1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Билките на Баба Рада

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од EMA2, 16 ноември 2013.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.002
    Допаѓања:
    11.121
    Емисијата стана многу досадна. Кого се не пуштаат на телевизија. За секоја дијагноза лек има, а ако не се сети веднаш одма гостинката ја прашува за совет. Мене со гравчето ми стана многу смешно. Секое сабајле по едно гравче со вода неварено и така ниту болки во кичма, ни зглобови, ништо...
     
  2. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    А вчера детето што и беше гостин, жив циркус со леблебијата.
    Како го истренирала така да зборува.
    За се има лек секоја и чест. хахах. Недај боже само нејзе да ја слушаме.
     
  3. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Гледате турски серии и секакви глупости, а сега кога има ваква емисија, пак не чини. :^)
    Кој не ја сака, нека врти канал !

    Мене воглавно ми се допаѓа баба Рада (не ја гледам често), природна е, фина, културна, баш како бабичка.
    И си кажува рецепти по свое, кој сака нека применува, кој не сака не мора.

    Поинтересна им е на старите, ние младите се наоѓаме на интернет.
     
    На meckicka, shushu, Gioia и 2 други им се допаѓа ова.
  4. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Не може се да има лошо влијание. Јас лично мислам дека во Доктор Оз информациите се попроверени, не ги гледам ни двајцата ама некад ќе фатам некоја епизода. Еднаш гледав емисијата на докторон и видов дека он за започнување на здрава исхрана и начин на живот предложи она што нашиве баби одамна го знаат а тоа е работење по дома, а за исхрана им предложи да купуваат зеленчук и овошје локално што ги намалува ризиците тие да внесуваат во себе ГМО храна, што во САД е најзастапена. Бидејќи нели и од таму ни доаѓа.
    За алтернативата медицина на Баба Рада, верувам дека со зајакнување на имунитетот може да се спречат многу болести. Бидејќи првенствено се лошо ни се дешава кога имунитетот не е доволно силен да се бори со заканата. Всушност се зборува и дека храната највеќе влијае во спречување на појава на ракот. Не знам дали чајевите можат да бидат толку силни да се изборат со толку сериозни заболувања и слично, но може да се спречи преку зајакнување на имунулошкиот систем. Може кај некој да функционираат овие чаеви преку т.н. ПЛАЦЕБО ефект. Имам многу истражувано за ракот на интернет од некои лични причини и знам повеќе страни на приказната, видов дека не кај секој човек функционираат истите работи. Можеби е до вербата. Тоа во што веруваш, тоа ќе те излечи. :!:
    Не сакам да мислите дека јас сега си мислам дека се знам, но тоа што сум го истражувала се приказни од лица што биле болни од рак, лекари кои предлагаат само започнување со здрав начин на живот, тие што викаат дека тоа што ни го продава фармацевтската индустрија или мафија како некои што ја нарекуваат е лага, итн... многу стручни лица своите сознанија ги постираат на интернет за да бидат достапни до лицата на кои им е потребно, нели? И притоа не видов дека имаат некоја финансиска корист од тоа. Но ако не се согласувате со моето мислење, мојата наклонетост кон алтернативната медицина, и мислите дека не сум у право чувствувајте се слободно да ме корегирате. Можеби вие повеќе знаете од мене. Само сакам да дознаам повеќе. Отворена сум за сугестии. :emo:
     
  5. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Феминки случајно го запишав овој рецепт. Мислам дека нема да биде од одмет доколку го напишам овде.. Еве вака гласи
    Рецепт за плодност
    1кг. мед
    10гр.матичен млеч
    100гр.перга(пчелин леб)
    20гр.прополис

    Да се измеша и да се зема 2-3 пати на ден по едно кафено лажиче пред јадење.
    Мажите да јадат и семки од тиква.Кажаа зошто но ете не запомнав.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Како баба Рада да напоменува или се заканува во емисијата: „ Мора овие рецепти да ги примените, иначе тешко вас“ :geek: :lol:
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    598
    Ок ми е, кога имам време и немам што да правам си пуштам, или уз поминување кога гледаат мајка ми и баба ми, па ечи телевизорот како да не се свртиш! :D
    Убави совети си дава и она а и гостите бар се работи за природни рецепти а не да се клукаме стандард со лекови на секое заболување на главата или сл. Така што напред Баба Рада! :up:
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Јас не ја обожавам многу Баба Рада :lol:
    Ама слушнав дека завчера зборувала и нешто за ЕГЗЕМА (дали некој знае што зборувала)?
     
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Мене многу ми се допаѓа баба Рада, па во минатото луѓето така се лечеле, се има во природата, но нормално процесот на лекување трае поспоро, околку со лекови. Најдобро е комбинација од двете. И чаеви и медицина т.е. фармација.
    Дали кажа денес уште некој рецепт за плодност, не успеав да ја гледам :(
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допаѓа емисијата на баба Рада :) .Многу корисни совети дава,и од збор до збор и се точно,многу ми помогна за маката со полицистични јајници ако не беше емисијава немаше да најдам лек,којзнае колку апчиња пиев и џабе се тровев и се превивав од болки,а сега сум како нова не ми се верува дури.Ја благословувам оваа добра жена :angel:
     
