1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Романтична вечера

Дискусија во 'Рецепти' започната од bluberry, 25 ноември 2009.

  1. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Би сакала да ми помогнете со идеи како да го направам моето јадење побогато... Неможам да експериментирам, ама сакам некако да го направам поубаво, вака варам макарони, и на страна ситно сечкам салама(ама сега ќе ставам кулен зошто ОБОЖАВА кулен) и кашкавал... Откако ке се сварат макароните во две мали зделички, стаклени, огноотпорни, редам еден ред макарони, еден ред кашкавал, еден салама(во случајов кулен) и пак макарони, кашкавал, салама и завршувам со макарони... е сега моето прашање е како да го направам повкусно, да додам ми нешто павлака, зденки, печурки.... Идеи...? :D
     
  2. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706

    Можеш да додадеш и павлака,за печурки не сум сигурна ако предходно ги спремиш некако да дојдат како сос,а дирекно можат и не допарени да испаднат.А за павлака стави многу повкусно иде,јас така нон стоп ги правам
     
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Се премислив и очигледно поштено се зафркнав... Земав да правам фурнаринки, шопска салата и крокети полнети со шунка, кашкавал и печурки, ама ко што сум си смотана заборавив да видам да бидат пилешки, и земав од оние обични крокети, и сега незнам што да правам, плус и се пржат, да не има некој пробано како е да се печат...? А сакав и нешто месо да има... Имам малку стек, ама и тој треба пржење правење, аххх... Чаре??? :D

    П.С. Многу мразам да пржам, а и мразам пржена храна :(
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    http://sitnoseckano.blogspot.com/2010/0 ... tacos.html

    Ова е блогот каде што ќе најдете многу вкусни, лесни и економични рецепти.
    Јас го одбрав овој за утре.
    Месото ми е веќе ставено во маринада.
    Значи 3 пилешки стекови исечени по должина на ленти со средна дебелина, се маринираат во подлабок сад со:
    сол
    оригано
    чили зачин
    масло
    темно пиво - јас употребив темно лашко. :P
    Го покрив со фолија и си трае во фрижидерот до утре.

    Е сега, рецептот бара авокадо, ама јас го помакедончив, купив убави зелени пиперки за печење.
    Ќе ги испечам утре, и ќе помешам зачини, толчено лукче и половина цеден лимон.

    Финтата колку што сфатив е што пилешкото заради пивото ќе се карамелизира малку при пржење и од сите зачинки ќе има малку благникав вкус, а зајрето, во случајов кај мене пиперките треба да имаат киселкаст, заради лимонот.

    Пакување од 8 тортиљи во Кам маркет се некаде 80-тина ден.

    На секоја тортиња се мачка од филот и се става од пржениот стек. Се витка.

    Ќе пишам утре за вкусот од овој експеримент, за двегодишнина од врска ми е, апла романтично, па со лукче, јухууу !!!
    :D
     
    На Mayyya и Doozy им се допаѓа ова.
  5. lotosovo.cvetce

    lotosovo.cvetce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Романтична вечера за нас двајца

    Колкави се вашите готварски способности ,сте се обиделе да направите некоја вечера со која би го изненадиле вашиот партнер? Јас планирам наскоро да го изненадам , ако имате некое слично искуство,пишете :)
     
  6. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Романтична вечера за нас двајца

    Eднаш му направив пица-макарони(мојот специјалитет) :$ и му однесов малку дома, бидејќи немавме можност тој да дојде кај мене и секако му се допадна. :wasntme: Повеќе пати кај него му имам правено макарони, пржени компирчиња и такви некои јадења, ништо посебно. А и му имам купено пица во форма на срце. :inlove:
     
  7. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Романтична вечера за нас двајца

    Дали може некој да ми каже некое романтично ресторанче во Скопје, цените да се прифатливи, да е удобно, топло и точно за вљубени гугутки :inlove: Сакам да му направам изненада на маж ми со една романтична вечера на убаво место надвор од дома. :)
     
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Романтична вечера за нас двајца

    Ние освен винце, пивце, пуканки и чоколадо пред телевизор не знаеме за друго :lol:
    Ах... да, се разбуди онаа романтична душа во мене, многу сакам да отидеме некаде на романтична вечера, без брзање, како за прв пат да се запознаваме... :wasntme:
     
