1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Штом бил заштитен сексуалниот однос, не знам како би забременила. Единствено при скинат кондом и свршување внатре, инаку не може. :)
     
  2. lale24

    lale24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    149
    Оххх женски еве ме и мене...после толку време...значи вака...минатиот месец ми дојде на 11март и ми траеше 4 дена,не ми беше ептен обилна...еве сега ми касни 8 дена....имам одвреме навреме благи грчеви кај јајниците и стомакот малку ме боли како за добивање ама не зачестено...градите ги осеќам тешки,а не ме болат многу и исто се осеќам како балон :D ...баш кога имав овулација(гледајќи по секретот)...вереникот сврши во мене,па затоа сега сум ептен збунка :?: има или нема...а страв ми е да земам тест :o ама за некој ден ако не дојде земам секако...поздравче женски мои,ве сакам :*
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Nie veke 3 meseci probuvame so mojot svrsenik da dobieme bebence no seuste nisto :( no primetiv deka veketie 3 meseci mestruacijata sekoj mesec mi podranuva po 3-4-5 dena a prethodno dobivav tocno na denot koga srebase. sto znaci toa? :*
     
  4. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да си го прашаш докторот.А и ако немаш направено досега пап тест и бактериолошки тестови ти препорачувам да направиш не заради циклусов што ти е порано туку еади можно забременување па дур не се фатило да се среди да немаш проблеми,оти немора да имаш симптом за бактерија.Инаку за порано што ти иде можеби и едноставно матката ти се подготвува за бременост се навикнува на спермата...
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Imam praveno pap test pred 9 meseci se si e vo red :)
     
  6. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Imam praveno pap test pred 9 meseci se si e vo red :)
     
  7. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Нема да е лошо да си направиш уште еднаш, 9 месеци не се краток период. :)
     
  8. vampire.p

    vampire.p Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Тестот секако беше негативен како што и претпоставував, а сеуште ми доцни, тоа се цели 13 дена. Страв ми е од некоја бактерија или циста, но утре идам обавезно на доктор.
     
  9. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Bi sakala da prasam posle kolku vreme od odnosot moze da se napravi test za bremenost preku krvta?sum slusnala deka preku krvta najtocno ke si doznaes :)
     
  10. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Bi sakala da prasam posle kolku vreme od odnosot moze da se napravi test za bremenost preku krvta?sum slusnala deka preku krvta najtocno ke si doznaes :)
     
  11. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Мислам дека и преку крв всушност го испитуваат хормонот за бременост ХЦГ, со тоа што преку крвта можат точно да ја испитаат концентрацијата на хормонот. На истиот принцип работат и сите тестови за бременост и реагираат и на прилично ниско ниво на хормонот. Јас искрено не би се исложувала на боцкање, подобро земи си тест и ќе откриеш (има некои што се прават и после 5 дена од незаштитен однос) или пак почекај - ако можеш да издржиш :)
     
  12. aneh

    aneh Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакам да прашам последно менструација имав на 8.4.2014 ми траеше 4 дена како и секогаш , после тоа имав не заштитен однос, повеќе пати. Сега почнувам да чувствувам болки во долниот дел од стомакот, кај јајниците , не траат цело време само некое време и ќе прекинат, како предменстрѕуални болки, често во текот на денот особено предпладне имам чувство на гадење, градите - брадавиците ми се осетливи многу на допир, и денеска забележав при мокрење 2 пати зголемен бел исцедок. Дали има веројатност да сум останата бремена или нема веројатност, бидеќи ако како што стои во календарот со плодни денови сметано со 14 дена лутеинска фаза излегува дека плодни денови ми биле од 16.4 до 25.4 , прашањето ми е дали доколку сум бремена во овај период би се појавиле симптојмите или покасно би се појавиле. Наредната менструација треба да ја добијам околу 6.5.2014.

