1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Kаква врска има тоа што се газдите по националност???Kога ти и онака за плата(пари) впрочем работиш .Kако кога бараат луѓево по агенции за работа во странство,сигурно стриктно кај македонец одат да работат???
    Cве зависи од газдите (карактерно) како гледаат на вработените,некој се во граници на нормала(чисто професионален однос),некои ѓубриња се,све зависи на какви ќе налета човек.
     
  2. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Кога ти веќе наскоро ќе почнеш, почни, па ќе видиш... :)
    Нема што да те уценува, на договорот јасно ти пишува, зависно каков договор ќе потпишеш.
    А, ако те тера со сила да работиш, забушавај на работа, сам ќе те отпушти. :lol:

    Се зависи до човекот, ги има секакви газди. Некогаш може некој Албанец да биде поголем човек од некој наш.
    Една тетка работи кај Турчин, пофер човек го нема. Турциве знаат да бидат многу фер и коректни.
    Затоа, зависи до самиот човек.
    (Иако, знам за повеќе фирми, каде газдата Албанец знае физички да ги малтретира на вработените, т.е сака вработените да му се швалерки, па која не сака си оди од на работа. Ама, тие фирми гледам напамет ги научија сите, па однапред ги знаат какви се.)

    Ти пишав лп. ;)
     
  3. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Silver што направи со работата без тоалети?
    инаку и јас до лани летото работев на работно место по струката по препораки,кај пријател на свекор ми,уствари родителите на маж ми беа со муабет да ти помогнеме со работа да не седиш дома,зошто пред тоа останав без работа зошто затрвори фирмата а работата и условите ми беа супер,ама такво раб.место досега не најдов и не ми се врува дека ќе најдам во иднина :( ,е во фирмава на пријателиве работев 3години и низ што не поминав,здравјето си го нарушив,стрес секојдневен,работата ја сакав и бев прилично успешна,но имав проблеми со синот на газдата,газдата-пријателот и не се врткаше толку на работа,после како што разбрав му сметав на син му на газдата зошто сакал некоја своја да си вработи на мое место ама татко му за ќеиф на свекор ми мене ме стави,после син му пак си ја пикна својата мене ме стави на најниска позиција ама по 2години, пак стигнав на повисоката позиција,ама тек тогаш почна пекол,прекувремено останување,пререкување за се и сешто и на крај мораа да ме тргната пак на пониска позиција со ветување во иднина дека пак ќе стигнам на таа позиција,се навредив и напуштив,потоа на своја рака најдов слична работа лесно дека бев со искуство ама откако ми заврши пробната работа ми рекоа немаат потреба од ново вработување на трајно :( и така од нова година дремам по дома,следам огласи,на некои интервјуа воопшто не ме викнаа,на некои бев.....е сега ми треба совет свекор ми пак е со наговор да разговара со пријател му пак да ме примат таму,зошто реално барем беа со плата редовни,просек плата ама јас се мислам зошто не дека не ја сакам работата,баш ми лежеше но некако не ќе можам да почитувам претпоставен што е толкав манипулант и не го цени мојот труд-на синот на газдата мислам зошто тој команда иако фирмата е на татко му документациски,и син му има свои луѓе-кодоши знаат да те мрцварат во текот на работното време и со други глупости надвор од работни должности,незнам што да мислам совет?(искрено предноста на работата е што е редовно платена,со плата која варира ама е просек,нит премалку нит премногу,работно време е од пон-саб.е сега се мислам дали вреди да се трудиш некаде од кадешто си заминал гладајќи дека постојано се омаловажува и невреднува твојот личен труд или да ми е гајле и да прифатм со мисла јас одам да заработам пари таму и да не ми е гајле за сите сопки што ме чекаат?
     
  4. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Јас да бев на твое место немаше да се вратам. Бев во слична позиција пред нова година. Работев во ужасна фирма и неколку дена пред нова година дадов отказ. Знам дека е многу тешко без работа. Јас после тоа дури во март се вработив. Незнам каква ти е ситуацијата дома ама ако слабо стоите со пари јас би прифатила, ако не, не би трпеча некој идиот газда.

    Инаку после тоа се вработив во бутик, ама исто ми е ужасно. Работиме 50 часа неделно, 6 дена во неделата, и празници.... ;( И сега и од тука планирав во мај да заминам бидејќи вака не се издржува, па ќе видам како ќе ми оди барањето нова работа.

