1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    1. Лирска песна- можност да се изразат чуствата на луѓето
    2. Раскажувачкиот карактер на епиката овозможува да се претстави човечката судбина
    3. Драмата на сцена ги прикажува жестоките настани во животот

    Ве молам помогнете, не ми треба цел состав, само идеа што да пишувам :(
     
  2. GOse

    GOse Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ЕЈ ми треба состав за "Секој е ковач на сопствената среќа" ако има некој идеја ве молам да напише ми треба за утре:)
     
  3. Monika.1234

    Monika.1234 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    moze li nekoj da mi napise sostav na ovie temi:
    1.Humanost
    2.Nasilstvo
    3.Poroci i delikvencija
    4.Drugarstvo
    Ve molam mnogu mi treba vasata pomos..ova mi e za vo vtornik :)
     
  4. cool.girl

    cool.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    девоки :sweat:, може некој да ми помогне за 2 состави на теми:
    1. Зимски пејзаж
    2. Магијата на новогодишната ноќ
    текстовите треба да бидат лирски
    :* :*
     
  5. nikolina.m

    nikolina.m Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали можи да ми помогни некој... Итно ми требаат состави на овие теми... Испратете ми во ЛП... Би ви била многу благодарна

    1. Татијана- идеален лик на руската жена. (Евгениј Онегин)
    2. Културно националната преродба започнува со силниот емотивен однос во поезијата на Константин Миладинов.
    3. Најимпресивните мотиви во поезијата на Рајко Жинзифов. ( Можи да се пишува или за "Глас" или за "Крвава кошуља")
     
  6. Lostedlove

    Lostedlove Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    дарежливост

    Ако може некој да ми напише иронија со дарежливост ве молам многу ми е итно аа мене ништо не ми текнува ... фала ви однапред :(
     
  7. dumbalce

    dumbalce Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Чекањето е потрага по смислата на вистинскиот живот.

    Чехов - мастор на краткиот расказ

    Странец во сопствената кожа или Господар на животот

    Човекот не е дрво да егзистира со коренот во земја, а гранките кон небо

    ako moze za nekoe od ovie
     
  8. BanFreaX

    BanFreaX Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Полагање матура и уписи за на факултет

    Ми треба состав за ликот на Осман Бег. ако може некој да ми помогнее... итно ми е :)
     
  9. unknown997

    unknown997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Ако може некој да ми помогне со вовед за семејно насилство или пак со некој состав од романот "Раскажи ми ги твоите соништа"-Сидни Шелдон. :)
     
  10. Rna

    Rna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    63
    До петок ми треба!
    Дали од тука знае некоја да пиши убави состави ? Таа шо можи и е слободна до петок нека ми пиши ЛП и ке и ја кажам темата.Фала однапред :*
    П.С. јас незнам толку да смислувам состави xP
     
  11. diamond5

    diamond5 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ke ve zamolam mi treba pomosh . Pravam pismena vo ponedelnik za temi:
    1. opis na likoovite sid i himena
    2. opis na likot tartif
    koj moze da napise nesto ke mu bidam mnogu blagodarna .......:D
     
  12. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    кога ќе дојде зимата, ех, тогаш, тогаш вреди да се живее и да се живее. Драги мои, за зимата ќе ви кажував. И пролетта овде е многу убава, уште во сеќавањата го слушам шумолењето на гората, но зимата... Ееееееее зимата е нешто посебно, ја обожувам!
    Чувствуваш се шири мирис на затоплени домови, вдишуваш, а градите ти се полнат со ладен чист зимски воздух, ти поцрвенуваат образите како на Дедо Мраз, а насмевка ти ги краси усните, среќен си.
    Почнуваш да се спушташ од ридот па надолу, до бескрај кај ќе стигнеш, замишуваш и се прпелкаш во снегот. Се санкаш сам, без ништо, без санка, без скии и уживаш. Кога ќе погледнеш во ридовите ,тие до вчера големи ридови, сега како да се смалиле, сите се исти како во униформи, бели, бели.
    Се е бело околу тебе. Зимата е бела. Гранките како подадени дланки натежнале, се свиле од товарот, полни се, но не со плодови, со снег вчера паднат. Секоја куќа го зголемува своето семејство за по еден член. Снешко е дојден на гости во секој дом и ќе остане, ќе остане се до првиот јужен ветар, се до првите сончеви зраци кои ќе го најават неговото заминување. Еве, секаде снешковци. Снешковци секакви, со капи, со тенџериња, со морковчиња, со метлии, копчиња шарени. А, кога ноќта ќе се спушти тогаш глетката е сеуште бела, пак се е бело, белината на зимата го пробива мракот. Само по некој очекуван гостин скришум доаѓа до вратата и си заминува - соседот да остави новогодишна честитка со желба за радост и среќа.
    Пак снегулки паѓаат. Кристално бели, танцуваат додека патуваат, се прегрнуваат една со друга плетат снежна покривка. Се е бело, зимата е бела во мојот роден крај.

