1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    Za zal, i jas sum iznenadena od brojkata na luge koi stradaat od anksioznost, a na pocetokot mislev deka samo mene mi se slucuva... posle 3 godini mozam da kazam deka mn od simptomite isceznaa kako trnenje na rakata, gusenje, tresenje na teloto kako da imam groznica, bolki vo zeludnikot, itn...sega uste se boram so glavobolka i vrtoglavica koja najcesto mi se javuva koga ke sednam vo kafic, koga ke vlezam vo tineks ili ramstore na primer, znaci onamu kade sto ima mn luge i kade mene me faka strav deka ke se onesvestam a so toa ide i sramot kako sega pred drugi luge toa mene da mi se sluci...porano nemozev da izlezam od doma, i kako sto pisa matejab mislam, site doktori na dezuren me znaeja i samo mi vikaa dete idi si doma i ne ja baraj bolesta onamu kade sto ja nema:) i za zal, vo pravo bile, ama jas togas ne gledav taka na sostojbata vo koja bev...avtobus, diskoteki, zabavi se za mene proslost koe mi fali i sakam pak da pocnam da izleguvam kako sto nekogas sum go pravela toa, ama toa e, se nadevam ke se sluci i toa pak eden den..a deka gi prelezav site bolesti, i deka bev na site lekari od srce, glava, tiroidna zlezda, sinusi, krv neznam kolku pati proveriv i duri odev vo krajnosti deka imam bolesti so nesakam ni da gi spomnav, za onie so go citale linden metod znaat na so mislam i epten se pronajdov vo negovata prikazna :) i za zal, pak ponekogas me obzemaat takvi losi misli i nemozam da spijam navecer, se prepotuvam, ama pak sum zadovolna i so ova bidejki pola od bitkata i izvojuvana barem taka mislam....posakuvam site da bideme pak ona sto sme bile a predlogot za anks kafe uste li stoi?:) pozdrav
     
  2. x-tina

    x-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    mila istata prikazna jas imam i jas jas bukvalno znaev sabajle vo 4 da gi razbudam site i da im kazam nosete me na klinika ne mi e dobro neznam kolku pari imam dadeno za eho, eeg. ekg se i sesto posto ne im veruvam na drzavnite se lecev privatno za da ne cekam red i vednas da gi znam rezultatite.podolgo vreme bev dobro sega pak me vrati na pocetok od pred edna nedela od koga doziveav stres ne mozam da odam na rabota cel den sum napnata pijam po 2 heleksa 0.25 i dijazapma od 2 za da mozam da funkcioniram inace cel den lezam i si mislam na se i sesto od najloso pa duri i na smrt. imam vrska od 5 god se plasam za da se vidam so decko mi za da ne mi se slusci neso ne komunikativna sum sekogas se zalam. drugarkite gi izbegnuvam za na kafe poso se plasam od guzva i odma se vrakam doma duri sum dojdena do stepen na nesigurnost pa sekogas nosam zdrastvena kniska so mene :( zalosno mene dvapati me povraka ama mislam deka e toa poradi negativen krug na prijateli i strav od bolesti zboruvam od moe licno iskustvo jas koja bev naj hiperaktivna sekogas nasmeana raspolozena stignav do stadium da bidam kako mrgut duri nemozam ni samata sebe da se prepoznam. mnogu sme mladi za sevo ova ne cekaat pogolemi problemi mora da bideme jaki i da prodolzime nataka ke se pomacime sea ama eden den ke bideme super. najglavnoto zaborav da kazam pred 4 godini pred da me povrati jas bukvalno bev dolho vreme vo krevet kako nedaj boze od so da sum bolna bev bukvalno hendikepirana. se izleciv ama eve mene prihijatarot mi vuka deka ova moze da se sluci da se povrati na nagli promeni na vreme ili na nekoj dozivean stres. pozdrav do site i ZAEDNO SME POSILNI ;)
     