    На Avona и meckicka им се допаѓа ова.
  11. andrijance90

    andrijance90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    8
    Da da kazaa dva recepta denes nameneta bese i emusijata za toa, mene licno prirodni raboti za bilo sto ne mi pomognale no mozi na nekoj ke pomogni. Ke.gi pisam receptite stom se stavam od pc,tesko malko mi e od mob da pisuvam
     
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    искрено јас не верувам во овие билки што ги кажува баба Rада...верувам во билки и пијам чаеви но во тоа што она го кажува лично не .се јавува некој прашува за помош и она веднаш аа да за тоа баш ке зборуваме , и за секоја болест таа кажува чај од чувар куќа...јас не и верувам
     
  13. CCirccik

    CCirccik Нов член

    Се зачлени на:
    31 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Sepak najdobrite recepti se od Akademik Ivan Pavlovvicc Neumivakin doktor na nauki koj gi pripremal Ruskite kosmonauti za osvojuvenje na vselenata.Ke go najdite na you tube ama uslov e da znate Ruski,mislam deka negovata najnova kniga Beseda o zdarovie naskoro ke izleze I vo Makedonija -knigo izdavaccot treba da e TOPER.Ako ne gresham najubavo tamu da se obratite.Inaku za info. gi imam liccno negovite knigi do pred nekoja godina bea tajna .Gi ima nad 75.Se objasnuva ccisto I jasno kako shto treba I da bide objasneto za sekoj ccitatel-po vojniccki ova mozze ova ne mozze, treto nema.Sekoja ccest.I samo edno ke kazzam -toest on kazzuva .Grip nema-svinski ili pticcji toa e najgolemata laga shto ja izmislija doktorite so pomosh na farmacefskite kuki po svetot-se raboti za okolu 100milijardi eura .A se lekuva prosto I ednostavno so H2O2-Hidrogen 3%.Liccno jas I moite prijateli sme go isprobale I ostanafme so prashalnici na glava -KAKO E MOZZNO.Koga go prashav on ednostavno kazzuva -HIDROGENOT E MOLEKULAREN KISLOROD I VO NEGO NE OPSTANUVA NIEDNA BAKTERIJA ILI PARAZIT -AKO KLETKATA NEMA DOVOLNO KISLOROD I VODA DOAGA DO NEJZINO STEGANJE -NAPREGANJE I TAKA NASTANUVA BENIGNIOT TUMOR VO NAJLOSH SLUCCAJ MALIGEN.Ne im veruvajte na lekarite samo ke ve trujat so lekovi.Da ne vi bidam dosaden sepak potroshete malce vreme I pobarajte go.
    Vi pozzeluvam Dobro zdravje
    Da ne zaboravam, Ivan Pavlovvicc postavuva edno obiccno prashanje osobeno vazzi za site doktori ili nashite najggolemi Akademicci a vie vashite prijateli -doktori -.NEKA ODGOVORAT NA PRASHANJETO -KADE SE NAOGA IMUNITETOT NA CCOVEKOT?
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    После цела година мака со цисти на едниот јајник е голем број наталожени килограми поради „бесконечниот“ ПМС морам да го пофалам лекот на Баба Рада против мочни инфекции, проблеми со дигестивниот систем и репродуктивниот систем. После толку пати испиен Примолут Нор конечно природно решение за цистите на јаници. Се работи за лекот од растението чувар на куќата, мед и прополис, кој се пие по една лажичка на 12 часа. :) Ако имате ваков проблем направете го и пробајте го ефикасен е. :) Јас после една недела пиење имам добри резултати.
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Не знам дали слушнавте,ама во емисијава ,не знам дали Рада или некоја гостинка,препорачала лек кој вклучувал бензин и компири,па имало луѓе примени во болница со изгореници од втор степен од ``леков``.

    Опасна работа е надрилекарството. А,уште поопасно е кога една личност со слаби познавања од проблематиката успева да влијае на мислењето на голема група луѓе.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Кажа баба Рада нешто со јаболкова киселина, и една баба од в комшии, дома беше, запнала: Солна киселина !
    И и кажуваме дека не е солна киселина, и дека тоа е друго, и објаснуваме.
    И таа пак: еее, убаво што ми кажавте, значи солна киселина требало.

    Значи некои или погрешно слушаат или погрешно разбираат, и после ако си направат беља друг им е крив. :!:
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. la.lori

    la.lori Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    6
    Дали некој слушнал за местото каде се наога Самовилската вода се јавила гледачка но не слушнавме.. Ако некој слушнав ве молам нека ми каже :)
     
  18. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    Денес даваа реприза, и темата на денот беше како една жена се имаше излечено од рак во четврт стадиум со Варова вода.
    Рецептот е:
    500 гр. негасена вар печена на дрва, како камен треба да изгледа, се става во 5 литри вода, се остава да отстои 12-24 часа, после се прецедува со газа, варта се фрла, водата (по 200 мл,) се пие наутро и навечер на гладно срце, 3 часа пред јадење. Терапијата трае од 3-6 месеци. Кој не може да пие само така, може да ја измеша со 50 мл. јогурт.
    Варта чисти од штетните материи од организмот и се препорачува за канцер, леукемија и други тешки болети. Може да ја пијат и здрави личности за чистење на организмот, но за здравите се препорачува 1-3 дози.
    Само Господ да нè чува од болести.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.902
    Пол:
    Женски
    за самовилска вода јас гледав ама не успеав се да запаматена имаш во зелениково , во говрлево во кумановско зубовце .............и така натаму во кичево
     
  20. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843