1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асос и во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 14 ноември 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Не се карајте џабе, од каде и да земеш нешто денеска се е во кина правено,така да...
     
    На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Проверете што пишува на етикетите од парчињата што ви се порачани од Асос, ниту едно од моите не било шиено во Англија, но не ми се погодило до сега да е од Кина. :) Секако за копиите сте во право.
     
  3. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    А Кина, а Бангладеш, мене исто му се фаќа искрено.
    Фала богу знаеме дека се е од Кина, не пиеме нафта, ама не може некој да трди дека се исти со копиите од али кога на али ама копии од сите марки на светот.
    Сеедно е усталом дали е марка или е копија и колку чини, факт е дека не се исти.
    Башка имате на асос и други марки кои не се асос не е се само асос.
    Мене други работи ме нервираат не е тоа од каде е и што е, туку дека се пушуваше 90 страни некои работи сега пак исто се дебатира и прашува, а е веќе одговорено.
    И така на сите теми....
     
    На ivancekitty, rainlover, sunfemina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Значи на крај установивме дека и тие на Асос се копија. :lol:
    А имаше една на претходните страни што тврдеше дека се е оригинално на ова Асос. :rofl:
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Е за ваквите како Марик зборам, неписмени кои во прво оделение не ги научиле да читаат...
    Не е за нас онлајн шопинг, толку ќе кажам само.
     
    На rainlover, Kom.pot, ivancekitty и 3 други им се допаѓа ова.
  6. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Значи сите брендови имаат фабрики во Кина, Бангладеш, Турција бидејќи работната рака таму им е поевтина.
    Иако на облеката од Асос пишува дека е направена во Кина тоа не значи дека е копија побогу!!
    Цените се поскапи бидејќи Асос вложува пари во дизајнери кои ги изработуваат сите парчиња, најмуваа модели, фотографи за секое парче да биде добро презентирано на страната.
    Сето тоа кошта пари!!!

    Од друга страна на алиекспрес е се копија! Бидејќи законот во Кина им дозволува на кинезите во фабриките на Асос да ги украдат моделите и истите да ги препродаваат.

    Тоа е тоа! Е сега дали разликата во квалитетот е огромна, тоа не знам! Треба две исти парчиња да се споредат, па да се коментира.

    Јас од алиекспресс си порачувам само накит бидејќи е навистина евтин, а има доста добри модели.
    Асос има преубави работи, ама не ми се ризикува да купувам облека преку интернет пред да го пробам.
     
    На ivancekitty и sunfemina им се допаѓа ова.
  7. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Значи установивме дека кинезите прават копии како од се и сешто така и од Асос, а не обратно.
     
  8. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Па објасни како што треба, јас не сум толку писмен како тебе. Јас во дом за сираци сум пораснал, не сум едуциран толку колку вас.
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Објснето, преобјаснето, соџвакано, постирани слики од пратки, од продукти наназад низ овие 90 страни, ама на кој да ни текне да ги прочита и разлиста убаво, да види да прочита по два пати, а не само глупосто да пишуваат на темава.
    Немам намера да ти објаснувам по 50 пати ни на тебе ни на никој друг повеќе.
    Квантна физика да беше ќе сфатевте до сега.
    Ама не зашто да се замараш да читаш кога можете да тропкате глупости и да читате како ви одговара вам.
    Има поговорка една убава, слушај паталец не гаталец.
    Има девојки што преку 20 нарачки напраиле преку асос, читај ги нив, а не бекои кои хипотетски си нагаѓаат.
    И отворете очи писмен сте, знаете англиски читајте на сајтот а не како баби да прашувате по 100 пати едно исто.
    Не сме ние ни за форуми ни за онлајн шопинг ни за ништо.
    Видете само хрватите како функционираат и како личи нивната тема, на нивниот форум а како на нашиот.
    Се ќе ви стане јасно.


    Извини ако те навредив, не ми беше тоа намерата, сакав да ти кажам само да отвориш убаво очи да читаш убаво до крај. Зашто на тој што му се потсемеваше пред некој пост, бев будалата ЈАС што одвоила пола саат од своето време да ти постира линкови и да ти објаснува што и како и која е разликата меѓу асос, алиекспрес и ибеј. Зашто сметам дека сум пателецот од поговорката, кој има преку 40 нарачки нарачано од страната асос во изминативе 2ипол години, со продукти од различни марки кои не биле само марката асос од чорапи па се до часовници, кондури, јакни, облека и козметика. Па сега ти избери на кого да му веруваш, ама јас моето време на тебе не го трошам повеќе, не си заслужил.
     
