1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kleopatra2531

    kleopatra2531 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Bremena sum 12n. Denes vo urinata mi najdoa e.coli, care dali moze da nasteti na plodot. Fala
     
  2. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    мене ми личи на кондиломи но гиниколог ке каже најдобро ... се надевам дека сега веке е решен проблемот :)
     
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Може да значи бременост и мене така ми изгледа .. кафеавото личи на рана бременост , но тестот може да покаже позитивен малку покасно ете поминало две недели и што испадна :) :)
     
  4. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Имам циклус кој ми трае повеке од 10 дена но првите неколку денови по некоја капка само. Последнито циклус ми беше околу 14 дена и откако ми заврши постојано крварам по некоја капка особено кога ке се изнериврам. Дали некој имал вакво искуство, ви благодарам одапред
     
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е да одиш на гинеколог и тоа одма. Толку долго крварење не ми изгледа како нормална појава и затоа моја препорака ти е на лекар да одиш. Циклусот ти траел 14 дена или 2 недели што е навистина голем период за менструален циклус, без разлика дали првите денови си имала по неколку капрки крв, друго што ме загрижува е е фактот дека ти не си престанала со крварење и по 14 ден од денот на добивањето.Немој да си играш со здравјето, не чекај повеќе оди на лекар. Лекарот е стручно лице и тој ке ја утврди причината за твојата состојба. Позз секое добро :)
     
  6. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    поздрав и до тебе но дали истово му се случило и на некој друг?
     
  7. kleopatra2531

    kleopatra2531 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Бρемена сјм 14н. κога пρавев уρиноκултуρа ми најдоа е.κоли бајтеρκа, исκуство на неκој κој се сρетнал со оваа баκтеρиа? Дρ. ми пρепиша Tabl. Amoxiclav od 1000 > 2x1/den : 10-14 dena + Vag. Gyno Daktarin; Uvina caj+ Brusnica ...
     
  8. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Подобро пиши во категорија бременост, имаш таму соодветна тема, а и побргу ќе добиеш одговор од феминките ;)
     
  9. mace-de

    mace-de Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    значи вака до пред 9 месеци бев сексуално активна и за тоа време ми се појави крварење односно забележував темно црвени капки крв.....после некое време самото застана и еве сега веке два месеци повторно се случува не е секој ден но сепак ме загрижива дека е долго време.....имате ли некој совет што да правам или од што можи да е предизвикано фала однапред
     
  10. Alison.Di

    Alison.Di Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Здраво, се извинувам ако прашањето се повторува, но ми треба ваше мислење за нешто што прв пат ми се појавува. Имам еден постојан сексуален партнер во целиот живот, но никогаш не ми се случило ова. Имавме сексуален однос со партнерот и прокрварив имаше многу крв, по неколку дена се обидовме пак но овај пат имаше помалку односно многу малку крв. Не чувствувам болка при сексот, ни општо некогаш не ме болеле јајниците ( освен во случај на менструација ). Не се работи за циклус бидејќи не беше воопшто термин на кој треба да добијам. Се исплашив и од тогаш скоро две недели немам сексуални односи со партнерот, па незнам дали би се повторило. Ве молам за мислење од што би можело да се појави крварењето, се закажав на гиниколог но сеуште чекам да ми се јават за слободен термин, многу се плашам затоа во меѓувреме ако можи да добијам некакво мислење ? :(
     
  11. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    Една од најчестите причини е полип, се гледа на ехо. Види што ќе ти кажат на прегледот. Ако е полип, не е страшно освен што страшно нервира |(
     
  12. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Или е полип како што ти кажаа погоре, или имаш некоја вагинална инфекција или бактерија. Најдобро да отидеш на гинеколог.
     
