1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Е да де само тебе :) Глупости ;)
    Секој си е прича за себе ...ќе се среди не се секирај :*
     
  2. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Се што е навремено откриено се лечи. Така да не се секирај. А тие инфекции во урината кај трудници сум слушнала дека се многу ама стварно многу чести. Без паника срц, се ќе биде ок ;)
     
  3. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Да, за бактеријата во мокрачата ич не се секирај, ќе помине и со чајчиња, брусница мислам може да се пие, и ќе исчезне за брзо време, ќе ја измочкаш :lol: . А за бактеријата во крвта, сигурно и за тоа има лек, 21-ви век сме, само стабилно и без паника. Не ти се случува само тебе срцка, има по народот свашта. Ајде ќе помине се. Позз :*
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Ме фати едно невидено шубе. Последна местр.ми беше на 2 јануари, а од 09 до 15 имав многу висока температура (до 40) и пиев и лекарства и сл. Кога ми доцнеше веќе накај 6 фебруари бев на преглед и се појави бременост ама една точка и докторката рече како уште имплантацијата да е во тек. Немаше уште ни срцева акција. До сега сите испитувања ми се ок со бебето, ама сепак ми е шубе заради тој вирусот и таа температурата, а не можам да се сетам дали во тој период имав односи или е покасно зачнато :( :( :(
     
  5. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Штом е се во ред со бебето, воопшто нема место за грижи, вирусот си поминал тогаш, а и да било тогаш зачнато, многу било рано да би му било нешто од лекарствата или пак од самиот вирус. Затоа уживкај си во бременоста, без непотребни секирации и мисли и помисли :*
     
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас имав на почетокот на бременоста грип, покачена температура , често болки во јајниците ,ама се помина во најдобар ред ,зборувам за првата бременост , еве сега и снаа ми е трудна и со температура па докторката и препишала оспен и плус др лекарства :?: знам и за трудници што пиеле и антибиотици ако се премногу настинати ,нормално по препорака од доктор ,затоа што имаме на листа и дозволени лекарства така да без непотребни грижи ,сепак мислам дека докторите знаат повеке од нас ;)
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Доле нешто ме жежи и ме пече што ми е?
     
  8. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Jas seuste nemozam da zaspijam imam nekoja tapa bolka kaj jajnicite I tesko nekako se Dvizam ko podgrbavena :( od sto moze da mi e ?
     
  9. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ne bi trebalo da e nisto zagrizuvacko,najverojatno bebus pritiska tamu dolu nekade.Eeee jas kakvi se ne bolki imav i se uste imam,a cucka aber si nema za izleguvanje :)
     
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    еве и јас ви се придружувам со болки сум уште од вчера, притиска бебушка скрос ниско доле ,ако лежам подобро ми е ама ако се раздвижам мислам ке ми испадне :lol:
     
  11. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    барам на заем тесла по можност многу остра за од прва да ми летне главава. значи овие главоболки се веќе неиздржливи веќе 10 дена без престан. притисокот ми е константно во минус. до 40 долниот ми се спушта неможам да функционирам. иако се скарав со кафето демек за добро на бебушот од денес решив пак да пијам. значи готово полудувам.......
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Anicka jas do 6ti mesec isto maki macev so glavobolki mislam déka navistina nema poloso zasto nema sto da se pravi nema sto da se pie za da pomine prirodno
     
  13. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Почнаа муките :sweat: ]:) Јас не можам да седнам,ме болат гзните коски :$ :lol: Пепитке по мом пророчанство ќе јадеме мекици од твоја свеќи :lol:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Dosta ajde muabeti za bolki...i jas vcadiv,se' me boli veke ;( :sweat: imam uste 4 dena do termin,pa kaj i da e ke bide uskoro...
     
    На ana.tinkerbell, pepita82 и Forko им се допаѓа ова.
  15. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Пророк си Форко :D ако за ништо друго свеки за мекици ептен ја бива :lol: и јас осекам кај и да е ке ги спрема , и денес имам некој тапи болки хммм :sweat:
     
  16. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Izvinete za lat. Od mob.pisuvam. Stotuku zabelezav kapka kafeno na gakjite, ama ko od porano denes mnogu malku bas kapka. Se izbrisav so toaletna i nisto nemase na nejze. Mnogu sum isplasena, ke odam na lekar utre ama nema dazaspijam vecer... Help!
     
  17. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Veteuske nese plasi toa e znak deka si bremena ako nemass poveke ne panici a ako imas slucajno utrogestan stavisi Edna za sekoj slucaj I bes paniki
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Немав многу, буквално како ситна капка. Купив утрогестан вчера вечерта од 200 и ставив и пред да легнам и сабајлево исто. Сабајлево ништо немав фала богу, ама ќе одам обавезно на гениколог подоцна. Фала многу :*
     
  19. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Mamicki uzasno me boli stomaceto negde okolu papokot saat vreme bez prestan nemozam da zaspijam stanav mm da go ispratam za na rabota edvaj SE dvizam kako podgrbavena :( SE plasam da ne se kontrakcii?
     
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Не ги знам породилните болки и контракции ама мислам дека треба подоле да боли и позади кај кичмата. И не константно цел саат туку па периоди. Ова за околу папокот повеќе ми изгледа како бебето да е наместено така да те притиска и ти прави неубаво чувство. Ама јави му се на матичниот гинеколог и види што ќе ти препорача, можеби ќе те викне на контрола за секој случај.