1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. zizi.lady

    zizi.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Klamidija
    Klamidijata e edna od pocestite PPB i
    voedno edna od poserioznite. Se siri lesno a se lekuva dolgo vreme. Dokolku ne se tretira na vreme moze da predizvika seriozni posledici (najcesto sterilitet ili problemi pri bremenosta). Klamidijata moze da ja prenese inficirana bremena zena na svojot plod, a toa pak da predizvika infekcija na ocite ili belite drobovi kaj novorodenceto. Od klamidija moze da se inficirate preku nezastiten vaginalen i analen seks.

    Najcesti simptomi kaj zenite se:

    zgolemeno izlacuvanje na vaginalen
    sekret (promena na bojata, mirisot,
    gustinata i slicno);
    cuvstvo na pecenje pri mokrenje;
    bolki vo dolniot del na stomakot,
    ponekogas prosledeni so temperatura
    i treska;
    bolka pri seksuaken odnos;
    krvavenja me|u menstrualnite ciklusi i
    krvavenje po seksualniot odnos.


    Vaginitis

    Kaj zenite, cesta pojava e i vospalenieto
    na vaginata, prosledeno so nevoobicaen iscedok. Pricinitel e bakterijata koja se prenesuva po seksualen pat. Vaginitis moze da bide
    predizvikan i od drugi faktori kako reakcija na nekoi sapuni i hemikalii. Vaginitis ne se vbrojuva vo PPB meгјutoa custvoto e neprijatno.

    Simptomi i znaci:

    nevoobicaen iscedok od vaginata so
    specificno-neprijaten miris;
    cuvstvo na cesanje ili bolka vo vaginata
    ili nadvor od nea;
    crvenilo i otok na nadvoresniot del
    od vaginata i
    cuvstvo na bolka pri seksualen odnos
    ili mokrenje.
     
  2. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    zizi.lady имаш ли некаков проблем, некаква инфекција или нешто или...? Не ја разбирам смислата на темата. Хм...
     
  3. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Дали знаете?

    Devojki dali vi se slucilo da imate beli kapki na gakite?Jas zabelezav vo posledno vreme imam beli kapki li damkicki na gakite neznam od sto mi se :( ve molam za nekoj sovet ili mislenje :!:
     
  4. Vodolija

    Vodolija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12
    Па ваљда бело прање,исцедок или незнам како се нарекува постручно...Мислам дека не е нишо страшно...
     
  5. iloveyou

    iloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Toa e kandida,moze da se javi i samo od obicno pienje na antibiotici, no moze i od mn drugi pricini :))) no sepak ne e nisto strasno
     
  6. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    a sigurno li ne e nesto strasno? kako se dobila toa belo pranje,se lekuva li?
     
  7. Vodolija

    Vodolija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12
    Не е ништо страшно воопшто... Не се секирај... Инфекција е... Со тек на време мислам дека поминува...Кај секоја девојка или жена се јавува...Јас знам за ова од што ми има мајка ми кажувано..Исто така мислам дека се добива и на пр кога ќе пиеш антибиотици, некои лекови и сл... Мислам дека само ќе си помине...само обрни повеќе внимание на хигиената во иднина...
     
  8. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    dodeka e belo i ne mirisa loso ke pomine samo od sebe iako treba i toa da se tretira no ako pocne da pozoltuva i da mirisa pojdi na ginekolog ke ti dade vaginalni tabletki. Inaku ne e nisto strasno sekoja vtora zena ima kanida pozz
     
  9. Janalicious

    Janalicious Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    да,да ! ништо страшно ! :D
     
  10. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    nisto strasno definitivno.od koga znam za mene ja imam kandidata,ponekogas mnogu jaka,pa so premnogu los miris. doktor mi dade sovet,da se mijam so caj kamilica i kantarion, i obavezno vo higienata,da koristam kansen krema. veruvaj mi pomaga.ne se sekiraj nisto strasno ! ;)
     
    На pupidap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bellla

    Bellla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Poucno za tie sto imaat vakvi problemi za da mozat da gi identifikuvaat i navremeno da reagiraat odnosno da pobaraat pomos od ginekolog. Bravo!
     
  12. eci18

    eci18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    a kako da se izlecime od vaginitis??? jas ne sum sigurna dali ja imaam taa bolest poso osekjam cesanje i bolka nadvor od nea vo gorniot del ako nekoj znae neka mi kaze ve molam... se plasam
     
  13. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Само пап тест кој што е бесплатен и се прави еднаш годишно доколку си сексуално активна и гинекологот да ти препише соодветна терапија ;)
     
    На vilma му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Инфекција на вагината?

    Здраво, ми треба совет доколку некој го имал овој проблем

    Дали сте имале на страните на вагината линии иссечени и напукани, како кога ке се иссечеш со хартија? На што е симптом?? Понекогаш многу ме пецкаат и болат :oops:
     
  15. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    и јас моментално го имам истиот проблем, после неколку незаштитени односи ми се појави црвенило на вагината,такви линии како што опишала Рад, не ме чешат многу меѓутоа ме боли кога мочам :) Исто така местото околу вагината ми е многу црвено, и испукано.... дали е можно од незаштитениот сексуален однос, но не ни е првпат да имаме односи без кондом а и не сум забележала нехигиена кај партнерот. Можно ли е да е од нешто друго ? И дали е нешто сериозно ? фала однапред
     
    На Tea97 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ivani

    ivani Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    7
    Njadobro e da se kosultiras so ginekolog ,ako seuste se nemas obrateno stori go toa vednas.Ne se rraboti za nesto serizono,bez panika.Mozebi e kandida a do vremeto koga ke odis na ginekolog najdobro koristi vaginalite od kantarion koj se dosta efikasni i se na prirodna baza,sreknooo
     
  17. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    i ajs imam ist takov problem mislev deka sum ednistvena zosto sekade go postavuvav ova prasanje :? i nikoj ne mi odgovarase... jas da ti kazam klavav pavloviceva mast..za da omekni mestoto mislev deka od nekoja suvost mi puka taka kozata ama pak ne pomogna probav so kamilica i malku pomogna ama pak mi se vrati :roll: i za mene pomosss na istava tema
     
  18. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Да се поправам пошто не можам да го редактирам мислењето, сега забележав дека сум напишала сум забележала нехегиена кај партнерот, а сакав да напишам НЕ СУМ :) Иначе до сега ме болеше „долу“ а од вчера премина во неподносливо чешање, вагината уште ми е црвена и линиите уште не изчезнале.Сум прочитала дека Каснен маста одела без рецепт и била мн ефикасна за полови инфекции па дали би ми предложиле?Си ветив себеси дека и за викенд ако не помине во понеделник одам на гинеколог( не дај боже нешто страшно да е ). Фала Ивани :)
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    da ne te razocaram ama sepak mislam deka samo od sebe ne moze toa da pomine, zatoa ne se plasi otidi si na ginekolog i em ke znaes sto e tocno i ke pomine se za edna nedela.i posle ke se cuvstvuvas mnoooogu poubavo
     
  20. elena99

    elena99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Не плаши се не е ништо сериозно и мене ми се има истово појавено повеке пати, а сепак тоа ти е од незаштитен однос и мозеби ти е раздразнето усте повеке ако си практикувала односи откако ти се појавила инфецијата. Оставија да мирува само некое време додека не осетиш дека е исчезнато :) позз