    Со среќа и ти посакувам да си најдеш работа со одлични услови. :D
     
  5. zbuneta2

    zbuneta2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    5
    Здраво, ај ке ве замолам за еден совет. Имам еден пријател што ми е како брат. Пред една година се вработи во фирма за тешка климатизација а во фирмава вработени се само другаров и газдава. И другаров пред една недела се ожени. Пред да се жени абе по цели денови на работа од 6 наутро кога ке излезе дома душава во 12 навечер. Кога се ожени од прв ден на работа исто од сабајле до вечер од 6 наутро до 2 сега навечер. И овој му рекол дека си бара покачување на плата. За 10.000 денари жалосно по цел ден да работи. и тоа на почеток на брак. И овој му рекол јас плата не ти накачувам ако ти одговара седи а ако не ти одговара чао. А овој газдава пошто другаров се вери фати една женска и за една недела се вери сеа ке се жени и му зборам на другаров дека МУ ЉУБОМОРИ И затоа тоа така прави. и се нервира, сака отказ да даде, а има кредит земено за свадбава, јас му велам да остане, вие што би ми рекле да му речам. А женаму душава срце од другаров, многу мирна и предобра, и го подржува за се.. што би ме советувале вака јас да го посоветувам? Пошто он единец ја единка а комшии и заедно цел живот... и ми е жал, сакам да го посоветувам, како што он мене ми се нашол за многу работи, некако должна се осекам. ве молим.. поздрав
     
  6. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Мислам дека не би требало веднаш да даде отказ (не знам како стојат дома со финансии, а земале и кредит) ама нека биде со една нога надвор. Значи интензивно да бара друга работа, ако треба и за истите пари ама барем работново време да биде во границите на нормалата
     
  7. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Zbuneta,prethodno imas pisuvano za tvojot verenik koj e edinec,pa deka zemal kredit za svadba ,pa bla-bla,pa sega oddednas prijatel,komsija ,ko brat.Pa uste super si ja opisala i zena mu..toest sebe si.Aman luge,anonimen e forumot,dosta so muabetot -za edna prijatelka prasuvam,providno e mnogu..
    On topic,neka si najde druga rabota i neka dade otkaz..
     
  8. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    NEKA ја задржи работата ама нека побара нормално работно време од 8саати,а ако останува прекувремено нека бара финансиска надокнада,а кој на кого му љубомори тоа ич ни него ни било кој да не го замара,утре ако замине од тој газда и на типов дете му се роди што и газдава ќе напарави одма на идната му жена да се роди? :o инаку нека си бара друга работа за да нема прекин меѓу 2работни места да не му пречи во подмирување на кредитот и со среќа :) .
     
  9. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    145
    Luge mi treba sovet od vas. Sto da napravam. Go postavija na rabota eden buljash za zamenik shef. Sakam da kazam deka ne e shef nema nikakva funkcija nitu pravi dokumenti, nitu pak sedi vo kancelarija tuku si raboti kako nas normalno. Ama koga go postavija za shef se mi odi kontra sea luge ja si imam shef i koa ke mi kaze neso da si zavrsam ja ke si go zavrsam ama prvo ke treba da se ispokaram so takanareceniot shef. Ednash mojot shef mi dade za obvrska da sredam nekoi stvari i shefot si otide i ovoj eve go kako se dere na cel glas i veli ostaj go ne go cepkaj ja ke go sredam i mu velam so miren ton znaci na mene mi rekoa ostaj me da si ja zafrsham rabotata. I ovoj oste povise si zede sila i mi veli koj si be ti na mene da mi nareduvash ja sum ti shef i ti ke pravish ja kako sto ke ti kazam jasno i ne sakam da me nervirash oti ke se javam na direktorkata (Buljashot i direktorkata se rodnini) i vednash mu se javil na shefot mu kazal neli oti se skaravme i ajde na telefon mi se javi shefot mi se razvika zaso sum se karal so nego i shefot mi veli ne se karaj so site oti ke te izbrkat. Ednash imase mnogu rabota i ovoj zamenikot shef zboreshe za sefot ja eve shefot niso ne go interesira cela rabota na mene ja ostava ne mozam da postignam i koa me vide mene vednash smena tema na muabet i zakute. I mu rekov na shefot sto kazal za nego i mu velam cela rabota na mene paga toj sedi kako zena po cel den i pushi cigari i mi veli odi vamu odi tamu e na sto licam ja tuka na pajlaco li i shefot mi kaza deka ke sredel rabotata i koa dojdol na rabot shefot go viknal vo kancelarija i mu kazal neli i neznam kako si go izvrtel muabetot i mene me obvinil za se. Od takvi luge aman kolku gi mrazam ke zemam ke go ubijam i ke go frlam nekade barem nema da go gledam. Najmnogu mrazam nekoj za 150 evra majtap da si igra so mene i on dojdol za pari i ja sum za pari pa majka mu stara ke zemam ke si odam ne mozam vise da trpam i nekni mu rekov na shefot da si najdam nekoja rabota ke si odam sto sakate si pravete i shefot mi rece samo na kratko dobro. Sto mislite za ova da ostanam na staroto mesto ili da si baram novo rabotno mesto i kako da postapam so toj idiot
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Во мегувреме барај нова работа ич не се мисли, знаеме колку е тешко да се работи во напната и стресна атмосфера, јасно е дека тешко се наога работа денес, платата не е солидна да трпиш некој по секоја цена. Додека ги трпиш овие барај си нешто друго, на крај краева понекогаш работиме и за помалку пари само да има помалку стрес. Важен дел од секоја работа, на која поминуваме најмалку 8 часа секако е добрата комуникација со вработените и претпоставените, требало и досега да си бараш работа во мегувреме, секој ден со кавги и стресови не се трпи.
     
