1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

  1. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    Какви бои користите за бојадисување на велигденските јајца? Јас ги бојадисувам со Танимак. Каде можам да купам поквалитетни бои?
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Омбре трендот на велигденски јајца :)

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  4. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Забележав дека маркетиве (тинекс,рамстор,веро) годинава се преплавени со бугарски бои за велигденски јајца од најразличен тип (обични,во капсули,желатински,седефни...).
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, ама овие грчки се најубави

    [​IMG]
     
  7. digitron

    digitron Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    5
    Девојки кажете некој начин на варење на велигденски јајаца а да не ти испукат сите:( жално
     
  8. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Фарбам од 120 до 150 јајца секоја година.... Техниката е во тоа да јајцата се варат на тивок оган....
    Мене ми се случува да ги варам и по половина саат 30тина јајца...
    Најмногу ми имаат испукано 2-3 јајца од 150... ;)
     
  9. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352

    Ќе ги вариш на тивок оган и ке ставиш сол во тенџерето (нема мерка за количината на сол, како за макарони :D )
     
  10. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Па мислам дека тоа со солта се бабини деветини... и мене ми кажуваа вака така онака... но откако искусно лице ми посочи дека треба јајцата да се варат на тивок оган, па дури и 20 до 30 мин. од тогаш од 120 јајца ми имаат испукано максимум 2-3...
     
    На Milena-Mila и Serafima им се допаѓа ова.
  11. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Уназад години сум презадоволна од палета боите (со зајчето)... имаат и желатински, седефни, кристали и слично... Ги има и на ФБ и имаат и на ЈуТубе упатства како правилно да постапиш за да добиеш убаво обоени јајца... Фарбаните јајца од боите ми искачаат преубаво.... Према мене се многу квалитетни.... :)
     
    На Milena-Mila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milena-Mila

    Milena-Mila Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Прошлата година пробав со овие бои, но најискрено не ми искочија јајцата убаво, ги платив прилично скапо како за боја за јајца не сум задоволна воопшто... :(
    Оваа година ке правам со Желатинската боја, сите ми ја фалат и викаат дека немало утка во обојувањето... :$
     
  13. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Сакам овој Велигден самата да офарбам неколку јајца. Сакам на најблиските, заедно со мојот, да им дадеме по едно јајце за среќа. И најубави ми се црвените.
    Само сакам да ги направам со тие кристалите. Многу ми се светкави така. :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    • Red-Easter-Eggs.jpg
      Red-Easter-Eggs.jpg
      Големина на фајлот:
      96,7 KB
      Прегледи:
      547
    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      12 KB
      Прегледи:
      546
    На Libera, Milena-Mila, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    ^ Извини karenin што ќе те помачам и ќе ти досадувам, но би сакала да те прашам со каква боја ги вапцуваш јајцата?
    Не дека не знам да вапцувам јајца, но оваа твоја боја досега не сум ја добила. Ја сакам баш неа, убава, светла црвена. Мене секогаш ми излегуваат или розеви или премногу темно црвени.
    Или најдобро да ми кажеш како се правиш од самиот почеток (варење, вапцување), да не ја утнувам тука работата :$ . Да не има тука некоја мала тајна што не ја знам.
     
    На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
  15. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Serafima, камо среќа мене вака да ми испаднат јајцата. Ова ми се слики симнати од нет. Јас се надевам дека ќе ја добијам оваа боја бидејќи многу ми се убави.

    И јас би сакала да знам, од поискусните некој совет, како да добиеме ваква црвена боја. И мене ми е потребна целата постапка.

    Многу е убав овој религиозен празник. Сакам да си го поминете сите многу убаво. Во љубов и почит со најсаканите.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Тогаш ги бараме поискусните домаќинки на рапорт :) .
    Ве молиме за помош :$ !
    Како да добиеме вака убаво црвени јајциња?

    п.с. По можност пратете некоја сликичка од ланските јајциња, да видиме :D .
     
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Жени, слики немам, годинашни ќе почекате до другава недела :D , ама знам дека најубава црвена боја излегува кога се вапцуваат јајца со памучна боја, онаа што се користи за јамболии, алишта и слично :) Дури и зелена, жолта и плава, лани тек и лилави имавме, и портокалови :D , се со тие бои, си купивме рефус таква боја од Прилеп, и ептен беа убави јајцата, црвените беа ептен крв црвени, баш како на сликата :) Кристали не сакам,. мене ми се нервозни и плус ми крцкаат на раце :worried: и ме фаќа скомина, ама затоа сите бои не се на одмет :D
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас би ви препорачала да употребувате строго бои кои се наменети за јајца затоа што не се штетни по здравјето на луѓето. Лушпата на јајцето има пори кои пропуштаат било каква течност, :!: да не заглави некој на инфективно :$

    Бојата каква ќе испадне не зависи само од бојата што е купена туку и од јајцето т.е неговата лушпа. Во мое скромно неколку годишно искуство се покажа дека жолтите јајца (не белите) поубаво примаат боја.
    Ако во канчето кога ги вапцувате јајцата видите дека не ви излегува како што треба т.е бледа е бојата тогаш ставите ги во тенџере сосе бојата на тивок огин уште 5 мин јајцата. :!: секогаш имајте по 2 кесички боја за 10 јајца и ставајте алкохолен оцет а не вински или јаболков.
    Јас сум презадоволна од таа што ја постирав претходно, слика немам да ставам :( али на Велигден ќе има :)
    Редактирам - не ги варете во солена вода само на тивок огин за да не ви пукаат. Сол знае да ја зезне бојата и да не се офарбаат јајцата затоа што спаѓа во група на солите нели а бојата сака киселина - ова малку хемија :)
     
    На tinan, Serafima и Milena-Mila им се допаѓа ова.
  19. Milena-Mila

    Milena-Mila Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Овој линк ми го препорачаа на мене, за тоа како да исфарбам убаво Црвени Велигденски јајца, ви го препорачувам и вам, бидејки мене ми успеа да ги обојам убаво ланските јајца, после лошо обоените јајца од грчките бои.... Но на кесичето мислам дека пишува дека е за 20-30 јајца, јас си земав две кесички (за секој случај), и обоив околу 35-40 црвени јајца, останатите ги правев со кристалите...
    Погледнете го линков и внимателно читајте го упатството, Се надевам ке ви биде од полза...
    http://www.youtube.com/watch?v=8x1frVajkzc
     
    На karenin, Makedonka84 и Serafima им се допаѓа ова.
  20. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Jас секоја година си купувам БАКАМ.Една кеса за 10 јајца.Тоа е многу убава боја. нешто како пелевина од дрвца е .Стварно убави се вапцаат.Ич не скапа.Природна е не штетна за организмоти не ги валка рацете. ;) Пробајтеи сигурна сум ке бидете изненадени, пофалени... :clap:
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.