1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    10.291
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ani.taa од општо познавање, мислам дека вкупната цена е осумнаесет илјади и нешто.Тоа ти вклучува фул часови и плус уплата за полагање од прва на тестови, практична и градска.Ако ти се брза и ако знаеш возеш, можеш да платиш само за неколку часови и да одиш директно на полагање.Прво одиш да ти ја проверат крвта (тоа е само процедура за да знаат која крвна група си), потоа полагаш Прва помош(лесно е тоа), па на крај ти дават тестови за да ги учиш.Ако паднеш на нешто, чекаш две недели, па повторно полагаш.Мислам дека најбрз рок за да положиш ти е две недели.Hoped this may help you. ;)

    Инаку јас сум тазе возач, ама задоволна сум од моите driving skils.Немам трема и не возам брзо шо е најбитно, не патам од комплекс дека ако брзо возам и 8) сум.
     
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?


    Јас земав часови во една позната автошкола во Скопје, и само часовите ми беа 14000.
    Најнапред се уплаќа за лекарско и прва помош тест- 2000, па следат 18 дена возење, т.е 36 часа вкупно.
    После се уплаќа за тестови кои беа 2000 и нешто, па градска и полигон 3600.
    За секое евентуално паѓање се плаќа по 2000.
    Додади и вежбање на АСУЦ полигонот, каде несмееш со приватна кола, значи само со инструктор е 100 денари за 60 минути, Кале полигон е 60 денари за 60 минути, а мораш на полигон заради вежбите на полигон, и ако сте ги извозеле сите часови а мораш додатни да земаш за полигон и градска па додади 800 по час.
    Да ти ја позајми автошколата колата за полагање градска или полигон е 400-500 денари.

    Таа е математиката, без додатниот превоз до автошколата од каде сега скоро сите тргнуваат со вежбање и од автошколата до дома, не е како порано да те собираат и враќаат.
     
  3. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ви благодарам многу на одговорите :)

    Најверојатно ќе полагам летото пошто со времето сум кнап значи да си планирам 500 евра за полагање.
    Ќе имам единствени 2 месеци слободни во 2013 и ако ми стигне времето ок ако не изгледа ке има и за 2014 некој дел :lol: . Тестовите ке имам учено пред помалку од една година треба само да ги репетирам и со тоа е заврсено. Колку толку имам малку ускуство нема да ми биде прв пат пред волан да седнам, а и страв имам малку :tmi: ама ке помине и тоа.

    Уште еднаш ви благодарам, поздрав :*
     
  4. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    дали некој има возено со инструкторите од амсм и какви ви се искуствата ?
     
  5. Lola-R

    Lola-R Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Да,инструкторот се вика Горан..Многу фер и коректен..Ме научи да возам,кога грешев,беше смирен
    На Илинденска додока возев часови,ме праша кој е знакот...а на знакот имаше нацртано машки полов орган...Он си го пополнуваше картонот,не ни виде...Го прашав мора ли да одговорам...и кога се сврте имаше што да види...Супер беше човекот.Мислам дека ако познаваш некого,можеш да го побараш....
    Со среќа....
     
  6. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    :) фала на одговорот,ама сега изгледа не работи веќе таму . поздрав :)
     
  7. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Кога инструкторот ќе ти даде да паркираш без негова помош

    [​IMG]
     
    На mims-89 и cinderella5 им се допаѓа ова.
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Сеуште немам положоне, тешко и да положам со оглед на тоа што ужасно возам, а имам само уште 5 часа за возење :( Многу брзо возам, нагло кочам со 3та, кога вртам во на булевари не си ја запазувам мојата лента и влагам во која што ќе ми дојде, немам осет колкава е колата и се лепам многу на десна страна, а од лева страна ми се чини дека е тесно, а тоа има место авион да помине. Во тесни улички ништо чудно да залепам некој паркиран од десна страна. Не застанувам на пешачки, освен ако нема семафор и тоа е тоа... Полошо здравје :worried: Ама... добро паркирам и добро возам рикверц :P Ај ќе ме биде :lol:
     
