1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    пола одд ке го има тиј насекаде е тој состав ми треба друг посто наставницката ги цита од интернет и кецови во дневник пагаат за преписано
     
  2. Belieber.24

    Belieber.24 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ако може некој да ми напише состав на тема карневал ...Ве молам :)
     
  3. la-nina

    la-nina Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    27
    Јас имам напишано еден состав на слична тема, мислам дека би ти користело ако сеуште ти треба пиши ми во ЛП :lol:
     
  4. kujtime

    kujtime Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdavo mi treba sostav na tema Народната литература ги одразуванародниот бит и култура на македонскиот народ.ке ве молам за утре ми треба
     
  5. WhiteAngell

    WhiteAngell Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    2.302
    Пол:
    Женски
    Дали некој има нешто на тема "Љубовните и патриотските чувства воспеани во Сонетниот Венец" ?
    Неможам ништо да најдам на нет а од лектират нема ништо да разберам за да најдам нешто вакво... :worried: :worried: :worried: Ако има некој нека ми пише во ЛП !
     
  6. la-nina

    la-nina Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    27
    Епа вака феминки, бидејќи повеќе од вас ми пишавте во ЛП да ви го дадам составот Една моја авантура решив тука да ви го пишам. Читајте го до крај иако е долг но мислам дека сепак вреди бидејќи има многу опишувања.

    Авантура..Тоа е едно возбудливо доживување.Секое утро е нова можност да го направиме денот поубав, поинтересен, повозбудлив.Секој од нас уште од самото раѓање започнува авантура наречена живот.секое утро е нова можност да доживееме нова авантура.
    Јас како малечка спиев во ист кревет со мојата сестра. Но иако спиевме заедно сонувавме различни сништа.Во вечерите кога неможев да заспијам до доцна се шетав низ сопствениот мозок.Во лавиринтите на мозокот.Лавиринтите беа долги и секако збунувачки.Но јас сепак се снаоѓав.Така снаоѓајќи заспивав и одлетував со мислите на Егејското Море.Ги сонев прекрасните песочни плажи, прекрасното море и вечерните часови поминати покрај морето.Еден ден кога баба ми се врати од Германија реши да не носи целото семејство на одмор во Грција.Кога стигнавме се беше исто како во моите сништа.Морето ме повикуваше во неговите прегратки.Јас таму запознав една другарка Маја.Таа знаеше да сурфа на вода, ме научи и мене.Иако на почетокот тоа за мене беше невозможно, но со малку труд успеав.Деновите поминуваа прекрасно.Последниот ден со Маја решивме да одиме заедно да сурфаме.Сурфајќи Маја се оддалечи од мене.Отиде толку далеку за да неможам да ја видам, да ја почувствувам.Одеднаш слушнав како ме довикува Маја.Веднаш се доближив до неа.Имав што и да видам .. Маја беше облиена со крв.Едната рака и ја немаше. Се исплашив, незнаев што да направам. Ме обзема чувство на страв.Незнаев што се случива. Но јас здогледав еден моторен чамец, веднаш повикав помош. Човекот беше толку добар што прифати да ни помогне. Но сепак човекот неможе да прави големи работи, но малите може да ги прави со задоволство. Мене и Маја не остави на копно. Веднаш со нејзините отидовме во болница.. Седевме со часовите во болничките ходници. Потоа лекарите ни рекоа може да ја видиме Маја. Таа ни раскажа дека раката и ја голтнала некоја ајкула и веднаш ја снемало. Но среќата во несреќа беше тоа што Маја остана жива..
    Овој настан ке остане во моите мисли како бледа слика. Одтогаш сфатив дека не треба да им се препуштаме на доживувањата без да размислиме дали се опасни или не.
     
    На The Drifter и JiggleMe7 им се допаѓа ова.
  7. feminagirl5

    feminagirl5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Писмена работа по македонски јазик

    Сакам да ве замолам бидејќи не сум добра во изразување а писменава по македонски јазик ми е многу важна да ми помогнета со некоја од темиве:
    1.Тема:Тешкиот живот под робство.
    2.Пријателството е една душа во две тела.
    се надевам дека ке ми помогнете.Би благодарам однапред :) :)
     
  8. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Проза, поезија, цитати, извадоци

    Можеби на прашањево местото не му е тука ама ќе прашам. Ќе може ли некој да ми каже како да го почнам текстот на тема ,,Зошто да не помогнам, утешам, израдувам,, ми треба за писмена но незнам како да почнам аа штом почнам зборовите после сами се редат ако може некој нека ми пише ако не во ред е :)
     
