1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во градите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srcushka, 26 јуни 2010.

  1. srcushka

    srcushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    7
    kje ve molam za sovet.decko mi posle dve 3 god aktivno pusenje gi ostavi cigarite no posle pola godina po4na da 4ustvuva golema bolka vo gradite koja nikako ne mu pominuva.ne saka da ide na lekar nemozam da go nateram a sakam da mu pomognam.nemoze ni da se ispravi od bolka a se nema ni mavnato ni niso.na momenti go secnuva i posle ima tapa bolka.dali moze da mi kaze nekoj od sto e.pozz
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Вака никој не може да ти каже за што се работи,мора на преглед. Единствена опција ти е да одите на лекар, мораш некако да го натераш. А не е мала работа болка во градите, може да биде од било што. Затоа, под итно кај матичниот лекар, а после кај што ќе ве упати тој.
     
  3. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Се согласувам со Annath, таа болка може да биде резултат од цигарите, а може да биде и сосема нешто друго, затоа МОРА да оди на лекар, сепак здравјето му е во прашање..
     
  4. srcushka

    srcushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    7
    sekoj den mu vikam da ideme on ne saka vika mi pomina ama pak go zdoboluva.sea i4 ne pusi ali pak se pojavuva.fala vi pa kje vidime sto ponatamu:D
     
  5. kacumka

    kacumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Devojce ne sakam da te plasam ama moras da go nateras decko ti vednas da odi na pregled . Taka se odnesuvase i tako mi( isto taka mlad i pusac) i postojano ja ignorirase bolkata vo gradite pa koga otide na lekar mu bese dijagnosticiran karcinom na belite drobovi vo posleden stadium. Koga go nosevme na hemoterapii imav moznost da vidam mnogu mladi luge so slicni dijagnozi. MIslam celta mi e da ne te isplasam nego da ti posocam deka potrebno e na vreme da se intervenira so odenje na lekar zatoa sto stanuva zbor za premnogu cuvstvitelen predel vo nasiot organizam i sekakovo odlaganje moze da znaci komplikacii.Daj boze da ne e nisto seriozno i gospod neka go cuva i neka bide so nego, ama mora da znaes deka ponekogas samite si ja kroime sudbinata.
    Ti sekako si tuka da mu pomognes i da go upatis na greskata sto ja pravi.
     
  6. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    184
    :tmi: еве гледам многу Ја читаат темава и мене последниве неколку дена ме стега нешто кај градите и се мислам што да правам значи не сум настината последниве месеци немам нагон за кашлање но сепак осеќам притисок како некој да ми стапнува на градиве иначе си пушам и по 8 до 10 цигари на ден ! се мислам да престанам неколку дена и ако успеам толку да престанам за стално сега стварно сум уплашена а за на лекар исто ми е страв да не ми кажат нешто страшно незнам :puke: што да правам ! :sweat:
    п.с. плус пред некојден бев на погреб кај една познаничка која почина од некаква болест на белите дробови и од тој ден уште повеке ме стегат ?!:?! можеби е повеке од страв ама сепак осекам стегање !
     
  7. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    Moze da e od cigarite a moze i da e nastinka pa ne mora da pomisluvame na najlosoto,eden pregled se ke resi ;)
     
  8. oliver-oki

    oliver-oki Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Vaka i jas sum pushac 100godini no nikogash neam problem so toa eve sea eden mesec imam problem so (plukja ili rebra) neznam ni jas shto me boli na lekar neam nikogash otideno taka da mislam deka i sea nema da pojdam pa molam za nekoj sovet sho kako moze da napravam inace bolkite se umiracki nemozam da spijam nikako na niedna strana nemozam da zemam i ispushtam vazduh do kraj i koga kje mi e ladno pochnuvam da se gusham. Vi blagodaram odnapred :D
     