    На ivancekitty, Sexybaby86, sunfemina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Boshkoska2

    Boshkoska2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Женски, дали некоја од вас досега има направено порачка над 45€. Ме интересира како се наплаќа царина, кои документи се потребни и сл.
     
  11. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Стига од царина писмо со известување и во него пишува што треба да однесеш т.е. фактура за нарачката како доказ за вредноста и типот на стоката.
    Ако имаш онлајн пристап до сметката од која си плаќала можеш да испечатиш детали за конкретната трансакција кај што пишува колку си платила, ако не тогаш ќе побараш од банка и можеш од твојот Асос акаунт исто да испечатиш "ORDER DETAIL".
    После некој ден ќе ти стигне пак известување со пресметани давачки и кога ќе одиш да ја подигнеш пратката во пошта прво ќе ти дадат уплатница за да платиш, па ќе си ја земеш.
     
  12. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Кога ќе стигне пратката, од пошта ќе ти стигне известување (некогаш ја бараат нарачката, а некогаш не) и кога ќе отидеш да ја подигнеш ќе треба да платиш 15% од вредноста за царина и 18% од вредноста за ддв, плус околу 200 денари за царинските формалности.

    Реално се собираат многу трошоци и треба да се има во предвид при нарачувањето.
    Поздрав
     
  13. Boshkoska2

    Boshkoska2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Фала ви многу... Проблемот кај мене е што не знаев дека се плаќа царина, иначе ќе си направев две порачки... Ништо, засега ми останува само да чекам писменце од пошта :|
     
  14. beatrice82

    beatrice82 Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Naracav od asos edna tasna koja kostase 30 GBP . Narackata mi kasnese i od asos me informiraja deka narackata e izgubena. Posle nekolku dena mi stigna izvestuvanje od carina deka treba da prilozam faktura za proizvodot za da vleze vo carinska procedura. Me interesira kako od asos nemaa nikakva informacija kade e pratkata. e sega kolku bi trebala jas da platam carina i ddv za ovaa tasna koja e 30 GBP . A mene od asos mi gi vratija parite. e sega dali dokolu platam na carina ke treba i da ja platam narackata na asos. Me buni toa sto tie nemaa nikakva informacija kade se naoga pratkata, samo mi pisuvaa deka e izgubena i odma za dva dena mi gi vratija parite
     
  15. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Ќе се јавиш во царина и ќе кажеш дека доколку вкупната вредност на пратката е под 45 евра тогаш нема потреба да плаќаш царина и ќе си ја земеш пратката. Асос доставуваат и фактури така да не ми е ни јасно зошто бараат царина овие нашите. Идиотизам на ниво!! Ако се може да се укради некој денар! Дебили!
    Потоа, доколку ја земиш порачката можеш да им пратиш емаил на Асос да им кажеш што се десило. Се сомневам дека ќе ти побараат пари, ама ете ако си поштен човек убаво би било да им кажеш. Ако не,собери си ја пратката и готово. И кажи им на тие од царина нека не зафркаваат!!! Значи стварно го претеруваат јас сум крајно изреволтирана бидеќи не им е прв пат вака да прават! :@
     
    На sunfemina и beatrice82 им се допаѓа ова.
  16. beatrice82

    beatrice82 Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    A dali ke bide validno da im pratam sumata koja ja pisuva kaj order history na mojata smetka od asos?
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Да,да валидно е.Можеш да им го пратиш и меилот со кој ја потврдуваат нарачката од асос,или извештај од трансакциската сметка.
     
  18. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    За таа сума може само ддв да ти наплатат, а за царина не надминува 45eur ама се е можно со нашиве веќе. Малтретираат луѓе за џабе. Најфино е да се испечати order detail од asos акаунтот зошто таму пишува и што е нарачката (пр.ташна) и која е цената (30GBP).
     
  19. Boshkoska2

    Boshkoska2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Како што можев да заприметам на етикетите на пакувањето, секој пакет на асос се запира на царина, бидејќи има ознака дека мора да се царини.
     
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.578
    Пол:
    Женски
    Жени, ај ве молам помош. :D
    Дали ташнава на следниот линк ви изгледа целосно бела, или делот на средината под црното е свееетло сив ? Не ми се гледа добро, а ми треба да е целосно бела. :^)

    Taшна