1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
     
  2. baby.sweet

    baby.sweet Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    18
    Здраво... :) јас одамна ве читам ама не сум пишала. и ние се обидуваме веке година дена ама безуспешно, мислам дека само е потребна позитивна и ведра мисла и се ке биде... Сакам да ве прашам дали некој користел ФЕМИСАН А (незнам дали се таблетки или капки) позззз
     
  3. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    zdravo jas imam iskustvo so femisan a gi imam pieno ne se skapi okolu 54o denrai se ama veruvaj gi piev skoro dve godini i bez uspeh edinstveno mi go zgolemuvaa apetitot inaku zemav 3 pati na den po 30 kapki rastvoreni vo 100ml voda i se pie pred jadenje ,,,so i da te interesira slobodno prasaj :inlove: :inlove:
     
  4. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    feminki ajde odgovor na malku glupo prasanje :) koga se pojavuva otprilika toj gust iscedok :)
     
  5. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    pa po moe blagica se pojavuva od 12 den od zacnuvabjeto ili 2 do 3 dena pred da dobies ciklus i bajagi toa bilo znak deka si bremena ,,
     
  6. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    девојки дај некој нека ми каже колкку кошта да се провери проодност на канали и дали ги даваат резултатите одма ;(
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.726
    Допаѓања:
    122.053
    Eве мене ми поминаа плодните,па ќе чекаме :) Малку сум изнервирана што се разболев ептен јако,со температура,али нема да пијам никакви апчиња,освен вит ц,чаеви ,супи,сокови цедени....Ваљда не би требало да има проблем што се разболев :^)
     
  8. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Јас Малечка пред 3 месеци правев хсг хистеросалпингографија или проверка за прооднос на каналите. Правев во плодност на приватно и ме кошташе 6 000 ден плус ако сакаш да биде безболно се доплаќа уште 2 000 денари за аналгезија или вкупно 8 000 денари. Сега е малку скапо ама вредеше за парите. За на државно незнам ни како е ни колку чини, се надевам дека некој ќе ти пиши :*
    и заборавив резултатите ги даваат одма.



    Baby sweet: Дали ги имаш направено сите потребни испитувања и ти и твојот сопруг? Ако е се во ред тогаш можеш да се свртиш и кон алтернативна медицина јас верувам во тие работи. Конкретно за капките незнам ама баш ништо, ама по форумиве го има лекот со виното и ренот пробај нешто, се надевам ќе има позитивен резултат.
     
  9. baby.sweet

    baby.sweet Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    18
    Периодов ги правам до сега се е во ред, само хормонот естрадиол ми е многу низок под нормала е, ама докторкава ми кажа дека не било ништо и не ми даде никаква терапија.
     
  10. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    јас го правев на болница со упат од матичен лекар и платив мислам околу 1000ден (беше пред неколку години) само за историја , а резултатите ми ги дадоа по 3 часа
     
  11. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    еве ме мене :hai: , ме немаше неколку дена си реков малку да се оддалечам од форумов и да не мислам, само си се залажувам самата дека не мислам :lol: ама што е тука е го чекам денот д да видиме што сме сториле со маженцето овој месец :sweat:
     
  12. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки отсекогаш сум имала редовна менструација на секои 30 дена.Досега се пазевме со мм поради една терапија која ја земав.Е сега има 4 месеци откако не се пазиме работиме на случајот сега засега нема ништо но ме плаши тоа што како поминуват месециве мене ми иди секој месец по 5,6,7 дена порано.Од што може ова да ми се случува
     
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Da ne e nekakvo hormonsko poremetuvanje,odnosno disbalans zaradi terapijata?! Ne znam sto i kakva terapija si primala,no najverojatno toa e pricinata.Kako i da e,ne e nisto sto bi trebalo da te zagrizi.
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.726
    Допаѓања:
    122.053
    Јас претходниот месец пиев дабростон за да ако биде нешто има малку подршка,е сега не бидна ништо,а јас ја разбрав докторката секој месец така да го пијам 10дена,пошто незнаеш кога ќе се фати :?:
    Вие какво искуство имате?
    Навистина ми е незгодно пак да и звонам,зошто и се јавувам за секакви глупости,а некогаш и ако не дослушам убаво за терапија па и од аптека сум и звонела :tmi:
    Мене ми е логично да го пијам секој месец дури не останам бремена :?:
    Значи го пијам 10дена,и престанувам,и чекам дали ќе ми дојде или дај боже не,за 3 дена .
     
  15. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Додека се обидувавме за бебе, јас не пиев, туку превентивно ставав Утрогестан вагинално, мислам дека така се и помали нус ефектите...
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    ели јас пиев дабростон 7 дена по 2 и исто ако дојде дојде ако не не......ама секогаш ми доаѓа ;( ме немаше некое време МАМИЧКИИИ нови како ги крстивте бебињата???????????? :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки после колку месеци години обиди за забременување почнува да се третира случајот брачна неплодност?ова мене ми е 4 месец и некако се разочарувам:(и ако може да ми кажете дали некоја од вас има одено кај Таше во бт и кои се испитувања се прават.
    Поз до сите
     
  18. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    После година ипол мислам, ја после 6месеци неуспех се обратив на лекар и ми се смееја, велеа па рано е да мислис дека има проблем, ама јас бев упорна да ги направам испитувањата, реков дека не ни се чека и така си откривме проблем!!!
     
  19. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    kostadinka ic da ne se sekiras uste e rano da se razocaruvas a i netreba da se razocaruvas slucajot za bracna neplodnost pocnuva da se tretira posle 1 godina do togas vredno rabotete so mazeto :lol: i kupi si folna kiselina apcenca oni se dobri za zeni koi sakaat bebce i veruvaj deka ke bide se vo red a za ispituvanja va plodnost vo BT jas nemam odeno etrvami da i pregledot e okolu 3500 den a za mazot oklu 2000 neli spermogram i pregled a za tebe obicno eho pap test i eho so sonda i plus konsultacija so doktorot e 3500 ama bi te sovetuvala da pocekas ne se razocaruvaj odma bidi hrabra i ocekuvame naskoro da si gi vidis svoite dve crtki guski za tebe milicka :hug: :dance:
     
  20. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    ели мене ми рече да го пијам 3 месеци ама мислам дека за секоја дијагноза е различно не се секирај јави и се и прашај ја битно е тоа да знаеш да не дејствуваш на своја рака
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.