  3. spicegirl

    spicegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    luge de ve molam kazete mi kako se vikaat onie kafeavi skoro crni kako bradavici po teloto....gi ima po lice grb race nasekade mozat da se najdat...baram na net nesto vo vrska so toa ama koga pisam bradavici mi izlagaat samo onie raspukanite tr'tki gi vikaat...ama ne e toa....ovie so baram za niv mislam deka se vrodeni,decko mi ima mnogu pa sakam da znam koja e pricinata za nastanuvanjeto i kako se lecat,i dali se lecat,laserski ili nekako s operacija...ne znam dali me sfativte ne se znak lepoti,ne se tr'tki tuku kafeavi skoro crni topcinjaama grdi se kako da ke se skinat
     
  4. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Да не мислиш на бенки? Најдобро е да се проверат на дерматолог и знам дека не треба да се тргаат никако ни со ласер ни со некои хемикалииосвен ако не прават проблем. Имам слушнато за некои луѓе што ги премачкуваат со нешто и ги снемува,ама дерматолог ми има кажано дека не е сигурно.Само ќе треба да се заштитуваат од сонце,кога се сонча,да ги покрие со нешто.И обавезно да ги прегледа дерматолог.
     
  5. cowboy

    cowboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    eve sega nesto za Demetrin. Slicno i jas kako vas si imam takov problem i se staviv samiot na test mislam ne jas tuku Demetrin go staviv na test. Kako? mi prepisaa da pijam Demetrin polovina navecer i.... prvite dva dena pijav po polovina -nisto narednite dva dena po edno celo-pak nisto sostojbata ostanuva ista, narednite cetiri denovi pijam po dve demetrin-... i sto mislite sto mi se sluci? se razbira nisto ne deluva, zosto? zatoa sto ne ja koristam psihata kako lek za mojata bolest tuku demetrin, a veruvajte nitu eden antidepresiven lek ne deluva ako ne go konzumiras so psiha ;) caos i pozdrav do site
     
  6. sanja-lazanja

    sanja-lazanja Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    48
    Уф да бидам искрена, помислив дека некој ме описал мене, навистина ми е тешко да зборувам за оваа тема но и мене ми се случува истото веке 6-7 години сето она што го напиша ти да не го повторувам, вртоглавица лупање на срцето итн.
    Само ни јас самата незнам колку пати ме носеле на кардиологија на дежурена а за другото и да не спомнувам.
    се додека сум доам е ок само што ке помислам да излезам ме фака паника срцето чука, ме стега во грлото, главата ми е камен само незнам колку пати сум се вратила од пола пат.
    Исто така еве 3-4 години ме тера и често да се прозенувам ми се чини ке се угушам ако не се прозенам, а да не зборуваме, за автобус, кафич, или некаде да стојам на шалтер, во ред тоа ми е нокна мора, само би ти препорачала да смогнеш сили и да не се плашиш затоа што подлабоко навлегуваш потешко ке излезеш од тоа само треба храбро и немој да си дозволиш подолго време да бидеш осамена мислам да не се качиш во автобус, да не излезеш итн затоа што потоа е уште потешко.
    Навистина сочувствувам со тебе и знам како ти е но мораш да се справиш со тој проблем, затоа што животот е пред тебе.
     
  7. guzi

    guzi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    7
    da se nadevame deka ke pomini no jas se plasam mnogu ;( ;( ;( ;( ;(
     
  8. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    леле бре guzi незнам ни јас што да се прави повеќе за да биде подобро...има некои денови (како денеска) во кои не ми е баш нај нај, се само нешто страв ме фаќа да не умрам :( цела се препотувам... незнам како ќе ја поминам оваа вечер ;( сакам само да побегнам од се зашто мислам дека секојдневието се повеќе ме загушува...веќе се е досадно,истото па пак истото...нема ништо ново ...да имав барем работа да излегував малку од дома и кога ќе си дојдам дома да немам многу вреем за размислување ....ме фаќаат дома паники кога ќе сум сама да не ми се случи нешто... а и пак во гужва неможам да издржам , само некоја одредена бројка на луге :$ а и времево кога ќе врне дожд или снег цел ден и тогаш ме фаќаат паники....
    уф колку само ми е тешко ;( ;( ;(
     
  9. Blue.Butterfly

    Blue.Butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Strav od ludilo? Ste iskusile vakvo nesto?
     