  13. Winterborn77

    Winterborn77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Порано имав редовна менструација, секој месец, многу ретко се случувало да доцни и тоа до 3 дена максимум. Пред 4 месеци се преселив и од промената на климата почнав да добивам на месец и пол скоро два. Последна менструација имав на 4-ти април и бидејќи понаретко почнав да добивам, овој месец ја очекував на 24-ти мај. Сега е веќе 28-ми и сеуште нема ништо, но непрекинато чувствувам болки во долниот дел од стомакот. :(
    Пет дена пред очекуваниот датум имав темно кафеав исцедок (никогаш предходно не сум имала ваков исцедок) и мислев дека веќе сум добила, но траеше 3 дена и беше малку и прекина. Имам болки во долниот дел од стомакот, кај јајниците особено десната страна и бубрезите и наликуваат на менструални болки. Имам и вртоглавици и понекогаш нагон за повраќање особено после појадок. Имам променливо расположение и многу сум емотивна. :worried: Често се осеќам уморена, но така се осеќам скоро секогаш...
    Сексуално сум активна, но никогаш не сум имала секс без заштита, многу внимавам на тоа. Се нема случено да се скине кондомот или нешто слично па затоа веднаш ја исклучив можноста да сум бремена... :?: :?:
    Дали некој може да ми каже што се случува, дали е можеби нешто сериозно во прашање?
     
  14. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Има некој гинеколог за ЛП?
     
  15. mid

    mid Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Здраво, сакам да прашам во врска со менструалниот циклус. Мене ми се случува ментруацијата од еден до нареден месец да ми дојде дури по 35-40 денови. Уште откако добив така ми се се случувало, јас се научив ако овој месец добијам на 1ви наредниот месец го очекувам кај 5-6-7ми, не чувствувам никакви болки и имам нормален исцедок. Сакам да знаам дали има некаков проблем поради ова ?
    Благодарам
     
  16. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво. Правев пап-тест и излезе дека имам Gardnerella vaginalis, a немам никакви симптоми за тоа. Дали е нешто сериозно и дали е можно да имам таква бактерија ,а да немам симптоми? :?:
     
  17. Arien

    Arien Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    476
    Пол:
    Женски
    ..... Imam dve deca ...... Imam napraveno nekolku abortusi..... Posle eve dolgo vreme dosega se bese vo red.... Redovno menstruacija.... Nikakvi problemi....normalno ponekogas iscedok.... No pred nekolku godini Protocno pred tri imav celi tri meseci krvarenje ne prestanuvase....odednas prestana i imav redovno povtorno menstruacija..... Pred edna i pol godina povtorno problem..... Imav rana na materica i nekoj si izrastok i cisti...... Imav krvarenja i kaufen iscedok..... Bev na lekakar i mi rekoa da gi ostranam cistite i da mi go otstranat izrastokot i da go pratat na ispituvanje za da vidat sto e...... Pred godina bev i gi otstranija cistite.... I izrastokot..... Od labaratoriskite ispituvanja na izvestajot pisuvase deka se e vo red samo deka ima Struma ..... Neznam sto e Toa .... Ginekologot mi rece deka e vo red i deka ne treba nisto da koristim osven posle zafatot mi dade vaginaletki tableti da pijam i koga ke zavrsat poveke da ne koristim nisto.... Imam zadebelena besika..... Posle Toa se bese vo red do pred nekoj mesec koga povtorno imam Problem so menstruacijata...... Posleden Pat dobiv 3 Maj i seuste mi nema zavrseno mislam seuste krvaram..... Kako redovno menstruacija trebase dosega da mi zavrsi i povtorno da dobijam...... Iamam ponekogas i zgrutcen iscedok no poveketo e cista krv..... Neznam sto e problemot....... Dali da zemam kapki za da mi dopre krvarenjeto ili da odam na ginekolog..... Imam ponekogas bolka vo dolniot del na stomakot okolu jajnicite.... Premnogu sum nervozna i neznam sto da pravam ..... Predolgo krvaram...... Ve molam za sovet!!!!
     
  18. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Тоа крварењето би требало да е овулација. Сепак не се знаат точни дати поради тоа што циклусот ти е целосно пореметен, па затоа не би можело да се каже со сигурност.
    Доколку е овулација, болките ти се менструални и нема причина за паника.
    Но, доколку се' уште немаш добиено менструација, најдобро појди на гинеколог и види што е проблемот, се разбира ако воопшто го има. :)
     
  19. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Последен пат добив менструација на 28 јануари, траеше 7 дена од кои првите четири имав неподносливи болки. Од тогаш па натаму немам добиено ниту еднаш.Првата менструација ми беше пред година и пол. Се прашувам дали сеуште не ми е стабилизиран циклусот или пак има потреба да посетам генеколог.
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    под итно на лекар.цел месец крвариш и на форум прашуваш што да правиш?! :x
     
    На Glasna и zalosna им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.