1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Jas sega zemav bolovanje od maticen,pa odmor od rabota,pa pak ke zemam bolovanje I tamu od 28-29 mart ke zemam trudnicko,a termin mi e do 16 april ama mislam deka do 10 ti ke se porodam taka da ke izgubam 10 dena
    A tie ke si gi zemam pred da odam na rabota :) nema da izgubam nisto
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    A kako se racuna koga vlagas u termin? mene mi e zaden den 15 maj.pa jas ne mozam do posleden den da sedam na rabota.
    kolku dena unapred e dobro da se zeme? daj be Simona podobjasni prv pat mi e :lol:
     
  3. maca90

    maca90 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravooo moze li da mi kazis sto napravi na kraj???? zs i jas sum vo slicna situacija kako tebe ama znaev deka treba 6 meseci i na kraj izglea nisto ne prava :( aj pls pisi mi zs ne mozam nisto da najdam.. neznam kade
     
  4. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Forko realno e trudnickoto da ti se otvori od 20 april,a pred 20 april iskoristi si bolovanje I odmor,se sto mozes da iskoristis
    Taka porano ke si odmoris I ke si sredis sto treba...
    Ako sakas porano od ova ke moras patoloska a za toa se odi na komisija,a mene mi bese sube da ne se zarecam pa zatoa ne zemav izdrziv maski 8 iopl meseci poz

    [mod-kirilica:1e5yw48c][/mod-kirilica:1e5yw48c]
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    феминки јас сум во недоумица па ве молам ако знаете да ми одговорите.имено осигурана бев напола раб.време,а сега во договор со газдата ме осигураа на цело а јас ке си ја плакам разликата за здр.и пензиско осигур.во наредните 6 месеци.не ми е јасно колку плати уназад се земаат за просек за породилно?оти дури да се породам ке наполнам една год.во иста фирма ам 6 месеци со една а 6 месеци со др.плата.сите ми даваат разлицни информации изгледа секојдневно се менуваат законите.
     
  6. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    На пола раб.време се рачуна и на пола периодот како стаж. Значи пример ако си работела 6месеци стаж ќе имаш за жал само 3 месеци се се става на пола. А што се однесува до просекот се зема од последните 6месеци лично твоја плата независно од другите вработени но мораш да запазиш да имаш точно 6 месеци стаж без прекин на ниеден ден и да ги опфати полни 6месеци пред задолжително породилно боловање од 28дена пред термин. Се надевам ти помогнав.Поздрав
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    се јавив во фзо и ме информираа дека трудничкото почнува да тече од денот на пораѓање, а се останато пред тоа е на терет на фирма. Ме интересира дали сум разбрала правилно односно дека социјално плаќа 9 месеци од денот на породување а ете пред да се породиш тие месеци фирмата каде што работиш. Многу ми е нејасно а сакам да земам веќе боледување па незнам што да правам ?
     
  8. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Не бе ... ти си на терет на фирмата додека работиш.
    после тоа си на фзо.Еве ко пример јас,земав нели 10 дена од одморот и тие денови ми ги плаќа фирмата ако си седам дома.а после тоа отварам трудничко значи штом влезам во девети со 36 и од тогаш сум на терет на фзо само што сето тоа се носи по породувањето и парите ми стигаат по 2/3 месеци.Јас така знам..
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    задолжително е 28 дена пред термин да се отвори но некои го отвараат на самиот ден на породувањето за да останат со бепчо 1месец повеќе дома. инаку штом се отвори породилно боледување оди на терт на ФЗО а се пред тоа на фирмата. значи ако пр. на 4-ти во месецот е отворено боледувањето а од 1-4 си одела на работа тие 3 дена ги плаќа фирмата за пресметка на плата, а останатите денови одат во породилно штом ќе ти дадат решение од ФЗО
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас слушнав дека максимум што може да се земе е 25.000 денари на породилно. Значи ако платата ми е 28 или 30 или 50.000 без разлика, најмногу што ќе ми дадат е 25.000. Точна е информацијава?
     
  11. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    да
     
  12. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Така и мислев, ама дека погоре некој напиша дека максимум е 60.000 па викам да не има некоја промена.
     
  13. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.280
    Може да се земе најрано 45 дена (во посебни случаи, мислам дека треба лекар да даде ваков прелог), 28 пред термин и најдоцна на денот на породувањето.
    Вака е според закон.
    Се исплаќа 100 %, исто како платата што сте ја примале во последните 6 месеци.
    Најтазе информации, плус правник сум, па сама го читав Законот, секојдневно го работам ова и плус бев во ФЗО.
     
    На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    да меѓутоа за да земеш 45 ден пред термин ќе те водат како патолошка и не се зема 100% , а и треба 3 члена комисија да одобри за тоа ;)
     
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.280
    ^
    Па реков дека во посебни услови е 45 дена, а инаку исплатуваат 100 %. Бев некни во ФЗО, валјда знаат колку се исплатува.
    Има и мајки на форумот кои се на породилно па нека кажат колку зимаат.
     
  16. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    за нормална бременост е 100%, а за патолошка беше некаде околу 1000 ден. помалку не е голема разлика но за патолошка не е 100% и за нормална бременост пред 28 дена неможе да се отвори порано.некои мајки отвараат и на самиот ден на породување но мислам дека сега и тоа го укинаа значи најдоцна мора на 28 дена пред термин
     
  17. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    а и заборавив, во ФЗО 98% што работат се неписмени така да секое прашување различно ќе ти кажат. мене последен пат службеникот ме праша дали знам да куцам и замисли сама си ја куцав потврдата што ми требаше зошто тој 15 мин. неможеше да најде каде се притиска голема буква. отварај на нивната страна и на труд и социјала зошто таму можеш да го најдеш законот и неговите промени.
     
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.280
    Зборувам за закон кој во моментот важи.
    Да не цитирам членови, пред еден месец имавме сличен случај.
    Може да се отвори и на денот на породувањето.
     
  19. ookk

    ookk Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  20. femme.k

    femme.k Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ме интересира како оди процедурата за добивање боледување како патолошка бременост. Имам сериозни проблеми со тироидната жлезда, од којашто добив и тахикардија. Сега земам лекови за тироидната из а срцето што се многу штетни за плодот. Од преголемото срцебиење неможам да стојам, наутро по два саати неможам да одам, значи се тресам цела и ако застанам на нозе 5 минути ми се темни и се губам. Докторката што ми ја води болеста со тироидната смета дека не смеам да работам,матичниот гинеколог исто така па ме прати да одам во гак кај некоја докторка да земам извештај за боледување. Докторката таму буквално не ме слушаше што и кажувам, резултатите од се речиси не ги ни погледна само ми кажа какво боледување, ти треба да се лечиш со лежење дома нема ова да се излечи. Значи се лечам и се друго но неможам да издржам на работа. Ми напиша само 2 недели боледување,а кога отидов на шалтер да платам ми се стемни, се растресов цела, срцето пак ми убрза и пак паднав. Ме интересира кои состојби ги сметат за ризична, патолошка бременост? Дали спаѓам во таа група?