  10. x-tina

    x-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    mateja bez sekiracii na site nie taka od vremeto misli na neso drugo i se ke bide podobro jas vcera namerno se kaciv vo avtobus posto se plasev od guzvi i da se vozam vo nego. i za da si dokazam samata na sebe deka nema niso da mi se sluci se vozev tocno eden cas so avtobus. i znaes sto niso ne mi se sluci a celo vreme dodeka se vozev bev napnata i imav losa misla kako sea ke mi se svrti kako ke umram pa izlegov zdrava i ziva od avtobus. ne treba da se optovaruvame so paniki jas imam 26 god i pred dva dena zavrsiv na kardiologija so pritisok 160-100 od vozbuda deka me stehnalo srceto. niso ne mi bese za 10min pritisokot mi se simna i se bese kako so treba. mora da bideme posilni treba da svatime deka nema niso da ni se sluci i deka samo vaka ke si sozdavame poveke problemi zivotot e pred nas :) neli?
     
  11. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Zdravo na site, gledam deka ima i novi korisnici na forumot i milo mi e sto site se podrzuvame eden so drug...Za novite da i kazam deka i jas imam 21godina i jas veke skoro dve godini me maci ovaa smotana i dosadna sostojba, od pocetokot mi bese mnoguuu tesko bidejki mislev deka sum sama na ovoj svet sto ja strav od se , ama koga go najdov forumot mislam deka povtorno se rodiv, nekako se pocustvuvav kako oslobodena i so pomalku grizi, sega znam deka ima nekoj sto go pominal toa sto go minam i jas i znam deka samo so pozitivni misli i so optimizam ke postigneme da se izboreme na kraj i da nemame losi misli i se da mislime deka ke ni bide nesto..I mene me faka panika malku sega treba da pocnam na fax. ovaa godina odluciv da sedam pod stan ama malku me faka strav deka nesto ke mi bide na mene ili na nekoj moj blizok ama veke resiv i nema vrakanje pa mislam deka ke mi bide tesko ama ke se trudam sto mozam najveke da ne mislam na loso, pa mojot tatko mi vika sekogas koga imas losi misli pa kazi si ako treba da se sluci nesto ke se sluci kaj i da si i ti toa ne mozes da go sopres..pozz do site...se citame..i sakam site da se podrzuvame bidejki kolku poveke se podrzuvas so nekoj i toj i ti i na site nas ke ni bide polesno i ke ziveeme bez strav... :* :* :* :inlove: :inlove: :inlove:
     
  12. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Blue.b,jas dolgo vreme sa macev so toj straf mozda zatoa sto samo toa nemoze da se proveri :) no sega veke ne se zamaram so toa,nekoj tuka napisa ako nesto terba da bide ke bide bez razlika dali se plasis od toa ili ne,gledaj na toa vaka ludiloto ne e svesen cin ,nekoj sto poludil ne znae kako stignal do tamu,znam kolku e macna taa misla no veruvaj nema da poludis,ti mozes i ponatamu da se preispituvas od site agli kako reagiras kao se odnesuvas ili kako gledas na rabotite i da se macis so toa ili da reces dosta e jas sum svesna sto se slucuva so mene a toa e anksioznost a anksioznosta kolku i da e macna i iscrpuvacka ne vodi do ludilo.
     
  13. PinaCapano

    PinaCapano Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Tocno taka, anksioznosta ne vodi do ludilo,barem ne vo pravata smisla na zborot. Jas isto pred nekoe vreme procitav deka simptomot na anksot, konkretno znaci silnoto i zabrzoto cukanje na srceto ne go oshtetuvalo srceto, zamislete si da bese obratno sto ke pravevme,...ne nemase veke da se vozbuduvame hehe...pozdrav do site
     
  14. malinavishna

    malinavishna Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    Многу фактори можат да направат дисбалан на психофизичката состојба, особено кај жената. Барајте начин као да се релаксирате.
    Проверено, најефикасно јакнење на нервниот систем е подобрвање на физичката кондиција (во здраво тело здрав дух). Вежбајте: фитнес, аеробик, џогинг или јога.
    Обидете се да се заинтересирате за древите филозофии на источните народи за животот....тоа го има и во нашето Свето писмо, меѓутоа не е лошо да се направи споредба, а така набрзо се учи за животот.