    На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    како ме изнасмеа :D :D :D :D тотално се пронајдов , а јас пак не знам ни паркирање , не знам дали ке има спас за мене :D ми е страв кога ке возам со комисја некој циркуз да не направам :D
     
  10. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
  11. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Сакам да научам, ама не сум ни пробала бе :rofl: .. Потешко е од скутер? :D
     
  12. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    10.291
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ич да не се секираш мимс, на почетокот сите сме такви, треба време да се добие осет за колата, а има и многу искусни возачи што возат и бетер од тебе.Од друга страна ако не си сигурна во себе, можеш и да си доплатиш часови во автошколата и да полагаш кога ТИ сакаш.
    И не му ја мисли толку, се е до среќата, за чудо јас пред комисијата чинам најубаво извозив во мојата скудна возачка историја. :P :lol:
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Девојки дали некоја има полагано од новиве електронски тестови? Јас се спремам за петок да полагам ама некако ич спремна не се чувствувам, а ги вежбам само оние што се демо врезијата
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Совршенство и јас треба да ги полагам електронските тестови, ама ги учам сите прашања не само тие демо тестовите. Има околу 600 прашања и + ми дадоа уште 300 од авто школата што наводно не им биле објавени од МВР но се паѓале. Јас сум многу задоволна од авто школава кај што полагам ми рекоа да ги научам па да ме проверат дали ги знам па дури тогаш ќе ме пријавеле да полагам :)
     
    На MoreNa-22 и dzivdzy им се допаѓа ова.
  15. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Да јас и тие ги учам пошто овие со демо верзијата што се се повторуваат се едно исти па незнам што се пага :) ајде ќе видам во петок па ќе те известам :) Е и да те прашам да дали ги имаш одговорите на оние другите прашања што се?
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Да ги имам со одговори :) Ако сакаш прати ми меил по лп ќе ти ги испратам :)
     
    На Cataclysm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Вака...Требаше да полагам во септември прошлава година,ама ај реков да се запролети времево па ќе биде и тоа.Не знам да возам ни малце.Треба да знам пред да одам или... ? Колку ве чинеше сето тоа околу возачката ? Дали треба да се оди на некаков си преглед пред да почнеш да возиш ?Ако да колку ве чинеше и тоа ? :) Иии да ! Ако ги има некој тестовите ако сака нека ми ги прати :)
     
  18. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Не мора да имаш никакво искуство за да почнеш со возење. Затоа и ги плаќаш часовите.
    Се вкупно мене ме чинеше околу 18000-19000 илјади, ако положиш из прва и тестови и градска.
    Најпрво ќе ти треба да знаеш која крвна група си, ако не знаеш ќе треба да идеш да провериш тоа е 500 ден.
    После те носат од автошколата организирано( барем кај мене беше така) за лекарско да извадиш - 1200 мислам беше..
    Па, идеш на некои предавања, полагаш Прва помош (ова сите го полагаат), па почнуваш со возење 36 часа.
    Полагаш прво полигон, па градска...
     
  19. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Јас сум доста примерен и совесен возач :)
    Ја имам возачката веќе 3 години и не ми се десило до сега да возам без појас или пак претходно да сум пиела алкохол па да возам. Посебно сум внимателна кога има уште некој со мене.

    Иначе уште нешто ... Кога искачаме негде и нели женско па морало штикли да се носи, јас си излегувам со патики, а штиклите во кола :D Страв ми е да возам со штикли :worried: Секогаш така кога искачам имам уште некој со мене (другарки, сестрами и сл) и ужасно ми е страв :sweat: Ај се надевам ќе се научам и јас со нив ;)
     
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Совесен возач сум , сите убави девојки ги пуштам на пешачки и ако треба да се префрлат во друга лента.

    Машките не баш , нели ривалство има тука :rofl: :rofl: :rofl:

    Иначе кога ќе се возам со некој друг обавезно мора 50-100 пцовки и дерења , па уште кога видов една другарка како пцуе и клетви фрла по другите возачи , се заљубив на прв поглед.... :D
     
    На Spidy, SnowWhite91 и antonina им се допаѓа ова.