  11. scorpijagirl

    scorpijagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    39
    Почнав на работа и сум агент за продажба на станови.. Значи работата ми е да работам во канцеларија , да примам клиенти и да им ги презентирам становите (ако се изградени да ги однесам со службена кола на локацијата да им покажам)... Финтата е што треба секогаш да сум насмеана и љубезна со клиентите.. ама имам проблем како да се однесувам со луѓето т.е не сакам мојата љубезност да биде погрешно сфатена.Денеска ми се случи едно недоразбирање .. мојата љубезност беше погрешно протолкувана од страна на еден клиент, колешката превзеде мерки му кажа на газдата, а тој му се јави на клиентот и му кажа дека немат работа со неговите вработени освен службено. Потоа газдата ме викна на разговор и јас му ја објаснив целата ситуација,а тој ми кажа да се поставам така за да нема простор за такви работи и дека ќе се навикнам полека и дека ќе ми помогнат да се научам. Газдата инаку е албанец и повеќето клиенти се албанци, ама тој е многу фер, добар и заштитнички се однесува према мене и колешката и не сака вакви интриги на работа . Работава е како јас да заземам таков став , говор на тело и слично за да нема вакви работи (затоа што искрено мене не ме интересира никој од клиентите, јас само сакам си ја вршам службата). Значи како да поставам јасна граница ?

    Работава е убава шанса за мене .. не сакам да ја откажам .. само ова ме загрижува..

    Сепак мислам дека која и работа да ја работам вакви или слични проблеми ќе се јават.
    Ве молам ако имате слични искуства да споделите или како би реагирале вие?поздрав
     
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Облечувај се поскромно, облеката игра голема улога кога клиенти ти се претежно мажи. Нема деколте, нема тесни панталони, нема минич. Или веќе кога имаш такви манијаци за клиенти, што секое движење или љубезна насмевка го толкуваат како повик за парење, скришум дај сигнал на дечко ти (доколку го имаш) да ти се јави и прашај го дали ќе дојде или нешто сл. Дај им до знаење дека си зафатена и лудо заљубена.
     
  13. scorpijagirl

    scorpijagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    39
    Vo odnos na oblekata imame uniforma pantoloni bela kosula i sako...
     
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    sckorpija - Прво ќе те посоветувам веќе на газдата да не му кажуваш за вакви работи, оти тој може е фин и ете еднаш се јавил ама ако се случи пак да му кажиш толку ќе биде, ќе мисли дека ти имаш некој чуден однос. Еднаш сте му кажале и во ред е. Сега на тебе останува, биди пријатна ама ладна, прави им само кратки насмевки на клиентите, разговарај само службено, стрикно за тоа што треба да им презентираш само податоците и официјално одговарај на прашањата. Многу не ги загледувај и ако клиентите ти се смешкаат или ако приметиш флерт погледни ги малку построго. Така нема да им оставиш простор за да ти се пуштаат.
    Со тек на време ќе се навикнеш и ќе научиш како да се однесуваш, само немој многу за ова да разговараш ниту со колегите, оти тие знаеш како од еден на друг и ќе им биде забавно да си раскажуваат за тебе, а на газдата пак ич. Сама ќе си се изградиш како личност таму со свој став, а сигурна сум дека можеш и умееш.
    Со среќа и гледај да си ја задржиш работата, оти тешко се наоѓа сега.
     