  9. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

    Здраво, впеток ми иде дечкото дома, па сакам да приготвам нешто освен пица што друг би можело..некоја салата? др.. совет
     
  10. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

    Можеш еден куп работи шпагети, лазањи, салата , нешто благо итн да не набројувам зависи што тој сака
     
  11. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

    Можеш и греано винце,зависи што ќе јадете :wasntme:
     
  12. sportistka1995

    sportistka1995 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    21
    Eпа вечер јас ќе подготвувам романтична вечера...
    Планирам да испржам свинско месо насецкани на парчиња и потоа полиени со сос од габи. 8)
    Нема да е лошо да сварам компир и да направам салата со кромид и магданос. :)
    За десерт ќе купам нешто, или ке му се понудам :P
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FineChina

    FineChina Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    29
    Некоја морска храна приготвена или порачана нема врска остриги,ракчиња и нешто луто а бе афродизијачко и мн виноо и 2-3 свеќи и Barry White...сигурно ке биде романтична ноќ
    п.с амбиентот е најважен.. :)
     
  14. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Тестенини со сос и салата и вино :)
     
  15. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Кинеска храна+вино... :inlove:
     
  16. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Нема ништо поубаво од тоа да си сам со дечкото и да си зготвиш нешто за јадење, и да не е ништо комплицирано и да е наједноставно нема да може да го замени тој труд со било каков ресторан. Самата атмосфера и самиот труд значи многу а камо ли ако е вкусно :))))) прочитав неколку рецепти и ме инспирираше темава, гледам дека на сите како и на мене најлесен и најбрз начин ни се тестенините е сега веќе ако ги правите бар нека бидат на посебен начин што може дечко ви и не го пробал досега :
    ако не сте му направиле досега пробајте макарони карбонара (ма да јас си експериментирам а можете и вие ) :)

    земете пакетче од ситните макарончиња како црвчиња што се многу ситни и сварете ги . Во друг сад на путер запржете малку свинска шунка )свинска за подобар мирис и појјак, а можете по вкус и чајна, кулен и моето омилено ПРШУТА спржете ги сосема малку, посолете ги со вегета и додате хопла (пазете блага хопла да не земете по грешка :D и ете ви најубав, највкусен сос . за да бидат најубави по мој вкус ви препорачувам на пола пакетче макарончиња , 500 гр хопла :))))))
    Ете тоа за макароните :)

    A ако не сте љубител на тестенини за наредна прилика најбрзо може да подготвите француска салата, со мини сендвичиња од багетче со најразлични саламчиња за паубав изглед, фиш фингерс со салатата одат исто и со тартат сос, поховани зденки, пирошки од палачинки, тиквичи и такаааааа :D :D мене ми потекоа лиги за вас не знам :lol:
     
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    хмм :D убави совети а да дадеш некоја идеја што како да се изведе...декорации музика итн. ;)
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    лелее ич не ми текна за сметка ..колку убаво
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    штета што немам сликано кога имам правено вакви работи, ептен сум мераклика за ова , ама еве најдов неколку слики од нет за идеја за декорација за поховано , зошто ако се решиш за макарони нема што да се мачиш за декоација само убави чинии и заборавив да напоменам дека за тие што се љубители како мене и плаво сиренце одозгора ке си го направи своето за вкусот а богами изгледот :)) eве за поховано а за сендвичиња од багетче исто нема потреба од голема филзоофија, исечено багетчеето како на мини мини кришки и можеш за да биде на изглед поубаво да ги правиш едно со куленче, едно со вратче, шунка, врат на чинијата во круг и во средина француска салатка ако се решиш за тоа а и да нема нешто такво сами по себе се преслатки, шарени и вкусни, нема утка. а за декорација зависно од тоа кај ке бидете ама изгасено светло и запалени свеќички , убави чаши за пивце или винце се сосема доволни за атмосфера и love songs нормално :)) eве неколку едноставни идеи
     

    Прикачени фајлови:

  20. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Идејава со сметката ти е ОДЛИЧНА. :clap:
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.