1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    eee devojki moi bev na lekar sum imala spontan abortus izgleda sum bila bremena i pred iseminacijata i bremenosta mi bila oklu 29 dena ..aj neka mi e so pomin ..dobra nok ;( ;( ;( ;( ;(
     
  2. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    знам дека нема збор што може да те утеше господ нека е со сите нас,нека ни дава сила........... биди силна ке се смееме на сето ова еден ден поззз :* и позитивни мисли
     
  3. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Како бе ова?!....како е мозно? многу чудно....ме остави без зборови....зал ми, и многу сум збунета, како мозела вака? зарем не те гледасе лекарот на ехо пред да ти прави инсеминација? па и да си била бремена, они не се гледа ама пак би мозело да се примети! ја еднас кога бев на лекар за контрола и лекарот ми рече изгледа си бремена, има несто бело, така ми рече на ехо, но не бев бремена, сакам да казам значи мозе да се види или примети! а друго сега сто ме замисли е сто и мене ми бесе овој месец мензисот исто ко и тебе, потполно исто, цело време има па нема и се несто кафеаво, црно ко парчиња и никогас до сега не сум имала таква менструација! незнам драга сто да ти казам, смири се, сто е тука е, и да е точно биди среќна сто ете мозело да се фати по природен пат, а ако мозело еднас ќе мозе и вторпат! ако ти треба совети писувај тука, ние сме со тебе да ти помогнеме колку моземе! :*
     
  4. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Како бе ова?!....како е мозно? многу чудно....ме остави без зборови....зал ми, и многу сум збунета, како мозела вака? зарем не те гледасе лекарот на ехо пред да ти прави инсеминација? па и да си била бремена, они не се гледа ама пак би мозело да се примети! ја еднас кога бев на лекар за контрола и лекарот ми рече изгледа си бремена, има несто бело, така ми рече на ехо, но не бев бремена, сакам да казам значи мозе да се види или примети! а друго сега сто ме замисли е сто и мене ми бесе овој месец мензисот исто ко и тебе, потполно исто, цело време има па нема и се несто кафеаво, црно ко парчиња и никогас до сега не сум имала таква менструација! незнам драга сто да ти казам, смири се, сто е тука е, и да е точно биди среќна сто ете мозело да се фати по природен пат, а ако мозело еднас ќе мозе и вторпат! ако ти треба совети писувај тука, ние сме со тебе да ти помогнеме колку моземе! :*[/qublagodarenie na dr veronika kokormanova koja ima svoja ordinacija kaj drzavna i se javiv i objasniv so mi se slucuva i ona mi kaza spremaj se i doagaj odma i jas so mazmi otidovme me pregleda so sonda so 3d eho i odma mi zema brisce i mi kaza za zal mila denes si imala spontan abortus me izmeri vnatre i proceni deka plodot bil star oklu 29 dena a za mojata maticna da ne zboram ima da mi plati za sve so mi sluci trebala da mi kaze deka sum trebala od vtoriot den na iseminacijata da stavam vaginaleti ytrogestan a ona mi kaza deka nema potreba i pred da odam kaj dr veronika i svonev ama sverkata ne se javi neznam zozsto a prva e za pari i fala na doktorkata veronika so me pregleda i mi kaza da ne sekiram mi dade edna rastvorena tecnost kako sirupce da ja ispijam vecerva i mi kaza do sabajle kanalite kako da ke se isperat i nema da imam tolku bolki i da si pijam aspirnce za glavobolka ...i mi kaza deka se sto e do nea ke mi pomogne i zdravje posle krajov na menzisov ke praime ispituvanja i ke dobijam soodvetni lekarstva ..ee da ne vi se veruva doktorkava samo so ne zaplaka veli aman devojce kolku mi e zal za grevce nemoj da sekiras ke sredime samo pozitivni misli imaj i veruvaj deka ke bide so pomos na boga i da vi kazam toa me utesi i se smiriv malku se napiv eve caj od kantarionce i od utre se odnovo pozdravce mili moi
     
  5. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Абе Ѓул што да кажеме на ова.... навистина немам зборови! :x Абе дали таа жена воопшто треба да се нарече доктор, како не и е страм.... ова е невидено! Јас душо ти кажав дека утрогестанот мене ми ги препиша докторот на денот на инсеминацијата и ми рече ОДМА да почнам со пиење ( јас ги земам орално ) наутро и навечер, а да напоменам дека немав потреба од хормони бидеќи се беше во ред, ама како што ми вели докторот за секој случај да дадеме поткрепа. тие се многу битни во почетокот да ги пиеш баш кога треба да се задржи плодот! Навистина твојата матична е жив резил како си дозволува да си игра со здравјето и нервите на луѓето, жално.
    Навистина ми е жал што поминуваш низ сето ова... ама пробај да мислиш дека веќе од наредниот месец работите ќе бидат подобри и се ќе се среди. :*
     
  6. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    ke si go dobie taa svoeto ke si gi zemam dokumentite vo ponedelnik od nejze axx a da ne bese dr veronika ke se srusev od bolki ama ete se izdisav silno hrabro i ke se boram napred i odsega ke pazam na koj se doveruvam sebe i svoeto zdravje....
     
