1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    значи да не знаеш кој пат да го фатиш.ај дајте ум ако вас ви е појасно.сега се вратив од контрола и ја прашувам докторката дали може породилното покасно да го отворам на ден на пораганје.да можи ама ке ми скрателе 27 дена.и за што ми е покасно?јас си мислев покасно го отварам еден месец плус ке си седам со бебушот дома .ама не било така?!книговодителката ми рече можи.изгледа овде кај нас никој ништо не разбира.ако знаете нешто плус пишете.може има некоја финта :P
     
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.977
    Допаѓања:
    233.221
    Породилното може да се отвори на денот на породувањето. Најрано што може да се отвори е 28 дена пред терминот. Законот си е јасен во тој дел. Истотака треба да имаш стаж од минимум 6 месеци, ако се породеш 1 час пред да поминат тие 6 месеци, ништо од породилното.
    А девојката сакаше да каже, ако ви се поклопува терминот со породилното да се договорете со газдата, а да ви тече стажот, а вие да седете дома, па потоа, после породилното да надокнадете. Јас барем така сфатив.
     
    На ilence му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Точно зошто и јас се правев силна дека ке одам до последен ден пред породување како што одела мајка ми со мене кога била трудна,ама ми се јавија извесни компликации и морав да земам обично боловање од гинекологот,од општ матичен ,едноставно немозев да одам на работа таква ми е тежината на работата каде што бара многу движење,значи бев приморана да седам порано и пред трудничкото дома.И тие што им се поклопува терминот со трудничкото треба да го имаат тоа во предвид,не се знае и треба да си разговараат.....
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас имам две прашања за една пријателка не за мене . Прво дали има измено во законот з апородилно остануваат истите 6 месеци континуиран работен стаж ? Второ ако некоја се породи порано од 6 месеци работен стаж нема да земе пари ама прашањето ми е колку време и следува да седи дома без пари нормално и дали иследуваат денови т.е кога мора да се врати на работа ? Фала однапред
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.101
    Пол:
    Женски
    За првото прашање одговорот е не. Уште важи законот за стаж од 6 месеци. За второто прашање - дома ќе седи колку што ќе и трае породилното отсуство. Тоа трае 9 месеци. Породилното отсуство почнува од првиот ден од влегувањето во 9-ти месец и плус уште 8 месеци. На пример, ако во 9-ти месец влегува на 5-ти Август, породилното отсуство ќе и почне од тогаш и ќе и трае до 5-ти Април. Кога ќе и помине породилното отсуство ќе мора да се врати на работа. Во спротивно, имаат право да ја отпуштат. Ако има патолошка бременост, на породилно отсуство ќе оди порано. Тоа ќе и трае до онаа дата колку што трае стандардното отсуство. Како во примерот што го пишав.
     
  6. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Според новиот закон можеш да си одиш на работа и до последниот ден од 9 месец т.е. до 40 недели, па породилното да ти почне подоцна за да си поминеш баш 9 месеци со бебушот, а не 1 месец сама дома па само 8 со него после.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.101
    Пол:
    Женски
    Добро е штом сега е така. Треба да направат измени и во законот за стаж. Малку се 6 месеци.
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Здраво, би сакала да поставам две прашања.

    1. Дали платата што ќе ми стига за време на породилното, уствари стига? Правеве муабет сега со една жена и ми вика снаа и не зела 5 плати :( Касни ли, колку касни?

    2. Јас сум сега влезена во 7ми месец. Породилното ќе треба да ми почне од негде средина на септември, така нешто. Е сега прашањето ми е што се треба јас да направам за да уствари коректно заминам на породилно? Треба ли да се поднесат некои документи? Од кога се почнува оваа процедура?
     
  9. JustBlack

    JustBlack Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Треба да се поднесе:

    барање(се подига од шалтер)
    копија од трансакциска сметка
    документ за спреченост за работа од матичен гинеколог
    копија од извод од новороденче
     
  10. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Ама ова ваљда може да се добие после пораѓајот?
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.101
    Пол:
    Женски
    Во многу случаи доцнат со платата. Една моја пријателка не зема плата 3 месеци. После тоа и пуштија плата за тие 3 месеци, ама додека да ја земе таа си знае како поминуваше.
     
  12. milickomalecko

    milickomalecko Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакам да ги прашам сите кои сами си плаќале придонеси за да добијат породилно, до кога плаќавте приидонеси? дали до породување или пак цело трудничко плаќате придонеси а платата е преку фонд????
     
  13. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    плаќаш до денот кога го отвараш боледувањето,после тоа си ослободена.ако сама плаќаш логично е и да плаќаш до 28 дена пред термин за породување.нема потреба да чекаш да се породиш и да плаќаш уште во меѓувреме.значи матичната ти отвара боледување.го носиш на книговодителот и чекаш да се породиш.после во социјално носиш, копија од трансакциона,образец од кај матичен за боледување и едно барање од социјално се подига и извод од детето на родени.поднесуваш и молиш бога да ти стигаат пари на време :D
     
  14. MARIJAM608

    MARIJAM608 Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    mene me interesira nekoj ako znae vo vrska so temava dami moze da si vraboten vo R>Makedonija i od ovde da zemas porodilno otsustvo a za tie 9 meseci sto si na porodilno poveketo vreme da bides vo druga drzava i tamu da se rodi deteto ama vo drugata drzava da nemas nikakvi primanja,znaci samo vo r. makedonija da zemas plateno porodilno otsustvo
     
  15. bebe2

    bebe2 Нов член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    istata tema i mene me interesira! Vrabotena vo Mk a privremeno vo stranstvo! kolku treba da imam zavereni pregledi kaj maticen genikolog?
    Dali nekoja od vas se ima porodeno vo druga drzava i zema porodilno?
    vrabotena 9 godini bez prekin mi teci zdravstveno osiguruvanje!
     
  16. monaliza.66

    monaliza.66 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,јас сум нова во форумот ,ме интересира во врска со породилното отсуство на комисиско боловање сум моментално до 22.11.2013 два месеца инаку сум со дијагноза лажно раѓање поради хематон на постелка а термин за породување ми е 18.01.2014 дали може да си го отворам породилното два месеца порано така да со тоа и што ке се вратам порано на работа кои документи ми требаат,поздрав user posted image user posted image user posted image
     
  17. Balea

    Balea Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Me interesira za isplatata na porodilnoto boleduvanje. Popresnite mamicki da kazat posle kolku vreme gi dobija prvite pari i dali isplatata e navremena ili navistina kasni kako sto nekoi kazuvaat i po 2-3 meseci.Jas se porodiv vo noemvri pa me interesira koga bi mi stignala prvata isplata.
     
  18. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,

    Сакам да прашам дали е вистина дека сега е одобрено породилно отсуство од 12 месеци не како порано само 9 месеци.Прво се зборуваше дека ќе биде 9 месеци и 3 месеци ако сакаш без плаќање?
    Ама сега викат дека е 12 месеци со плата па затоа сакав некој со искуство да ми потврди дали е така?

    Поздрав, ;)
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.101
    Пол:
    Женски
    Исплатата од породилното често доцни. Ама кога ќе пуштат пари, пуштаат за онолку месеци колку што доцнеле. Моја пријателка првата исплата ја доби после 3 месеци. Тогаш и пуштија пари за тие 3 месеци. Ама додека да ги добие парите, таа си знае како и беше.
     
  20. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Balea,

    еве мене ми стигнаа првите пари од породилното и тоа за 3 недели без врски. (ова 3 недели откако ги однеле документите од фирма односно од кога ке се добие бројче). Јас се изначудив ама супер, станале ептен професионални овие од Фондот :D
    Ти посакувам да ги добиеш што поскоро и ти.