1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симит погача

Дискусија во 'Рецепти' започната од elizabeta2us, 3 јуни 2010.

  1. elizabeta2us

    elizabeta2us Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    zdravo
    jas mnogu sakam da gotvam ama i mnogu sakm da rabotam so testenini taka da mi se jade simit pogaca a ziveam vo USA a tuka ima samo burek a nema simit a meni mi se jade dali znae nekoj da mi kaze ako ne tocna barem priblizna recepta vi blagodaram mnogu pozdrav
     
  2. fibimk

    fibimk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
  3. Tweety10Tweety

    Tweety10Tweety Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Посни јадења

    Да прашам, доколку некој од вас знае, каков е составот на симит погачата, ме интересира дали може да се јаде во пост за време на викенд?
     
  4. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Симитот е посен, празен бурек и лепче, ако мислиш на ова, значи нема јајца, млеко и слично во него,само што ке си прашаш од бурекџилницата каде што ке купиш дали користат зејтин или свинска маст односно ке си прашаш дали симитот ви е посен, јас од каде што купувам со сигурност знам дека се користи зејтин овие месеци а иначе во време кога нема пости си користат и маст и зејтин значи мешаат.

    Само ме интересира што има врска викедов во постењево?? :^) ако постиш за време на викенд може да јадеш симит, а друг ден не?? :^)
     
  5. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Иако ретко јадам симит погача, можам да кажам дека ја обожавам :D

    Предходната година имав изедено 7-8 симит погачи . А оваа година сеуште не сум пробал :D.

    Ми се пријаде симит погача ке одам да си купам иако е касно, во моја близина има фурна па работи до касно навечер :D
     
  6. chadorche16

    chadorche16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Најубавиот доручек.
     
    На cresa-jagoda, Anie93 и Anika55 им се допаѓа ова.