1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слаѓана Велков официјално се сели во Македонија

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од discofilman, 17 февруари 2013.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Особено ова за вегетаријанството, од кај и текнало, кој ја знае...Зарем некој верува во ова? :| :tmi:
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Горде и јас се прашувам дали некој верува во вакво нешто. Ова ставрно нема смисла никаква. Невреди да се коментира Госпожава С.В, ја преминала секоја разумна нормала и граница.
    Инаку ја читкам темава и баш се согласувам со твоето размислување на темава. Гледањето во сонцето не може да лечи тешки заболувања-тоа е факт. Друго човек без храна не може да преживее-тоа е факт. Здрава жена мора да има менструација-тоа е факт.
    Значи дека може да се шират секакви лудости и глупости, но дали тоа е научно поддржано и потврдено. Дали реално е возможно такво нешто. Ако гледањето во сонце би лечело секакви болести и состојби, луѓето не би умирале. Немало да има медицина и сите ќе си живееле среќно и весело под ведро небо.
    Точно e дека сонцето има позитивно дејство во човечкиот организам, но сето тоа не е доволно за еден човек да биде здрав. Значи не е само тоа доволно, треба да се внимава на тоа што го внесуваме во организмот т.е да се внимава на квалитетот на храната, чистата вода е исто така предуслов за добро здравје, понатака чистиот воздух, спортот и активноста итн.
    Денес за жал сите ние јадеме нездрава храна. Ни зеленчукот и овошјето што ги купуваме не се така здрави и ефикасни за организмот. За бизнис денес се прави се и се посегнува по секакви средства за да се дојде во профит. Никаков квалитет се нема, мора да признеме. На пример: колку е поразличен вкусот на онаа краставица купена на пазар и онаа што е од домашна бавча порасната. Има разлика во секој поглед, ние луѓето не ни знеме каде се набавуваат, каде се пораснати и со какви хемикалии се попрскиуваат додека растат. Тоа е така, тоа е реалноста. Млекото што го купуваме не наликува на млеко веќе, јогуртот каков е? Со нишесте го третирале за да биде толку густ, не наликува на јогурт, Месото какво е, да не коментирам. истото е и со поголем број продукти кои ни еги купуваме секојденвно.Тоа е лошото и од таму произлегуваат здравствените проблеми. Но во никој случај тие проблеми не се лекуваат со гледање во сонце и нејадење. Благодарение на медицината пронајдени се лекови за сите човечки болести и им е продолжен животот на многу, многу луѓе. Лошите навики треба секако да се намалата или искоренат и да се подигне свеста за сопственото здравје ако сакаме да го имаме.
    Од вакви лица како Велкова, Баба Рада и на нив слични може да се загрози човечкиот живот и да се доведе во прашање. Со здрајето на луѓето никој нема право да си поигрува.
    Надрилекарството е опасна работа и законски казнива.
     
    На Lexus, StefChef и Gordana10 им се допаѓа ова.
  3. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    Веруваат и тоа просто да се чудиш...Понекогаш ја отварам страната на оваа жена, и какви не глупости пишува...Секој кој ќе се спротивстави, го напаѓаат, навредуваат, го бришат...
    Сум начекала ситуација, каде што доктор директно со аргументи ја напаѓа, па сите нејзини подржувачи го вреѓаат, омаловажуваат и на крај го бришат...
    Замаени се, а нејзе ја доживуваат како просветител, бог, и слично...
     
  4. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Мене па ми е многу чудно и несватливо зошто ги напаѓаат и бришат сите оние со различен став.
    Значи на нејзините групи дозволени се само нејзините истомисленици кои слепо и веруваат на нејзините неаргументирани глупости.
    И како некој одстрана да и верува,кога автомстски спротивно мислење од нејзиното доаѓа до отпор од нејзините следбеници и веднаш го бришат соговорникот кој има издржани аргументи против нејзините небулозни глупости!
     