    На Maarina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Здраво ФЕМИНКИ, ако може ваше размислување и искуство со лош спермограм, како еден проблем за зачнување. Мојот сопруг го направи првиот спермограм со утврдена дијагноза:Астенотератозооспермија (бев многу потиштена), но мојот сопруг е оптимист. Од тогаш, значи 3 месеци пиеше Spermotrend, по препорака на докторката од Институтот за хистологија и ембриологија каде го правеше спермограмот. Сега деновиве, значи по 3 месеци од првиот тест, сега дијагнозата од спермограмот е умерено хипокинетичен. Дали знаете што значи ова. Ве молам споделете некое искуство !!!!
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Ѓул,навистина ми е жал,премногу :(
    Ама од една страна биди среќна што успеало и пак ќе успее.Мило ми е што си ја нашла вистинската докторка,зошто ако излезеш позитивен од ординација се е подруго.Замисли мене како ми беше кога во Ремедика исто не ми дадоа ништо за подршка и ми рекоа само седи и чекај ,ако ти се јави јако крварење дојди да те исчистиме !!!,а кога бев кај Мајсторова секое одење излегував со позитивна енергија .
    Така да,од секое вакво лошо искуство потоа сме посилни и спремни за се што доаѓа .Ти сега прифати го тоа ,биди среќна што си нашла супер докторка ,имај само позитивна мисла и верба и ќе успее.Едноставно ослободи го организмот од лоши мисли,стрес,зошто тоа не е убаво.
    :hug:
     
  9. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Дај боже сите тие што не можат да имаат деца :( во поскоро време да се израдуваат со најубавата вест :) и да не се разочарувате и откажувате :!:
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Ѓул душо многу ми е жал.
    Јас потполни те разбирам јас поминав пред две недели нешто слично како тебе не можев да го задржам повеќе од три дена.
    Јас тогаш многу се разочарав и го обвинував себеси за све,ама како што помина времето и јас станав свесна дека не зависи од мене тоа.
    Собери сила и гледај само напред и немоја веќе да се сеќаваш на тоа лошо искуство.
    Ти посакувам во најскоро време да забремениш.

    Поздрав ;)
     
  11. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Јас вчера бев на доктор, ми рече дека не создреале фолекулите овој месец и затоа се уште немам менструација.Имам по 3 фолекули на двата јајника- добро е лошо е ? ваше мислење МИ рече исто така да направам тест за антимилериан хормонот. Повеќе некој да ме упати за ова? И за спермограм на проватно колку е ?
     
  12. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Во приватните клиники спермограмот е 0д 1200-2000 денари, а во Државна болница е 150,00 со сино картонче и упат од матичен лекар.сите ја препорачуваат Државна болница, Клиника за хистологија и ембриологија(давале најверодостојни резултати). А вие каков проблем имате, па ви препорачаа спермограм,?!
     
  13. sanja1986

    sanja1986 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ke ve molam ke mi pise li nekoj za lekot s ren i vino ne mozam da go najdam???
     
  14. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Девојки да ви раскажам нешто. Претходниот месец ми беше доста напнат период, освен тоа се испоразболев, настинка, па грип па температури :puke: Освен тоа мн помалку односи од обично имавме со мм. И сега ми доцни 11 дена ! :o Обично пред да добијам ми потекуваат градите 4-5 дена и првиот ден имам посилни болки и толку. Сега две недели ми се подуени , веќе почнаа да ме болат, од кога требаше да добијам скоро секој ден ме здоболува по малку стомакот , една минута во денот ке ме заболи и поминува, и толку. Освен тоа имам главоболки и тоа често. И сега што да правам да направам ли тест или да почекам? Јас сакам да почекам бидејќи не верувам дека сум б.б.б :$
    Многу бев болна можеби е од тоа а?
     
  15. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Сања мислам дека го видов некаде во коментарите. Побарај сигурно го има во темата.
     
  16. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209

    jas go imam ovoj recept se nadevam deka ke ti zavrsi rabota
    1кг рен се мие и се ренда,се миксира во соковник и се става на оган да се вари со 1 литар вино (бело или црно) старо 3 години.Целата количина да се направи околу 750мл.Потоа му се додава уште 1 литар старо вино и се се меша и се собира во шише.Се пие после 7 миот ден од менструалниот циклус (7 дена откако ке заврши) Се пие по 1 филџан (100мл)наутро на гладно...Од кога ке почне да се пие се очекува на 12-тиот ден да се забремени.
    srekno :)
     
  17. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    napravi si test za da ne mislis ... sigurno si e sigurno ... imas si ubavi simptomi ... sakam i jas da gi imam :)
     
    На Yeats му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    лелее бе дечки ја само го изрендав ренот и пијам одвај по 4-5голтки,ми иде да повратам , немозам повеќе! ама ако треба вака и по еден филдзан тогас дзабе го пијам :( хм :worried:
     
  19. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Може се повторувам со прашањето, но да не барам низ форумов,...За што служи овој лек и како се конзумира.
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Завчера гледав една емисија на Алфа,гостин беше некој гинеколог,незнам точно кој,зборуваше за неплодност.
    Се јави една гледачка,и кажа дека снаа и имала едно дете,за второто спонтан и после 2 години неможела да остане бремена.
    И овој докторот одговори дека најверојатно се работи за секундарна неплодност,т.е.спонтаниот предизвикал непроодност на каналите,често се дешавало :o
    И незнаете како ме стави во мисла,поготово што овие неколку месеци кога имам овулација ја немам онаа белузлава течност,туку само малку кафено или розе и толку :| Може и не овулирам :tmi: ,готово направив филмови! Ама кога и спомнав на докторката за дополнителни прегледи,она ми рече еднаш си останала,ќе останеш пак,нема потреба од друго со оглед на тоа што се си е регуларно,ама еве веќе 2,3 месец ништо,и искрено почнав да се плашам :|