1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстерни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Wild.Child, 26 октомври 2010.

  1. SweetCandyyy

    SweetCandyyy Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Овие протестиве топ тема кај сите :D кај нас во Струмица сакат да организираат протест, но нешто не им оди... Иначе јас сум против екстерните тестови бидејќи од еден тест ти неможеш да оцениш ученик. Значи имам и тестови 3, 4 и 5 ама сите усни одговори ми се 5ки. Абе ај глупости нека ги укинат и да престанат тие закани и малтертирања. На пробното екстерно си заокружував на еци-пеци-пец изгледа и на оваа ќе биде вака :D :D :D :D :D :D
     
  2. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Кажуваат дека наместо 60 минути овој пат ќе било 40 мин.
    Не се знае дали се потврдени информацииве или пак се дезинформации. :^)
     
  3. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Што е ова бе??!!! :@ :@ :@ Пред некое време ни кажаа предмети и датуми и денес одеднаш други ? ?? :fubar: Ај ако можат и ден пред тестирање нека ни кажат нови предмети ( ништо чудно ) |( Иаку ми е поеќе за радување зашто најлесни предмети ми се паднаа ( географија и граѓанско а предтоа ми беа физика и историја ) сепак како им е на тие што веќе ѓи извежбале предметите што им рекле дека ќе ѓи полагаат ????!! и сеа ете оп ти тоа не си друго ќе правиш ... !! Ахх бе лелелеле каде со оваа држава јас незнам :@
     
  4. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    ^^ И кај нас се случи истото.Ни кажаа два предмети ,јас бев македонски и географија и почнав да повторувам географија од 1-вата тема. :@ Имале направено хаос со списоците,јазиците измешани биле па требало нови списоци ,па сеуште чекаме.Кај нас ниту денес не ги ставија новите списоци,најверојатно ќе ги ставам два дена пред тестирањето (тоа и се очекува од овие) |(
     
  5. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Не бе не повторно ги сменија.Ми беше етика и некој од странските јазици.Како и секогаш беа неинформирани и не знаеа што јазик ќе полагаме.Денес гледам етика и македонски.Мислам се океј предметите ми одговараат,полесни амин.Ама што е со датумиве?Македонски полагам на 29 а,етика на 10.Дали се нормални овие?Наместо да се распуштам и да си оладам главата од школо јас ќе имам екстерно.А,дури сега прв пат ме известуваат за екстерното македонски кое ми е следната недела. :@
     
  6. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    мојата среќа кратко траше :@ и кај нас тие предмети што ни ги кажаа - пу пу не важи !!! добро шо сме ние тука, па така да не зафркаваат?!? ќе се израдуваме еднаш што некој предмет не ни се паднал, а потоа можеби баш тој да го добиеме.. и ств. катастрофа е ова, кај нас се сменуваат затоа што немаме Англиски и Германски, ама немора целосно да ни ги сменуваат предмететите, нека заменат странски јазик со некој предмет што им се паднал на повеќе ученици, а не вака :swear:
     
  7. Marchy13

    Marchy13 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    девојки и мене ми се смениа денес предметите вчера малце се порадував бидејќи имав навистина лесни предмети а денес ми велат историја и географија :ООО ама и ова сеуште не било сигурно:/ сакав да ве прашам дали некој од вас ќе биде тестиран историја и е 7/9?
     
  8. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Озбилно бе у Корчагин нема да прават? :^)
    Ова за корчагин како посигурно, а и гледам и по други гимназии и осмолетки збореле дека ќе немало. Ај што ќе ни кажат два дена пред тестирање, а во правилникот стои дека треба најмалку 7 дена. СРАМОТА. ДЕБИЛНА РАБОТА!!! :@
     
  9. KN13

    KN13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Се зборува нешто дека во петок во Скопје од синдикакот на некои професори ке имало протести пред владата и дека можеби ке се укине. Да се надевамее
     
  10. KN13

    KN13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Кај нас во Кавадарции некои професори ни кажаа дека математика ке има повеќе теореми или некои формули, а задачи не би требало да има бидејки времето е кратко.
     
  11. sarricka

    sarricka Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    26
    Јас сум социологија и физика,за социологија се радувам затоа што е прелесно за 2 дена можам цела книга да ја повторам, а физика ме фаќа паника од задачите..колку ли ќе ги има па да ги решам за кратко време а и тапа сум задачи теорија супер али задачи не. исто така уште се тешам дека ке се укине оваа глупост поради што воопшто не се организирани некои училишта сеуште незнаат по што ќе се тестирани а нели требаше 7 дена да се каже пред тестирањето.. ГЛУПОСТИ! се надевам дека ке им светне во главите до петок дека ова што го прават не е во ред..
     
  12. phoenix204

    phoenix204 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    17
    Ова со сменувањево на предметиве е катастрофа! Несредено општество! Ајде да протестираме! Ќе се спремаат сите и на крај - 20 луѓе на протест! :fubar: Денес беа воведени и ликовно и музичко како предмети за тестирање. :x Ајде да чекаме, да видиме утре какви нови списоци ќе има.
     
