1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Симона почна значи со дохрана ,не напредува или/? како знаеше дека не му стасува млекцето ?
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Прашај ја матичната на бебето или педијатарот со што да почнеш,ние малку сме буциња па да не не ни стига,треба нешто да не држи нонстоп гладни сме,а млеко за извоз имам
    Пие сокче па цица :D
     
  3. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Imame 5 meseci i 5 dena dolgi sme 68 teski 6 i 500 se rodivme 3060 M e mnogu aktivna no spored mene e slabicka pocna pomalce mleko da mi pie od 70 do 120 ml na max 2 ipol do 3 saati a sme na adaptirano mleko pocnavme i so kasicki pred 2 nedeli prvo so Hipp ama ne gi sakase pa pocnav i so domasni so molenje i akorobacii dali 5 .6 lazicki bebeski ke kasne ja stega ustata i pluka pedijatarot vika e vo red bidejki e aktivna mnogu ama mene me jade janza deka e slabicka kako da ja nateram da jade ima li nekoja kasa sto bebinjata ne ja odbivaat :D of lele ili da ne ime nekoj sirup za apetit za bebe sto smeam da i go dadam ve molam za pomos
     
  4. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    saseiefi па добри сте со килажата... На 6 месеци треба да се дуплира а вие веќе ја имате дуплирано...не е слабичко бебенцето, не се секирај. Иначе изгледа по некое правило сите кога ќе почнат со кашички помалку пијат млеко, така беше и кај нас. Штом сега сте почнале со кашичките и доволно е по 5-6 лажички, постепено ќе си се навикне и ќе јаде повеќе. Давај и јаболче, круша, слива и немај гајле. Пробај и со сокчиња од истите за да се навикне на вкусовите. Моево на пр. повеќе ги сакаше на Фрутек кашичките и повеќе си јаде од нив во однос на Хип. Па пробај и со некоја друга. Поздрав
     
    На saseiefi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    kolku meseci e maloto
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    4 meseci i edna nedela :)
     
  7. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Majki smeam li da dodavam kafeav seker vo kasickite sto gi pravam nekoi se kiselki nekoi kako orizot nemaat vkus i kolku smeam dnevno da koristam eve preeska i napraviv melen oriz kasicka so ispasirana praska i banana i mu dostaviv 1 mala lazicka kafeav seker i dali smeam da i davam meleni plazma biskviti gledam vo kasite za 5 meseci ima biskviti i griz
     
    На soledad и kallias им се допаѓа ова.
  8. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Nie pocnavme doma da pravime kasi pa nekako pomalce mi se gadi od niv kupeckite gi plukase a sokce ne saka da proba isto i doma pocnav da i pravam sokcinja nasiov pediatar me karase za kupecki kasi a sto znam ja taze mama sum jas a za mleko mnogu mi namali ne deka bese nekoe alcno ama znaese 120 da si gi srkne inaku krvta pred 2 nedeli i bese super ama nie otprilika togas pocnavme so kasi se plasam da ne i zaslabela deka mlekceto mi go namali
     
  9. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Мамички како ја подготвувате млечната каша од хипп baby first pap со млеко или вода?
     
    На marijasfumato му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Со вода се подготвува, ама ќе ја стоплиш прво. Самата каша во себе содржи АД. млеко.
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    е фала многу на одговор лолита, јас да се пофалам ние кркаме кашички и пиеме сокчиња.
     
  12. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Mamicki dali smeam da koristam plazma biskvitki imame 5 meseci i 2 nedeli gledam vo kupeckite kasi ima biskviti a mojava doktorka vika posle 7 meseci e sega ona e malce previse stroga za se dali da ja poslusam :) a jas vcera inapraviv banana so plazma detevo prv pat taka slatko mi jadese ajde kazete mi dali smeam :inlove: a kolku ubavo jadese prv pat
     
  13. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Па кога веќе си дала плазма со банана незнам зошто прашуваш дали може. Не е препорачливо глутен да се воведува пред 7 месец, но сепак секоја мајка со свои убедувања ;) Моите уште не пробале нешто со глутен, здравје за две-три недели.

    Мамии дали сеуште им ги варите јаболчињата и крушите за кашите? Јас да :$ Денес се мислам да им направам од свежи овошки каша ....
     
  14. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Vidov deka mnogu recepti se so biskvitki pa si rekov ok e baska i kupeckite se so biskvitki a za varenje mislam deka se gubat vitaminite nie si jademe svezo i e mnogu povkusno
     
  15. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Син ми свежо овошје никако не сака, ниту праска, ниту кајсија, ни круша, ни јаболко, ништо :x му се гади и повраќа....само лубеница и диња сака. И тоа сака да ги шмука овошките, ќе го ишмука сокот, а парчето ќе го плукне, не го голта. :tmi:

    Јас еве ќе бидам искрена, овошни каши не му подготвувам, туку се` уште му давам од купечките Хипп 6+ или 7+.
    Најчесто му ги давам наутро или пак околу 12 ч. -се` зависи кога станал утрото, како ја поминал ноќта и кога од прилика би му била пладневната дремка.
    Глутен воведов после 6-7 месеци...без да прочитам дека содржи глутен му дадов Фрутолино.
    А мелена плазма бисквити му дадов со полни 11 и пол месеци кога почнав да му давам кравјо млеко...тука некаде тој период, пред да направи годинка.
     
  16. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    vo kupeckite kasicki vidov ima biskviti od 5 meseci na hipp pa jas i dadov i nemase reakcija pa si kupiv doma plazma melena kako najubavi neli biskviti do sea i dadov 2 pati nemase reakcija no ne bev dovolno info :tmi: za glutenot e sega sto da pravam da i kupam biskviti bez gluten i dali cim nemase nekoja reakcija imalo steta :( a sekako veke ne i davam biskviti ke si zamam od onie bez gluten
     
  17. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    со праска од кога може да се почне ? денес јадевме праски и на бебушка и дадов демек да лизне малку душата со двете рачиња ме стискаше ,се утепа од шмокање :)
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас праска му дадов на синко ептем на почеток, значи тоа ни беше едно од првите овошја шо проба и ете и сега мн ја сака, и ние обично ја шмукаме и лом се правиме, ехеххе
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. srna2013

    srna2013 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    како го правевте сокот од морков кога почнувавте со воведување храна свеж, варен или пак купечки? сакам да почнам со морковче пробав јаболко од хип не сака а сега не е сезона уште за свежи јаболка. и колку треба количински да се дава на почеток сокче или кашичка? бебушка има 5 месеци.
     
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас досега не му имам дадено сокче од морков, само кашичка на почеток готова а сега му правам дома
    за почеток по неколку лајчиња, па ке видиш од самото дете зависи, синко мој од почеток ја јадеше по една мала кашичка на еден оброк.
    и јас до пред некое време му давав готова кашичка од јаболко од хип, ама вчера купив јаболка има сега можеш да најдеш на пазар, малку му ги сварив и му ги дадов со бисквита ;)
    инаку ние денес ручкавме кисело млеко со лепче :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.