  9. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Нешто како
    почни со животот е краток би сакал/а да омогнам на сите сирачиња ,болни од љубов,и така нешто .... и мене не ми текнува :)
     
  10. ivonaaa97

    ivonaaa97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    voved za sostav

    moze li nekoj da mi pomogne da napisam voveden del na tema: Tatjana Larina- tipicen pretstavnik na ruskata zena od visokoto opstestvo
     
  11. mirindaa

    mirindaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    девојки , имате некој состав на тема КОГА ОСТАВАН ОСАМЕНА И ТАЖНА ? во случај да имате или најдете пратете ми го во ЛП .. благодарааам :l: :*
     
  12. kate.mit

    kate.mit Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    da ne ima nekoj sluchajno pismena na ovie temi? fala odnapred :D
    1.Zemjata i ljubovta vo poezijata na Koneski,Gane Todorovski i Mateja Matevski
    2.Refleksivnata poezija na mak.sovremeni poeti(mislovnata)-"Raganje na zborot","Zborot" ,"Sedum navrakjanja kon motivot trepetlika"
     
  13. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    малце помош треба да пшишувам состав на тема Скопје-градот на белите рози, немам инспирација напишав само малце ама не е доволно... :worried:
     
  14. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Ќе ве замолам за така по-голема помош, знам дека не е во ред тоа но...што да се прави....:)
    Ми требаат состави на теми:
    1."Како не треба да ги воспитувате вашите деца, нека ви бидам пример јас- Чичко Горио"
    2." Со извршеното злосторство јас го убив човекот во себе-Раскољников" Злосторство и казна
    3."Како јас ја доживувам смртта на Иван Илич" - Смртта на Иван Илич
    Ако некој може ќе бидам премногу благодарна .....поздрав
     
  15. Monika1234

    Monika1234 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво...дали би можел некој да ми каже карактеристики на ликот на хектор од илијада,споредба помеѓу ахил и хектор и ако го има некој прераскажано шестото пеење од илијада...никаде не можев да најдам :(
     
  16. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја од вас напишано состав за ЕДНА МОЈА АВАНТУРА за писмена ми е.
    Најдов многу убави од интернет ама наставничката на некои деца за минатата писмена што имаа препишано од интернет им стави 1.Ако имате ве молам дај те ми зошто не ме бива за пишување состави.Ве молам итно жи е
     
  17. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    ЗОШТО ДА НЕ ПОМОГМАН УТЕШАМ ИЗРАДУВАМ


    Животот е едно големо тркало кое везден се врти. Денес си на врВот и имас се а во следниот миг си на дното,Никој незнае што му носи животот и што има зад следниот агол.И кога сите бродови ни тонат најважнои е да се има некој кој ке не утеши и ке ни пружи подршка со сето срце.

    Животот е долг. Секој има убави и лоши мигови.Во оние тешки денови, во деновите кога мислиме дека целиот свет се урива врз нас секогас има некој кој ке ни прузи подршка, кој ке не утеши и ке ни биде рамо за плачење. За нас тука е секогаш мајката но тука се и браката, сестрите роднините и пријателите. Тие се секогаш крај нас да не утешат со убав збор кога ни е тешко, да ни помогнат ако имаме проблем, да не израдуваат кога сме ташни и да ја споделат со нас среката и тагата . Јас пред некој ден додека бев со другарките во град во трговскиот центар видов една жена со мало детенце во рацете како проси. едни полицајци кога ја видоа почнаа да ја бркаат . жената побегна . јас ја стигнав и бидејки немав многу пари во мене и ја дадов мојата ужинка што ја купив прдтоа. жената беше многу благодарна а и јас бев исполнета со среќа бидејки и јас помогнав и израдував некого.

    За заклучок може многу да се пишува но јас десега сватив дека да се помогне утеси и израдува некого е големо дело па затоа ,,зошто да не помогнам утешам израдувам".
     
    На The Drifter, evamaks07 и Sea123 им се допаѓа ова.
  18. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    ако му треба на некого состав на тема
    - час кога училницата ми станува мачилница
    -љубов во срцето мое
    -една моја авантура
    нека ми писе во лп имам написани :) позз
     
    На evamaks07 и Mia-K им се допаѓа ова.
  19. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Кои теми ги даваат за писмена по македонски во 8 одделение?(најчесто)
     
  20. Monika1234

    Monika1234 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ;(