1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас имав еден тест за бременост кој пишуваше дека дава дочен резултат по 7дена,значи направиси Tест ако веке поминале 7дена.поз
     
    На Makedonka84 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anaa666

    anaa666 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Секс без кондом

    Кои се првите симптоми на бременост и за колку време од прилика се појавуваат? :sweat:
     
  3. Audrey16

    Audrey16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    50
    Секс без кондом

    http://www.femina.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BC ... 1%81%D1%82 повели
     
  4. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Истото го имам и јас...во голема дилема сум...но како и да е или ке земам тест или птавец гинеколог-но таму мислам дека неможе да види ништо толку рано :( Дај Боже да се израдуваме :inlove:
     
  5. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    girl-miri може да ми кажеш кој е тестот?
     
  6. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Денеска сабајле направив тест за бременост иако мислев и мислам дека е прерано, но ме фаќа некоја бубачка и не можам мирна да седам.... :)
    Тестот ве вика Sure check и е некаде околу 120 ден... на него пишува дека е 99% по првиот ден од задоцнување на мензисот.... (а јас имам уште една недела до мензисот... :lol: ) и не очекував во целост да искочпозитивен (мада потајно си се надевав...) бидејќи би требало да бидам точно во истекот на 7-иот ден или една недела од денот на зачнување.... денеска отидов во аптека кај една пријателка и она ми рече, ако сакаш рана бременост да откриеш има еден тест Self Clear и некаде е околу 200-250 денари и открива рана бременостпосле петтиот ден од зачнување.... го купив тестот без размислување..... но ми напомена дако успеам да почекам до 14-тиот ден ке биде многу поверодостоен.... самата пријателка пред 6 месеци ја има откриено нејзината рана бременост на 12-тиот ден по зачнувањето..... така да утре правам повторно тест од овој што ми го препорачаа без разлика на деновите.... и секако се надевам на позитивни резултати.... :lol:
    Доколку и утре ми искочи негативен одма се јавувам на гинеколог (да не се залажуваме и во едниот и во другиот случај ке морам да се јавам)... бидејки во повеке наврати гинекологот ми има речено дека бременост со вагинално ехо може да се открие по истекот на 10-14 дена.... што на крај на неделава би била 10-11 ден .... мада сеуште не ми е јасно зашто уште третиот ден од зачнувањето имам симптоми на гадење (мучнина осекам) и некако имам некоја безвезна вртоглавица, ај подуеноста во матката може да ја осекам од користењето на фолна киселина но другиве симптоми не ми се јасни.... што никогаш до сега не сум се чуствувала вака... а имам коплетно редовен мензис...
    па си викам да не се случајно близначиња.... :rofl: (ова последново беше мала шала :) )
    Па живи здрави утре попладне ке ви пишам што како ми искочило со тестот... ;) па може ке помогнам на било која друга идна мајка .... :*
     
    На eci85, Sweetheart87 и buci1234567 им се допаѓа ова.
  7. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Секс без кондом

    мене ми се спиење претерано многу, тоа беше првиот симптом ми се појави во 3 недела од бременоста, кога уште не знаев, ама не ни очекував дека тоа може да биде бременост тоа, е после 4 недела имаше повраќање, гадење ама тогаш веќе знаев :D
     
  8. Vodolija1

    Vodolija1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Хелпп !
    Ми треба една информација..Имав незаштитен однос со парнерот,тој сврши надвор,но осетив некоја блага топлина пред да го извади...по некои пресметки за плодни денови ми пишуваше дека шансите се големи ...дали е можно да се остане бремена?Ви благодарам
    ако може побрз одговор загрижена сум ,не знам дали да се напијам од апчињата против бременост !
     
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    хеј бре користете заштита ако не сакате бебе :fubar: несе тије таблети бомбончина па кога че ти прдни на таквото да си се напијаш цццц.и прашајсиго дечкоти дали свршил во тебе или тебе ти се бендисало па си осетила некаква топлина
     
  10. Vodolija1

    Vodolija1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    nadvor svrsi i jas vidov ,samo se plasam i ne znam kakvo e custvoto i dali se oseka taka koga ke svrsi vnatre ? sleden pat bez rizik,pamet za dr. pat
     
  11. Vodolija1

    Vodolija1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    не сврши во мене ... само се плашам , не знам какво е чувството и ми падна чудно зашто ми дојде таа топлина
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Зависи колку на време го извадил, еден дел може внатре да му се испуштил, затоа треба да побараш најискрено да ти одговори, за тоа лажење нема. Мене ми се случило да осетам како топличко од предсемената течност, така да не се секирај многу, ако свршил ќе си приметела после тоа дел на гаќите или на хартијата кога ќе се избришеш. Мада може и ако било мала количина да си помислила дека е од тебе. Ако ти доцни сепак направи си тест за бременост, така ќе си бидеш сигурна. :)
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    еци85 не паметам како се викаше тестот :^) пробај да побараш во аптека за рана бременост тест и ке тI кажат кој E :) поооззз
     
  14. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    ОК, македонка84 кажа за Self Clear...sigurno e toj 200-250den. ;)
     
  15. Proxima

    Proxima Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    234
    Self clear - 189 ден во Зегин.
     
  16. Milcee

    Milcee Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Pred edna nedela mi docnese nekolku dena, mi dojde no imav samo edna den dali toa moze da znaci deka sum bremena?
     
  17. buci1234567

    buci1234567 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    da moze da znaci napravi si test za bremenost i so sreka ;) :*
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    иммам болки во долниот делод стомакот, и ми се отечени градите
    а ми помина пред 2 недели и нормално имавме односи ден по завршувањето на мензисот.
    Да не е некој залчутан симптом ;) ;(
     
  19. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па рано е за симптоми за ПМС, може само да си во овулација но не сум чула досега во овулација да се отечени градите. :^)
    Одговорот на прашањево ти зависи од многу фактори. Дали односот беше ризичен? Дали ти се има вака случувано во овулација и друг пат? Дали имаш редовен циклус?
    Доколку односот бил ризичен, ти препорачувам за секој случај да си направиш тест за бременост.
     
  20. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    31

    дечки денеска пак бев на гинеколог бидејќи таа ми да почекам една недела мене ми се гадеше уште пред да дојдам првиот пат на гинеколог но од последната недела повеќе ми зе згадува имам болки на од страна кај градите имам и мало бело прање кој и болка долниот дел на стомакот како грчеви на матката кој поминуват брзоо но сепак со негативнен хцг..мене мојот гинеколог денеска ми спомна дека постои организам кој не го лачи хормонот хцг што мислите вие за тоа???