  5. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Неможам да поверувам дека жена која себе си се нарекува доктор може ова да го каже :o . Жена која не добива циклус или е во менопауза или има хормонално нарушување . Значи не е здрав жена. Или е бремена, тогаш може да се каже дека здрава жена не добива месецен циклус.
    Што се однесува до гледањето во сонце, тоа сигурно има бенефит по здравјето ( ако не друго барем побудува позитивно расположение). Ама без вода и храна :fubar: .
    Чудни работи збори женава :x
     
  6. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    За женава - секоја и' чест, мислам дека ми го промени начинот на живеење во позитивна смисла на зборот и тоа откако гледав неколку емисии на тв со неа, воодушевена сум, пред се' бидејќи даде надеж, надеж дека има лек за секоја болест со здрава храна (и тоа не онаа здрава храна запакована од маркети), со сонце и позитивна мисла во нас. И уште една работа, сметам дека женава не пропагира, не наметнува ништо, напротив само си го кажува своето мислење, а ваше е дали ќе прифатите, а она што го вели го држи вода, највпечатливо ми остана она кога рече -за коските да ни бидат силни треба калциум, калциум има во месо, млеко..итн, а кравата земете ја за пример, колку цврсти коски има, рогови, а се храни со трева, трева зелена трева, ете само едно мало примерче, сакам да кажам кој и да го рекол тоа, не е битно, битно е дека навистина е веродостојно.
     
    На bubica13 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Разликата помеѓу крава и човек е очигледна во стомаците.
    What is the difference between Cow and Human Digestive System?
    • Humans have a longer digestive system than the cows do.
    • Human system has enzymes to digest proteins but not the system of the cow.
    • Human oral cavity has strong and sharp canines, but those are blunt in the cows.
    • There are four canines in humans whereas cows have only two canines.
    Stomach of the cow is a complex rumen but the human stomach is a simple organ.
    Cows perform regurgitation during digestion but not humans.
    Cows produce more saliva than humans do.
    • Human manure is yellowish in colour, but it is greenish black in cows.


    Read more: http://www.differencebetween.com/differ ... z357jSEFIy
     
  8. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    хаха, секако дека имаме различни стомаци, инаку баш добро што ја прати странава, па види што вели за човекот: Humans are omnivorous and have a generalized food habit, which means there is no special food type that is particularly essential to maintain the life of a man. Therefore, the digestive system is not essentially specialized, but it is a simple tract with necessary accessory glands. It starts with the simple oral cavity containing salivary glands, tongue, and teeth to taste and start the digestion of food. Then, the oesophagus, stomach, small intestine with three parts, large intestine, and anus are the major parts of the digestive system performing essential functions in food digestion, absorption, and elimination. However, the accessory glands play an invaluable role in the food digestion as humans consume a variety of foods containing various nutrients. Humans being omnivorous, there are a lot of proteins and fats being ingested and will have to be digested properly. The presence of gall bladder makes sure the digestion of animal fats from the food, as humans are omnivorous in food habit. In addition, humans do not favour to feed on many seeds, unless it is tasty or prepared by softening the hard cellulose parts because, there is no adaptation in human digestive tract to breakdown cellulose.

    Вели дека луѓето се сештојади, што значи не постои посебен вид на храна која е особено суштинско значење за одржување на животот на еден човек. Не е желудникот специјализиран за одреден вид храна, но затоа постојат додатни жлезди кои убаво ја разработуваат храната. Е сега секако дека нашиот организам не може добро да разработува тврди семиња, па ни женава не вели да ги јадеме такви, гравот на пример, добро сега вели да не се вари, но доколку постои извесно време во вода и тој ќе омекне и ќе биде компактен за нашиот организам.
     
  9. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Да нашиот организам е адаптивен,но не може да ја апсорбира целулозата како кај кравата.
    Има затоа ензими за се.
    За протеини,јаглехидрати и масти.
    Проблемот со здравјето е тоа што има премногу избор на храна која е вкусна и не заситува и премалку активност.
     
  10. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    гравот несварен ни глувци не го јадат...
     
  11. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Моментално ја гледам Слаџана Велков....многу се поправила:)
     
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, која е Слаѓана Велков ? па и тема има за неа ????
     
    На sagittarius57, Ketchup и kikin им се допаѓа ова.
  13. m.i.s

    m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    319
    Итно ми е потребен телефонски контакт со Слаѓана Велков. Се работи за болно лице на кое му треба помош од неа. Ве молам доколку некоја од вас има контактирано со нејзе да ми го испрати контактот во инбокс. Благодарам однапред