  13. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Лелееее не ми се верува денеска па ни ги сменија предметите. |(
    Сега сум македонски и природни науки. Уфф. :^) |(
     
  14. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Хаос!! :@
    Тотален хаос е ова шо се случува!!Таман си реков ми се погодија предметите фатив да повторувам математика и географија.. кога денес наставничката ни чита нов спосок:овај,онај..пола оделение хемија!! А најстрашно е то шо полагањата ќе бидат нареднава недела а ние уште незнаеме кој по шо предмет точно ќе полага..Ај ќе речиш имало некои измени ама треба да се одложат за + една недела поради то шо закаснаја со списоците.. Аман веќе!!! :@
     
  15. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Значи ко прво предметите се многу неправилно распоредени, на некои им се паѓаат комбинации како математика и физика, математика и историја, математика и македонски, биологија и хемија а на други ликовно или музичко најчесто со математика.
    И тоа кај нас општи паралелки се физика, хемија, математика, со ликовно сме само 2 деца, со музичко 3-4, додека кај билингвалниве пола класови се информатика и историја, информатика и хемија, кај нив уопште нема математика и физика.
    Второ, денеска ни ставаат списоци (со кој памет) а во понеделник почнува тоа, среќа што учев математика за годишен, иначе немаше шанси за 5 дена да научам.
    Трето, на сите професори децата го полагаат предметот што тие го предаваат.
    Четврто, нема шанси 30 задачи да се решат за еден саат.
    Петто тој што има врски ќе има и на екстерно.
    Шесто, без оглед на екстерните ниеден професор не го поместува тестот, испрашуваат и нема ни скратени часови ни ништо па кога мислат тие ние да учиме?
    Кога ќе се сумира се испаѓа дека екстерново е чиста глупост, кружат некои информации по нетов дека биле собрани 10.000 потписи и дека ако не помине на Уставен ќе нема екстерно, се надевам дека така ќе испадне.
     
    На Someonespecial и Lili.lili им се допаѓа ова.
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Да,така беше на пробното ама на ова сега не.Барем така кај нас кажаа.
    И некои дури кажуват наместо 60 минути,ќе сме имале 40 минути за решавање.
    Го ебавме ежот.
    Порано барем малку да кажеа. :@ :@ :@
     
  17. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Леле катстрофааа :@ :@ Учев цел викенд за едно после ми се падна сосема друго,во понеделник правиме а можеби овие не се конечни.Многу сакам да го укинат,ај да имаше ама они тоа го прават многу неорганизирано и глупо,што мислат дека сме ние тука да ни менуваат предмети кога сакаат и ние за 2 дена да учиме по цели книги.Па уште и 40 минути да го направат си се откажувам и не учам па ќе правам таму со еци пеци пец.Нема шанси два предмета да научам за 5 дена,а и можеби пак ќе ни ги сменат.Одвај чекам тој протестот,да се собереме многу и да видиме што ќе излезе од тоа.
     
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Кај нас денеска ни кажаа по кои предмети ќе бидеме тестирани. :doh:
    Ми се падна музичко на 28 мај и хемија на 4 јуни. Музичко ми беше баш супер, хемија така-така :?: ... Да не се жалам, можеше да биде полошо. Ама :!: би било добро кога во наредните две недели не би имале уште 4 теста освен екстерниве. :@
    А дали тоа навистина ќе вршат работа потписите на петицијава? ^_^ И да, каде прочитавте дека може да се однесе екстерново на Уставен? Дај Боже тоа да е точно, мислам дека ако биде на Уставен 100% нема да има, нели и порано еднаш така не помина... :?:
    Не знам веќе што да мислам, во што да верувам... ама се надевам дека ова е точно... :D
     
  19. ViN.-2

    ViN.-2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    И на нас денеска ни дадоа нов список,на мене убаво ми се погодија географија и биологија а сега математика и македонски баш тие предмети кои не ги сакам...И не само тоа туку првиот ден (27 мај) се тестирам математика а македонски (29мај)..немам време кога да стигнам со повторување..сепак наставниците рекоа дека ке ги сменуваат пак списоците бидејќи има некој три предмети ќе се тестира,некој два,некој па само еден предмет.Ако се тестираме требаше да ни кажам барем 1 месец порано да знаеме што ќе се тестираме да си ја повториме целата книга а јас за 5 дена не можам да повторам цела книга а после за еден ден уште една,плус не е фер што некој ќе се тестира еден премет некој ќе се тестира три предмета а и списоците секој ден ги менуваат.Во нашиот град се организираат протести и денеска и утре и во петок ќе има изгледа а и има 10.000 потписи така да се надевам дека ќе нема екстерно оваа година.
     
  20. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    За тие што ќе полагаат математика.Слушам муабети дека ќе имало само дефиниции и форумули ама не ме фаќајте за збор.Сепак се само муабети што сум слушала :)