    се надевам дека ке ти користи :)
     
  13. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Дали некој може да ми ја каже разликата помеѓу СИНТАКСИЧКА и МОРФОЛОШКА анализа??? ве молам ми треба за утре.. фала ви однапред :'(
     
  14. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Дали некој може да ми ја каже разликата помеѓу СИНТАКСИЧКА и МОРФОЛОШКА анализа??? ми треба ве молам... ви благодарам однапред :(
     
  15. Directioner4ever

    Directioner4ever Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Pa primer treba da napravish morfoloshka analiza na nekoja rechenica znachi da gi otkriesh imenkite, pridavkite, glagoli, broevi... a ako treba da napravish sintaksichka analiza treba da gi otkriesh podmetot, prirokot, dodatoci na podmetot i prirokot dali e prosta ili slozena ako e slozena od kolku del rechenici e sostavena...

    Inache nekoj kje moze li da mi napishe na angliski tekst za "Srekjen rodeneden" neshto kako "Pred xx godini se rodi edna posebna lichnost..." Ve molam
     
    На VampireLover му/ѝ се допаѓа ова.
  16. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Directioner4ever ако ти врши работа јас ке ти го преведам на англиски,но не ми одат тоа составите и говорите :worried:
    Те читам- цел ден бараш помош,но само волку можам да помогнам :(
     
  17. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Фала ти многу... навистина ми помогна. Инаку тоа треба да е како честитка наа англиски или состав??
     
  18. sexylady2

    sexylady2 Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Девојки, ќе може ли да ми помогнете со дневникот по македонски за зимски распуст ?
    Треба да пишуваме состави за поважните празници, јас имам напишано за Новогодишната ноќ, ми треба за Бадник и Божиќ..
    Убаво пишувам, но моментално ништо не ми паѓа на памет :(
    Ви благодарам однапред :*
     
  19. Sara.Risteska

    Sara.Risteska Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    KOj moze nakratko da mi ja raskazi lektirata Crni Ovci ( koj ja ima procitano) za ponedelnik mi e ne mozam da ja najdam da ja procitam :( Koj moze ve molam :*
     
  20. LmCd-love

    LmCd-love Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    За зимскиов распуст немав што да правам и пишував состави , се надевам дека кје ви бидат од корист :) Симона

    Светот-место на омраза,сила,грешки.. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

    Секој ден се обидувам да нацртам подобар цртеж , да искомбинирам поубави и подобри бои на мојата палета . Посакувам тоа да биде убав ден исполнет со смеа , радост .. Секогаш мора да постои некоја пречка која ќе ја уништи таа слика , цртеж кој сум се потрудила да го нацртам . Цртежот – тоа е реалната замисла на животот . Сите чувства ги искажувам преку тенката , дрвена четка оставена на дрвената полица . А замислените желби се боите кои се мешаат во мојата палета. Секогаш има некој , кој ќе ја сруши прекрасната замисла на животот . И само што ќе помислам дека ме обзема љубов , радост , среќа и сила – за да го нацртам цртежот, како да иде некој и ја крши сликата додава омраза и цртежот на кој сум изгубила труд и време пропаѓа , заминува едноставно се уништува . Секогаш мислам дека ја не припаѓам во овој свет , моето место не е тука , дали мојата професија е згрешена ? Чекорам по улиците сама , луѓето се презафатени , никој нема време за чај или кафе .. Дали светот се распаѓа ? Дали на луѓето им се толку важни парите . Работат нон-стоп за свои луксузи . Светот би бил поубаво место за живеење ако секој работи за да опстане а не за свои луксузи . Дали луѓето , се сеќаваат дека порано немаше интернет но имаше други игри – ластик , џамлии , жмурги , брканици .. Порано немаше лажни пријателства , лажна љубов , но денес тоа е 90 % застапено . Интернетот , компјутерот работи кои се штетни , како болест која навлегла во вас и не излага , како грип кој тешко се лечи . Луѓе излезете надвор , видете го сонцето , небото , птиците .. Ја се плашам од ова сега што го гледам . Оваа слика не е добра . Не е добра иднина , само лошо минато и сегашност што се живее . Не им овозможуваме иднина на нашите деца , децата треба да знаат што е кошарка , што е жмурка . Некој сигурно си вика оваа е ненормална , дали таа нас ќе ни соли памет ? Си го живееме животот онака како што сакаме , едноставно е . Но јас го мислам спротивното дали ќе оставиш твоите деца да живеат ваков пустошен , штетен живот . Овозможи им на децата иднина а не ја враќај сликата од минатото. Така светот ќе биде удобно и убаво место за живеење !
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.