    Поздрав очекувам ваш одговор :)
     
  13. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Мислам дека е уште рано за да ти се појават симптомите за бременост, можно е да ти е овулација...
    Незнам...симптомите кои ги имаш наведено личат на симптоми за бременост...јас не сум некој пример - мене мислам дека само градите ме болеа во првиот период, почнаа 10 дена после незаштитен однос... ајде со среќа! :)
     
  14. milamila988

    milamila988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2014
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    I jas treba da dobijam na 06.05, gi imam istite simptomi sto gi kaza, vo pon. na 21 strasno me bolese desniot jajnik i od utredenta pomina najverojatno togas e bila ovulacijata bidejki i plodnata sluz ja primetiv, posle 4-5 dena od ovulacijata osetiv kako so noz nekoj da me presece skroz dolu na stomakot taa bolka traese nekolku minuti i sega imam osetlivi bradavici i malku mi se oteceni gradite na momenti osekam kako me zezat kako nekoj on-off da mi pravi , a zeludnikot strasno me boli veke dva dena, i cel vikend go prespav bev mrzovolna ai sega sum , ponekogas imam custvo na gadenje, i denes primetiv pak nekoj ligav iscedok slicen kako pred ovulacija i bolka vo densiot jajnik na momenti e pojaka ikako e rano za simptomi imam uste edna nedela do ciklusot ama mislite me vodat deka ima nesto sto mislite vie ?
     
  15. insatiable-b

    insatiable-b Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    13
    Feminki, imam edno prasanje. Na 27.04 imav nezastiten seks so verenikot, i svrsi vo mene. Ciklus treba da dobijam sekoj moment odnosno denes veke mi e prv den kako mi docni. Dali ima sansi da sum bremena i za kolku vreme bi mozela da napravam test i da mi pokaze tocno?
     
  16. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Има шанси за бременост да, а тој ден плоден ти беше? Бидејќи плодни би требало да ти се порано од 27.04, или и пред тоа има свршено во тебе? Обично тест можеш да направиш по еден ден окако ќе ти доцни, ако има бременост ќе покаже, можеби бледа линија но ќе ја има. Среќно па пиши ни.
     
  17. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Секако дека доколку свршил во тебе постои можност за бременост,не е кај секого овулацијата на средина на циклус,кај некои е покасно,кај некои порано.Не е пишано правило дека се останува бремена само во плодни денови,моја пријателка остана бремена на 6-ти ден од циклус демек тогаш биле неплодни денови немало да се фати :D :D :D па сега има прекрасно синче.А тебе штом веќе ти касни ти препорачувам да почекаш уште некој ден,со оглед на тоа дека односот бил пред само 2 дена.Па ако не добиеш уште некој ден направи тест преку крв посигурно ти е,бидејќи тестовите со урина покажуваат точен резултат после 7-15 дена од ризичниот однос,зависно до тестот.Па и ако е прерано направен може да ти покаже лажно негативен.позз.и ти посакувам да го видиш посакуваниот резултат.
     
  18. insatiable-b

    insatiable-b Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    13
    Feminki, fala vi na odogovorite, lazna nadez-dobiv :( ama stom mi zavrsi se frlam na rabota porano ovoj pat. Cisto kako muabet, da bidam iskrena ne znaev ni dali sakam da sum bremena, bidejki svadbata ne ni e uste napravena a ne sakav da bidam bremena nevesta, nikogas ne sum sakala. Ama sega koga dobiv mi bese krivo :(
     
  19. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    zdravo feminki se izvinuvam za latinicata pisuvam od mobilen, ovoj mesec so decko mi se frlivme na rabota da si napravime bebence :) od koga mi zavrsi sekoj den posebno vo plodnite denovi ne propustivme den, e sega poslednive dva dena imam cudni nagoni za mesanje na hrana, mnogu sum pospana i malaksana, a sinoka imav bolki vo dolniot del od stomakot, pod dijafragmata i vo predelot na bubrezite, poveke kako peckanje ne konstantna bolka ama sepak toa traese cela nok, pa sega sakam da ve prasam dali moze da se simptomi na bremenost ili se se slucuva vo mojata glava, zosto mnogu sakam bebus a od druga strana si velam tesko deka od prvi obidi ke mi se fati :) gi ocekuvam vasite odgovori :*
     
  20. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Па поспаност,умор и лошење се првите знаци на бременост...
    И секако дека може да се фати од прва,а тоа дали си бремена или не ќе ти покаже на тест или на ехо
    Ти посакувам среќа!!!
    И направи си тест 2-3 дена пред да добиеш