1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лектири за основно

Дискусија во 'Образование' започната од Name, 12 октомври 2010.

  1. Eluvche

    Eluvche Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Калеш Анѓа

    Калеш Анѓа

    Творештвото на Стале Попов е свртено кон сликање на обичаите и луѓето од мариовскиот крај и е еден од првите современи македонски романсиери, творец на битовиот роман и расказ во нашата литература.
    Во првите векови од Османлиското ропство, во Македонија единствено Мариовците биле слободни селани, заборавени од Турците заради непристапноста на крајот и заради некој ферман. Во 16-от век Турците решаваат да го покорат Мариово, и организираат грабеж на деца за јаничарската воска и тогаш била грабната и убавата Анѓа и однесена во Прилеп во сараите на кадијата. И покрај најпримамливите ветувања за раскошен живот во турските хареми, грабнатата девојка ја брани својата чест и своето име и одбива да се потурчи. Таа сака да ја сочува својата убавина за саканиот човек, но нешто поголемо од љубовта ја прави силна и смела во нејзиното откажување да се потурчи. Тоа е чувството на верска припадност. Напуштањето на верата за неа е напуштање на самата себе и на своите. Тоа и дава сила да издржи до крај.
    Започнува акција за ослободување на Анѓа од нејзиниот сакан Стојан и неговите другари, но и подготовки за вооружена одбрана на Мариово за да продолжат да живеат слободно. Мариовците се бранат од нападите во тврдината Пешта, но предавството си го прави своето и тие биваат покорени.
    По потресната средба на Анѓа со нејзинот брат близнак Ангеле, кого што турците го грабнале на пет годишна возраст, Мариово е повторно слободно со изготвување на нов ферман од везирот по молба од Арслан односно Ангеле.
    Повеста Калеш Анѓа ни ја прикажува црната судбина на македонците за време на Османлиското владеење, но и решеноста на Македонскиот народ да ја брани својата слобода и својата чест. :D
    Mislam deka ova ke vi pomognii :D
     
    На angelche16, yeah, sweet-star и 2 други им се допаѓа ова.
  2. candy202

    candy202 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ЗДРАВО ДЕЧКИ
    сакам да ве замолам ако можете да ми помогнете.
    За во понеделник треба да ја прераскажам Девојките на Марко од Оливера Николова за седмо осмолетка
    ,ја прочитав са летниот распуст но ништо не се сеќавам
    ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ !!!! :$
     
  3. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Девојките на Марко
    Исти очи
    и Срце ми оставија најyбав впечаток
     
  4. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Eве нешто тука. Ако ја имаш читано сигурно ќе се присетиш. :)

    http://sakamknigi.mk/index.php?option=c ... &Itemid=59
     
  5. beautiful.butterfly

    beautiful.butterfly Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Девојки итно ми треба раскажана Големи и мали од Бошко Смаќоски.Не е за мене туку за ќерката на една моја братучеда,ама за утре и треба.Ве молам за помош. :wasntme: ;) :)
     
  6. Gorddana

    Gorddana Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    23
    Јас сум 8-мо и некои лектири што ми биле досега сум ги прочитала,ама веке несакам да ги читам (некои) бидејки се навистина лесни или како да ги наречам.Не сум возрасна ниту се правам,читам тинејџерски книги,ама некои потешки,некои поинакви од тие што ги даваат за лектири. :)
     
  7. dealolipop

    dealolipop Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Ја има некаде накратко прераскажано 20 милји под морето ?
    Ја прочитав ама тешко ми оди прераскажување :worried:
     
  8. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Лектира Бојан од Глигор Поповски

    Ние работиме во Низ страниците на лектирата и таму се бара состав со наслов Соочувајќи се со тешкотиите Бојан го учи животот може некоја помош барем да ми кажете како да почнам

    Има и друга тема а тоа е Замислено интервју со Бојан
    ако можете ок ако пак во ред
    ФАЛА ОДНАПРЕДД
     
  9. flower25

    flower25 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  10. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Ај некој ако ја има прочитано Повикот на дивината ако сака да ми ја прераскажи во ЛП
     
  11. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    jас ја прочитав убава но да тешка е за раскажување на некој и на двете да ни помогне :wasntme:
     
  12. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Стварно,може некој и мене да ми помогне?Или овде или во лп. :)
     
  13. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, може ли некојa да ми даде кратка содржина од лектирата „Милосија" од Ката Мисиркова Руменова? Благодарам однапред :)
     
  14. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Ја има некој прочитано Сребрените Снегови? :| Јас ја немам,но сите велат дека лектирата е мн досадна :?: Ако некој ја има прочитано може ако не му е тешко да ми каже за што се раскажува во неа? :$
     
  15. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Мене ми беше предосадна. Се работи за учителка која доаѓа во едно село и сака да отвори училиште и да ги учи децата. Но, жителите на селото не се согласуваат со ова, па таа некако го отвора училиштето, па не доаѓаат учениците кај неа... редица досадни настани.
    Толку се сеќавам на лектирата :D
     
  16. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Двојната Лота :inlove:.
    Сите лектири ги читав секогаш. Така барем беше до втора средно. Потоа не, потоа селектирав.
     
  17. ivana-red

    ivana-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    лугеее може да ми најдете линк од лектирана Дворец на опачини и треба на сестрами за во школо за утре им ја дала наставничката а таа уште ја нема прераскажаноо !!! фала однапред
     
    На Nikolince69 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    јас ја имам, и да, на почеток е малце досадна, ама после интересна станува.. барем мене ми беше интересна :D

    инаку сакам да прашам, наставникот по македонски не ни даде работна за лектири за осмо, а на гугл не најдов, па ако може некој да ми каже кои се лектири за 8мо ??
    сега ги имам Силјан Штркот и Чорбаџи Теодос, ама Силјан Штркот е 40 страни и не сум сигурна дали ќе ни биди, нема многу прашања кои може да се постават за неа :?: Повикот на Дивината ја имам прочитано, и за неа сум прилично сигурна дека ќе ја има, ама за други незнам..
    И сакам да прашам, Печалбари е за 8мо или за средно ??
     
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.420
    Пол:
    Женски
    Некој кој ја прочитал Двојната Лота тука или во ЛП да ми прати за КРАТКА СОДРЖИНА,бидејќи и треба на сестра ми :geek:
    :!: (доволна е една мала страница од тетратка) :*
     
  20. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Итно ! Итно ! Итно ! :D

    Дали ја има " Втора смена " од Велко Неделковски на интернет???

    Или пак некој ако ја има сега брзо читано во ЛП да ми раскажи на кратко за што се работи :geek: