1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. prettygirl

    prettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    38
    Какви се вашите искуства или што сте слушнале за депилацијата и бременоста?
     
  2. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Da sum slusnala, znam i devojki sto se depilirale vo 9 - ti mesec od bremenost. Smetam deka mozes da se depiliras dokolku prethodno postojano si se depilirala i dokolku toa ne ti pricinuva stres. Depiliranjeto vo tie meseci 6,7,8 i 9-ti preporaclivo e da go pravi strucno lice odnsno kozmeticar, zenata treba da bide vo stoecka polozba i po moznost da se koristi neupotrebuvan vosok za da se spreci rizikot od infekcii.
     
  3. majatri

    majatri Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    36
    Jas se depiliram postojano, pa taka pred poragaj se izdepilirav celosno zaedno so intimnite delovi, pa i stomakot, znaci vlakna samo na kosata. Haahahahaha
    Nisto toa ne smeta samo dokolku mozes da izdrzis bolka da ne se stegas premnogu pa da se porodis kaj kozmeticarkata.
    Inaku ima i takov slucaj, kaj prethodnata kozmeticarka sto idev, nekoja zena vo 9ti mesec se depilirala i dobila kontrakcii, pri sto viknale braza pomos i pravac u bolnica. Nisto ne e strasno koga si na kraj samo moze da se ubrza. Hahahaha
     
    На Sivata и Dioora им се допаѓа ова.
  4. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Јас се депилирав континуирано за време на бременоста. Но, се порадив три недели порано и не успеав да отидам на депилација непосредно пред породувањето. И тоа ми беше огромна грешка, зошто во Државна болница ме бричеа, и тоа со истиот брич како и сите жени (да ти се згади животот) :worried:hock: . Затоа ако знаете кога ќе се породите убаво е сами да се средите. Има многу жени што без проблем го работат тоа без разлика колку си трудна.
     
  5. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Една докторка ми препорача дека е подобро пред пораѓај да се избричиш дома кога ќе почувствуваш некои мали почетни контракции (може и сопругот да ти помогне бидејќи е поголемо мешето :lol: )а депилација не препорачува поради инфекции а и како што е кажано погоре предвремени контракции па да се породиш кај козметичарката :lol:
    А за во државна вистина е тоа дека со еден брич ги бричат сите жени и навистина гадно е :x
    Затоа бричот и средете си се дома :D :D поздрав
     
    На h.ope му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elfic

    elfic Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    DALI E STETEN SOLARIUM AKO SI BREMENA ??? PLS DAJTE NEKOJ ODGOVOR !!!!!
     
  7. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    се разбира дека е штетен,па низ сите весници списанија за убавина здравје можеш да видиш дека за девојки кои не се во бременост е мн штетен а камоли за бремена жена!
     
  8. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    ова со бричењето на една роднина и го направија истото.јас кога бев бремена не можев да се видам,за да се издепилирам самата.козметичарката не сакаше да ме издепилира,заради инфекции и заради бебето :?: пред да се породам срцето мое ме избричи :$
     
  9. daviddani

    daviddani Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ima li rizik da se depiliras vo pocetokot na bremenosta oti strasno me bole
     
  10. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Јас се депилирав во козметички салон во првите неколку месеци од бременоста, после како залади, немав некоја потреба од постојано депилирање, средување, па пред да се породам со помош на мајка ми се издепилирав на нозете, а интимен дел со брич, не сакав да ризикувам да се депилирам.
     
  11. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас се депилирав со топол восок кај козметичарка, ама сега во почетоков се бричам.АХ далеку подобра е депилацијата, ама страв ми е...За поанатаму мислам дека ќе се депилирам, бидејќи имам видено повеќе бремени да се депилираат, а и козметичарката ми е искусна во депилирање на бремени жени :D
     
  12. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    а колку е штетна веет кремата за да се депилираш на интимните делови додека си бремена?
     
  13. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Баш вчера го прашав гинекологот и не ми дозволи депилација .. тоа може да е само во мојот случај бидејќи на два пати прокрварев :(
     
  14. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    за со веет крема ли ти забрани или општо секаква депилација
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.954
    Допаѓања:
    198.634
    Пол:
    Женски
    Немој да користиш крем за депилација на интимните делови. Во упатството на сите креми пишува дека не се препорачливи за интимна зона, без разлика дали си бремена или не.
     
  16. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски

    Јас прашав за топла депилација,
    д-рот ме советуваше да се средувам на интимниот дел со ножички..
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас досега се депилирав со веет крема и немам никакви иритаци или пецкање ама викам да не е штетно нешто
     
  18. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Јас се депилирав за време на бременост и пред породување со восок. Не ги разликувам топол ли е или ладен восокот што е за лице? Ме депилираат со шпатула и ленти за една употреба, постапката е хигиенска и не гледам зошто не би се депилирале дури сте бремени.
     
    На K.Karanfillova му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    До сега не сум се депилирала на интимната зона, од страв дека боли. Сакам да пробам сега додека сум бремена (бидејќи ми се смачи да се гледам на огледало секоја недела и да се бричам :$ ). Сакам да пробам со шеќерната смеса за депилирање, ама не знам колку ќе бидам успешна сама ако го направам тоа. А да отидам на козметичар :tmi: срам ми е, неќам друга да ми ја гледа пупата :$
    И совет?
     
  20. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    Добро а кога треба да се породуваш во болница те бричат ?
    хихи не сум знаела за оваа
    мислев дека и не депилирана можеш да пројдеш зашто нели бремена неможеш од мешето ... хихи