    Нема лесен живот без стресови, загуби и проблеми.
    :) Треба да учиме за животот.....стоик не се раѓа, стоик се станува.
     
  15. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    фала x-tina.... и јас сношти како тебе се обидов да ја победам аниксиозноста и успеав :rofl: .....,
    бидејќи мојот маж не беше тука, а со него се чуствувам најсигурно, а мене ми е страв сама да спијам да не добијам срцев удар или да се задушам, почнаа црни мисли да ми идат, да се препотувам и многу други симптоми........ и си решив сама да спијам (иако имав можност да спијам со сестрами)... си го пуштив телевизорот, го направив да се исклучи за 2 сати и си гледав филмови, обидувајќи се да не мислам на ништо, гледав додека очиве сами не ми се затвораја за спијање и незнам ни како сум заспала, ама знам дека ич не се разбудив.... си велам дека вечерва пак ќе си заспијам одма :)
    а иначе јас притисок ич не си мерам оти ако видам дека не ми е вред уште повеќе ќе ме фати страв и не ќе знам кај терам :lol:
     
  16. guzi

    guzi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    7
    dali ova nekogas ke pomini pet meseci pijam ladiomil i dimitrin i pak nisto polosa nemam oseteno nisto sekoj den mislam deka ke mi se sluci toa so go mislam spas kazvajte ne se izdrzva ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  17. malinavishna

    malinavishna Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    Обично ние луѓето често грешиме, ПА кога ни е најтешко се повлекуваме и се осамуваме.
    МНОГУ ПОГРЕШНО!!!!
    Се е до состојбата на умот и тоа колку се обедуваме да управуваме/контролираме ситуација.
    Мој совт: ИЗЛЕГУВАЈ! ПЛЕТИ! ЧИТАЈ!Вежбај јога! Цртај! Пишувај! НАЈДИ НЕКОЕ ХОБИ!..................
    Ако најдеш сила твојата енергија да ја претвориш во креативност и рекреација, ЌЕ ЈА ПОБДИШ КРИЗАТА!
    :D :clap: ;)
     
  18. x-tina

    x-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    znaci vaka pod itno vrlanje na ladiomil i demetrin ne sakav za zvucam strogo no takvi apcinja davaat vo bardovci i od niv moze samo da vi bide use poloso imam drugarka koja raboti tamu i e psihijatar pod itno frlaj tie apcinja ne so do tolku zagrozena :( probaj so heleks 0.25 tie se slabi i pod itno na psihijatar ili pak antidepresivi jas veke 15 dena pijam antidepresivi i samata na sebe si pomagam i se osekam mnogu dobro imav kriza prvite 5dena ali sega odam nadvor ne se plasam nemam losi misli i see podobro. od tie apcinja samo mozes da spies cel den jas so ovoj problem se boram veke poveke od 7 godini i si ba sekoja golema promena na vreme me vraka pak jas srce bas vi kazuvas zavcera zavrsiv vo klinika od so me fati teska panika i tamu mi dadoa ladiomil i sakas veruvaj sakas ne spiev tocno 18 saati sto e mnogu a koja e efikasnosta = 0 zivotot da ti pomine vo spienje ne. probaj malce sama misli na neso drugo koga ke te fati panika i ke iscezne samo nemoj da se optovaruvaj so nea poso taka ke ti bide use poloso. misli na decko na simpatija na bilo so i ke vidis deka za 1den ke ja snema probaj ke uspees jas taka go nadminav stravot i panikata pravev se kontra samo za da si dokazam deka nema niso da mi se sluci :* pozz i nemoj da se nerviras se ke pomine
     
  19. cikorija72

    cikorija72 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
     
  20. cikorija72

    cikorija72 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Mnogu pozdrav do site koi go imaat ovoj problem. Veke nekolku godini gi imam istite simptomi; panika, strav, tahikardija...i navistina ne znaev sto mi se slucuva.Ne sum pobarala strucna pomos , retko pijam diazepam 2 mg, i nastojuvam so avtosugestija da si pomognam i nekogas uspeva. Ve molam ako nekoj ima iskustvo so psihoterapija da mi objasni nesto okolu toa i da mi preporaca nekoj dobar psihoterapevt.