламени залези, Сама, Исти очи, а сега ги читам Задоцнети писма до Споменка (аман веќе со таа Споменка :D ) и Вечниот ветер. Многу ми се допаѓа стилот на писателов. Прекрасни се неговите книги за 6то-7мо одделение. :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Со „Исти очи“ прв пат зачекорив во светот на „повозрасните“. Можеби баш тоа ме тера и ден денес да кажам дека ми е една од омилените книги. Зарем има некој што ја прочитал, а да не се сеќава на клисурата и јоргованите? Клисурата...Ех колку посакував да се најдам таму додека ја читав. Сликите што си ги содавав во главата дури ја читав сеуште ми се пред очите како да сум ја читала вчера.
    Горјан Петрески знае како да допри до срцата на тинејџерите и со тоа да остани запаметен. :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Има прекрасни книги и сите вредат да се прочитаат како „Споменка“, „Марта“, „Бојан“, „Исти очи“ итн.
    Ми се допаѓа неговиот стил на пишување, ненападен, добар, значи со малку се ти кажува..

    Го обожавам :rock: идол ми е!! :$
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Го обожавам писателов! :wasntme:
    Мислам дека скоро сите негови книги ги имам прочитано,и тоа по 2-3 пати.Те тера да читаш,да не можеш книгата да ја оставиш.Навлегуваш во самата приказна,едноставно се обземаш. :$
    Мислам дека овој автор е причината,поради која ги засакав книгите и читањето. :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Скоро сите книги од Горјан ги имам прочитано :D А и често како лектири ни се паѓаат,а најубава ми беше Споменка и сега омилена Марта :l: Прекрасна е, и оваа како лектира,единствена лектира што со задоволство и внимание ја читам. :D
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LoStedLOvee

    LoStedLOvee Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Девојки знам дека нема да сакате да ми ја раскажете лектирата Сама од Горјан Петрески ама ако може барем малце воведниот дел за да знам како да почнам фала ви однапред :(
     
  17. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    LoStedLOvee незнам дали беше баш вака, дека имам читано доста книги од Горјан Петрески, а сите се пишувани некако со слична структура... :?: така да, во "Сама" мислам дека станува збор, ама не сум сигурна :!: ....станува збор за девојче по име Теодора која е каратистка, и има брат кој се вика Малин, татко и е тренер... :?: па еден пијанист ќе се заљуби во неа, а таа тоа најмалку го очекува, и тоа од него...се збркав... :D во секој случај најубо да си е прочиташ, преубава е... јас само ја мешам дека некој 518418918168 книги имам прочитано... :D :*
     
  18. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Имам прочитано повеќе книги од Горјан Петревски и сите се прексрасни :)
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    Писателов а воедно и сите негови книги ми се омилени :inlove:
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
  20. strawberry111

    strawberry111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    57
    Мене многу ми се допаѓаат книгите од овој писател особено „Сама“ и „Марта“. „Марта“ дури 2-3 пати ја имам прочитано и повторно би ја читала. :D
     
    На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.