  9. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Девојки ве молам за совет, некако многу сум исплашена :(
    Татко ми веќе подолг период на моменти осеќа болка во градите, на левата страна. Така ќе го фати 1-2 држи и пушта, после некое време или неколку дена пак.
    Инаку пушач е, пуши по пола кутија на ден сигурно ( ако не и повеќе), и прилично има нервози на работа. Многу ми е страв да не е нешто со срцето. Мислам дека пред неколку години беше на лекар, и колку што знам јас ништо сериозно, не сум сигурна дали му дадоа некои апчиња (мислам да). Што би можело да биде? Мене многу ми е страв да не е нешто срце недабоже.. :(
     
  10. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Колку што забележав оваа тема (сега во која што коментирам) е постара за разлика од другата (линкот од m.a.f.i) , па сметам бидејќи оваа тема е отворена 2010, а другата 2012 треба поновата да се заклучи, за да нема дупли теми. :)
     
  12. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Јас колку што видов темите не се баш исти :^) Мислам, насловот им е ист ама тоа што се збори во нив не е.. Таму се збори за болка во градите како женски проблем, знали рак на дојка и т.н а овде збориме за друга болка, значи заболување на бели дробови, срце...

    Инаку, нема никој некакво мислење за мојот проблем?
    Еве вчера и денес немаше ништо, а тогаш дента кога пишав ептен го болеше. Така од време на време го фаќа..
     
  13. devojka111

    devojka111 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    ВЕ МОЛАМ ПРОЧИТАЈТЕГО ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ МИСЛЕЊЕ ;(
    знаци 1 година се расправам со оваа работа...
    1.направив преглед ренген бесе океј
    2.снимив злезди прегледав хормони океј
    3.крв ,сите органи океј

    е сега бев на гастроскопија и ми извадоја воспален желудник и демек ми се качва киселината несто така нагоре и од то ме белолело ама не се сигурни посто нема воспален хранопровод

    МУАБЕТОТ МИ Е ОВАЈ ---ме болат осејкам болка луге стеганје немозам некогас воздух да си доземам ........ми викат на психичка база пиев хелекс и усте едни нисто не помогнаја ....бев на бајачка пак нисшто ...............Е НЕЗНАМ ПОЈКЕ СО ДА ПРАМ ама ме болат осејкам и слабост како да ми се слаби на најмала нервоза ме болат на некој поголем напор ме болат во СПИЕНЈЕ ме имат боленоо е ај сегаа
     
  14. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Zdravo feminki
    Najprvo prostete sa fondot nemozam da go smenam. Imam nekoja ostra proboduvacka bolka vo gorniot del na desnata grada. Pritoa imam edno dete koe cicase samo od desnata grada. Isto taka treba da dobiam menstruacija denovive. Ova ne e prv pat no ova denes celo vreme me bodi. Nekoj sovet?
     
  15. femi1234

    femi1234 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    zdravo imam edno prasanje do site vas imam 19 godini pred okolo edna nedela pocnav da cuvstvuvam bolka vo levata i desnata strana od gradniot kos no povekje vo leviod kako nesto da me stiska na zeludnkot i me boli grudniot kos i levata raka i grbot me masiaa site po doma i bev na doktor ako nesto trebalo da se sluci jas mislam deka kje se ima sluceno do sga doktorot mi rece deka mi e od promaja i od toa sto spijam pod klima mi dade nekoi mascinja i neznam zosto uste ne mi ima pominato me fakja malku panika
     
  16. mimiblack

    mimiblack Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    devojki imam 18 godini i vekje nkolku dena oskjam bolka vo levata raka i kako struenje niz gradite dali nekoj imal takvo iskustvo ?
     
  17. Tarzan—ica

    Tarzan—ica Нов член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ne e niso strasno .. Ne e od srcetoo. I jas istoo taka custvuvav pa doktor Mi kaza deka e na nervna baza .. :)
     
  18. mimiblack

    mimiblack Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    mene astma mi otkrija radi toa bile bolkite a i na nervna baza vo isto vreme
     
  19. Tarzan—ica

    Tarzan—ica Нов член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Neka e so pomin
     
  20. mimiblack

    mimiblack Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    blagodaram :)))
     
    На Tarzan—ica му/ѝ се допаѓа ова.