    На scorpijagirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Здраво на сите,јас пред 5 дена почнав на работа за слаткарка. Прва работа ми е и немам искуство..
    Почетна плата ќе ми е 10 илјади,воедно ја зимам и 4та вонредно за пренхранбен техничар..
    Брат ми работи во истата фирма,знам по него дека платата им стига на два пати во месецот,еднаш на 15 и еднаш на 28..Уште од прв ден ме пријавија..Неможам да речам ништо за тоа,но..дали дека ми е прво работно искуство и во себе си викам:КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ОВА? УШТЕ КОЛКУ...
    Секој месец се потпишува договор на месец дена за продолжување,јас сум мн променлива личност и сакам да меѓам работи,повеќе искуства да стекнам и слично..
    Планот ми беше да работам едно 3/4 месеци,да соберам пари и да извадам лиценца за обезбедување,затоа што искрено тоа ми е некако поинтересно..И барем ќе стојам цело време натака навака,а ваму цело време трчаш......
    Моите дома си мислат дека јас на ова работно место ќе останам засекогаш,ама јас несакам така..Знам дека ќе иам дома расправии ама затоа ќе тргнам некој денар на страна..
    Што мислите девојки? Ми треба совет од Вас,бидејќи немам на кого да кажам пишаав тукаа :)
     
  16. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.097
    Здраво девојки

    Ми треба ваш совет во врска со мојата ситуација на работното место. Не знам како да постапам...Кога бев на интервју за работа нормално дека беа кажани условите под кои ќе се работи и нели мое беше дали ќе прифатам или не. Работам во тобако со уште една другарка и имам нормални смени од 8 часа и тоа е се во ред. Понекогаш кога ќе треба да се остани останувам или јас или другарка ми, тоа беше претходно кажано и јас го прифатив. Е сега проблемот е нова година. Не дека кој знај колку ми е битно да одам ама ми прави додатна нервоза фактот дека ќе треба да остани едната од нас две и тоа таа што ќе седи вечерта на нова година ќе биди платена со 1000 ден. плус, а таа што ќе биди наредниот ден со 500. Значи слободен ден нема шанса да има. Ова не беше никаде спомнато на интервјуто, тој си мислел дека кога ккажал дека ќе се работи за празник ова се подразбирало. Ни вели да направиме ние договор една меѓу друга, а тоа е невозможно. Не знам како да постапам, сакам да напуштам од една страна, а од друга ако си одам не знам за колку време ќе најдам друга работа.
     
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    За славење нова година не се напушта работно место. Што да кажат сестрите и докторите, и пожарникарите и полицајците и уште куп како нив кои секогаш се на работа за НГ? Другарка ми како сестра зема 500 денари плус за таа ноќ, а цела вечер се расправа со пијаници, прејадени и испосрани од пиење. Голема работа, нова година. Ко кузнае што ден да е. Да не ти дава одмор, болеување, пари, ајде. Ама немало НГ да славиш!?
     
    На SexiLy, Teodora*, mims-89 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ti devojko voopsto ne si zrela. Moze li da se napusta rabota za edna NG. Tebe ocito rabota ne ti treba.
    Ako napustas rabota za NG, ti bi napustila rabota za sto bilo, bilo koja pricina. Podobro ic da nebaras rabota, nekoj koj saka bi rabotel na tvoe mesto.
    Koga mi kazuvaa lugeto za vakvi problemi , jas nemozev da poveruvam. Vistina bilo. Na mnogu luge netreba voopsto da im se dade rabota.
    Jas da sum gazda, mediate job termination for you.
    Kako covekot ne ti kazal, koga znaes deka za praznici se raboti. Pa toa se razbira vklucuva i NG.
    Dadi otkaz i ostavi rabotata za nekoj koj stvarno bi rabotel. Mu treba da prehrani semejstvo.
     
    На jasBia, Teodora*, butterfly6223 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Кога дојдов до овој дел мислев ќе речеш имаш проблем зашто двете сакате да работите на НГ. Ама очигледно сум се излажала.
    Прво, воопшто не си прелажана во случајов зашто газдата рекол дека ќе се работи на празници. Зошто би помислила дека овој празник би бил исклучен? Плус и ве плаќа, на многу места работат и без дополнителна дневница, или само некој саат платен плус, колку да не е без ич.
    Размисли си убаво, ама една вечер, која патем не значи ништо, не е доволна да напуштиш работа на која изгледа дека ти е океј. :)
     
    На mims-89, butterfly6223, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    На никој однапред не му се кажува дали и на кој празник ке работи.Тоа само по себе се подразбира,поготово кога приакаш да работиш на работно место во фирма која работи 24-7.
    Ма не само доктори,пожарникари и полицајци,скоро да не постои професија во која не се работи на празници,за жал дури и за бадник.Ако се погоди во работен ден дури и администрација работат.
    Не ми е прв пат да кажам дека,заврши ли детството,рачунај и дека завршуваат безгрижните празници на кои ќовек може да им се посвети.Тоа е секаде составен дел од животот.Па ако не си толку малер ке ти се погоди и некој празник во годината сободен.
     
    На butterfly6223 му/ѝ се допаѓа ова.