1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. nate004

    nate004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    фала ти , мегутоа многу од прашањата не се совпагаат со тие јас што ги имам одговорено, а ги имам до ОБЛАС V и ОБЛАСТ X. Кога ги имаш одговарано? Можеби е изменет редоследот на одговорите! Некои од прашањата се повторуваат од иситот за јавен службеник, а практичниот дел, односно прашањата за информатика и компјутери (ОБЛАСТ Х) се скрос истите, јас истиот го полагав минатата недела и освоив максимум поени...така да овие одговори не се точни, не велам сите, меѓутоа има доста неточни прашања.
     
  2. La.femme

    La.femme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    111
    Дел од одговорите што се пишани погоре, се погрешни. Верувам дека не е со зла намера. Јас одговорите на сите прашања ги барав сама, читајќи ги законите и пребарувајќи на интернет. Ова посебно се однесува на делот за прашањата за ЕУ, тој прирачникот Европа А-Ш е чиста глупост и целосно бескорисен, а огромен за читање, па за тој дел ви препорачувам да побарате на интернет. Откако ги одговорив сите прашања, моите одговори ги споредував со одговорени прашања што ми ги даде една другарка, таа полагаше во јули. Забележав дека на пример кај прашањето за уставот, има различни понудени одговори сега, а различни во јули. Тука може да настане збрка. Инаку, јас денес полагав, положив со максимум бодови. Иако читав дека наводно крателе, не е така. Откако ќе се одговорат прашањата, штом кликнете заврши со тестот, веднаш излегува резултатот за вкупните бодови. Потврдата ја печатат веднаш штом завршите со тестот, така што нема како да украдат поени. Е сега, јас не очекувам да ме примат на работа, бидејќи нели немам "препораки", ама не губам ништо со тоа што полагав. Сакам да кажам, кој мисли да полага, нека оди, без страв дека ќе му скратат поени. А, за другото, здравје Боже. Среќно на сите, па ако ве интересира одговор на некое конкретно прашање, пишете, можеби ќе можам да ви помогнам :)
     
  3. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    а ако не ти е проблем да ги напишеш одговорите во таква верзија 1а , 2б итн . фала и поздрав :)
     
  4. ariadnemk

    ariadnemk Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    АКо поминеш на интервју те канат да полагаш психолошки тест, дали некој го правел и од што се состои???
     
  5. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Можеби е сменет редоследот на прашањата, инаку јас сама ги барав по закони така да едно 99% сум сигурна во одговорите. Со исклучок на ЕУ и практичниот дел кои ги презедов од друо место, но и тие ги проверував. Можеби не е истиот редослед па затоа настана забуна. Сепак би сакала да ве замолам да ми кажете кои се грешни одговори за да споредам
     
  6. lggirl

    lggirl Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    zenski ja polagav vcera, odgovorite mi gi pratija po mail za 300 denari i so tie odgovori od 40 prasanja na polaganjeto samo 3 utnav a gi znaev mnogu ubavo taka da nisto ne e sigurno, ama zabelezav deka i redosledot na odgovorite na nekoi prasanja e smenet pa najubavo sami da gi odgovarate, makar sto i so ovie odogovori ke go polozite..pozdrav
     
  7. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Ke moze li da mi odgovorat onie feminki koi go polagale ispitot za drzaven sluzbenik dali treba samo onie 500 prasanja da se ucat ili treba I priracnikot? Dali prasanjata za ispit se izvleceni samo od onie prasanjata od web stranata na agencijata ili ima prasanja I od priracnikot ?
     
  8. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Како ги одговарате оние прашања што се од уставот и по аманманите?

    1. Според уставот, суверенитетот е:
    a) граѓански и повеќенационален
    б) неделив, неотуѓив и непренослив
    в) национален

    2.Границата на РМ може да се менува

    а)врз основа на закон
    б) во согласност со Уставот, а врз принципот на доброволност и во согласност со општо прифатените меѓународни норми
    в) во согласност со Уставот
     
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    1 - б
    2 - в
     
  10. lggirl

    lggirl Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    прашањата се од страната www.aa.com.mk и не се 500 туку околу 750, под секое прашање си имаш извор-од каде е извлечено прашањето и само тие се пагаат.
     
  11. lggirl

    lggirl Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    1-б
    2-б (не е под в бидејќи тој член е сменет-види го амандматот 1 точка 2.. и женски барајте прво од амандманите бидејќи тие се измена на членовите)
     
  12. bubuu

    bubuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    4
    Имам 2 прашања

    1. Што ке се случи ако не отидеме сеа на полагањето , имаме право да си аплицираме на друг оглас за кој исто се полага испитов и дали ке не викнат...?

    2.Дали потврдата што ја даваат на крај дека ти е положен испитот ја даваат само за оние кои положиле со максимум бодови или за сите кои го положиле испитот?
     
  13. irina.007

    irina.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    76
    Ајде ако може за општиот и информатичкиот дел некој да ми испрати матријалите неможам да се снајдам точно :)
     
  14. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    И на мене, и да прашам дали можам да се ослонам на одговорите што ги имаше постирано една феминка?
    Споделете слободно со мене во инбокс.
     
  15. lggirl

    lggirl Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
     
    На bubuu му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lggirl

    lggirl Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    има многу материјали т.е. закони, правилници и деловодници така да оди на страната на агенција за администрација www.aa.com.mk од десно имаш 'материјал за подготовка на испит за државен службеник' потоа 'прашања за полагање на испит за државен службеник' и под секое прашање имаш извор-од каде е извлечено прашањето..сите тие извори т.е устав, закони...симни ги и барај ги прашањата..поздрав
     
  17. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Формумџии, дали некој ги има одговорено прашањата од Област 7 од прирачникот од А до Ш за Европска Унија.
    Ако да би било хумано и од корист да споделиме меѓу себе.
    Фала ви.
     
  18. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    Дали одговорите се исти и по ист редослед како во прашањата од тестовите од страната ?
     
  19. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Како помина на испитот?
     
  20. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1

    И мене ова навистина ме интересира, некој да сподели? :angel: