1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

  1. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Секако дека е можно. Ама однапред никој со сигурност нема да може да ти гарантира или одговори. Постојат многу случаеви каде жената без проблем забременува иако имала абортус, постојат такви кој не можат. Зборот ми е дека однапред не може тоа да се дознае, така да ти добро размисли си дали си спремна да бидеш родител или не?
     
  2. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Iskreno se plasam,mn sum mlada i neznam sto da pravam,zbuneta sum. Nesakam da pravam abortus ama dovedena sum do toj slucaj da moram. Samo se plasam od posledicite dali ponataka ke mozam da ziveam so taa vina na sovest unistuvanje na necij zivot i dali ke mozam povtorno da imam deca... Denovive ke odam na ginekolog da vidam sto ke mi kaze,neznam dali moze nekoj da garantira za ponataka... stvarno sum zbuneta i neodlucna vo situacijava :(
     
  3. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Најдобро е да се посоветуваш со твоите дома, барем нема да бидеш сама во одлуката, секако и со дечкото. По твојот пост гледам дека си против абортус па ако стварно имаш услови и шанси размисли да го чуваш, али ако стварно се одлучиш за абортус после нема назад
     
  4. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Abortirav pred 10 dena,se osekam tazna i nemam zelba za zivot veke,vo depresija sum veke cela nedela... koga ke pomislam deka ke si imav bebe,najubavo.... no ete uslovite bea takvi da morav da ja prekinam bremenosta. se pomina uspesno sega na kontrola sum denovive pa da vidam sto kako.sakav da prasam poso me bolat jajnicite nekoe vreme dali znaci deka nesto imam poremeteno so matkata? se plasam za ponataka sakam da imam deca... a i plus so deckoto imavme odnosi vcera a jas pred tocno 10 dena abortirav znaci krvarenjeto mi prestana i posle odnosot pak pocna malce,kafeavo e valda e pri kraj ama sepak imam strav,ne trebase da imam odnosi no ete.. se dovedov do takva situacija i sega se mislam da ne napraviv nekoja komplikacija.. ve molam pomognete mi kako posle abortus sto treba.piev antibiotici sto mi dadoa protiv infekcii,drugo odrzuvam licna higiena nonstop no ete se plasam poso ima rizik od infekcii... VE MOLAM ZA POMOS!!! :sweat:
     
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Девојко надмини ја депресијата, си донела одлука со оглед на околностите и сега нема назад размислувај само за напред. Примај ја редовно терапијата и хигиена како и сама кажа, никако незаштитен однос. И не мисли нон стоп на тоа пред се бидејќи некогаш бидејќи премногу се плашиме па почнува да не боли нешто.
     
  6. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Fala za sovetite i dobrite zborovi,iskreno uspeav vo toa...mi pomina depresijata..Fala mnogu! Ponekogas ne vikam ne ke mi tekne na seto toa,megutoa veke se slucilo ednostavno ne treba da gi optovaruvam mislite,zivotot ide napred.so deckoto sum,se raspolozuvam,setam.. denot mi e ispolnet! Bev na kontrola i nemam infekcija se e vo najdobar red,se cuvstvuvam mn dobro..
     
  7. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    BBbaby драго ми е што се чуствуваш добро, ти посакувам многу среќа понатаму, внимавај во иднина и здравје боже, кога ќе бидеш спремна еден ден, да си имаш дечиња колку што сакаш. Позз до тебе и твојата храброст. :f:
     
  8. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Fala mnogu.. iskreno i jas sum premnogu zadovolna od sebe,nikogas ne veruvav deka ke se dovedam so takva situacija megutoa se slucuvaat raboti koi najmalku gi ocekuvame. SAKAM BEBINJA MNOGU,i ponataka koga od site gledni tocki ke bideme spremni za dete, ke go imame.. Depresijata mora da ja pomineme,inaku ke toneme uste poveke,a zivotot e pred nas.. imame uste mnogu raboti da pomineme.. golem pozdrav do tebe i fala sto me islusavte :)
     
  9. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    Нема проблем мило, па затоа сме тука, да се ислушаме една со друга, да си дадеме по некој совет, да се поддржиме и доколку можеме да си помогнеме. Само напред и се ќе биде во ред :f:
     
  10. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Vo pravo si, iskreno mnogu mi pomognavte,na ovaa strana mozes za sekoe prasanje da dobies odgovor i toa mi se dopaga.. Fala na podrskata i razbiranjeto,pa da se nadevame ponataka se da bide vo red.. :inlove:
     
  11. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    BBbaby браво на храброста ти посакувам се најубаво, тоа што било поминало кога ќе бидеш спремна ти посакувам да си имаш многу многу дечиња. Поздрав
     
  12. macasrcko991

    macasrcko991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Znaci vaka cisto informativno znaci dokolku ste zabremenile i sakate da go otstranite plodot toa napravete go odma zatoa sto sum ucela za toa i sum prisustvuvala na mn abortusi dodeka se pravele taka da sto pobrzo se otstrani toa e podobro zatoa sto samiot plod ne zafaka golem del od zidot na matkata kade sto e vgnezden ......a dokolku se otstrani mn docna e togas ima problem zatoa sto vo idnini dokolku i se oplodi jajce kletka nema da ima zdravo mesto kade da bide vgnezdena zatoa sto pr vi bil greben pogolem del od potrebnoto i plodot ke nema od kade da se hrani.........TAKA DA NE CEKAJTE DOKOLKU MISLITE DA OTSTRANITE I AKO IMA POTREBI KORISTETI APCINJA NORLEVO ( 560 denari ) TIE SE ZA DEN POTOA VO ROK OD 24 CASA SE PIJAT DOKOLKU PR VI PUKNE KONDOM ILI SVRSI NENADEJNO VO VAS ITN.
    Iskreno se nadevam deka vi pomognav a za tie sto se plasat dali ke zabremenat povtorno nemajte strav mnogu e vazna i psihata i zelbata kaj covekot pozzz
     
  13. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Dali e vistina deka otkako ke abortiras moras da zabremenis najkasno 1 godina podocna?? ako ne zabremenis do toj period posle toa si sterilna :worried: neli nema vrska periodot??? jas abortirav i se mi e najnormalno odam redovno na kontroli i super sum. me interesira samo dali koga ke posakam mozam da imam deca ili mora do 1 godina najkasno.
     
  14. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Кога веќе одиш на гинеколошки прегледи, мислам дека таму можеш да добиеш најточен одговор на тоа прашање.
    Колку што сум јас информирана, не сум слушнала за вакво нешто. Сепак, мој совет прашај стручно лице колку да си си смирена. :)
     
  15. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Нема врса не е точно дека ако абортираш дека ке останеш стерилна,точно дека абортусот не е добра работа но не и дека треба да останеш бремена во некој си периот а не најмалу 1 год,јас мислам дека 6 мес.после абортус не треба да се забременува.
     
  16. pretty

    pretty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    nikako ne smees da zapadnes vo depresija ti kazuvam od licno iskustvo i potpolno te sfakam kolku e golema bolkata, i jas samata uste nemozam da se pomiram so sudbinata a so dusa go cekav toa bebe i sekoj moment koga ke se potsetam na toa sto se sluci placam nenormalno iako znam deka so bilo pominalo i treba da se gleda napred pozz
     
  17. pretty

    pretty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    BBbaby mene doktorot mi rece deka treba da pominat 6 meseci, a vo tekot na tie 6 meseci treba mnogu vnimavanje
     
  18. Panicharka

    Panicharka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Bolen li e abortusot?
     
  19. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    си го редактирав мислењето ... ми падна жал така што те нападнав ... ама ако веќе сакаш да абортираш мислам дека не е толку битно дали ќе боли или не ... оперативен зафат како и секој друг ... потпишана си паничарка .. името кажува дека паничиш а нешто ми вика и дека си трудна ... па не знам од срце ти посакувам се најдобро ... ти си знаеш што е најубаво за тебе... и мислам дека не треба да те плаши физичката болка зашто и породувањето боли па кој сака деца трпи и се породува а ако ти сакаш да абортираш женска ке издржиш машки .... извини за мојата дрскост од претходното мислење ... поздрав до тебе.
     
  20. Panicharka

    Panicharka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Nema nishto takvo bremenost i abortiranje i tie raboti (jas i koga bi bila bremena ne bi se cuvstvuvala tolku mokna za da skratam necij zivot) tuku gi citam ovie problemive i gi zalam nekoi devojki niz sto se moraat da pominuvaat i zatoa me interesirashe toa... ne go procitav predhodnoto mislenje ....