1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Емотивност

Дискусија во 'Психологија' започната од jasmince91, 11 октомври 2010.

  1. Chica-Linda

    Chica-Linda Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    20
    Премногу емотивна ама премногу.Се си земам за срце и секоја ситница може да ме погоди.Лани на пример бев многу цврста и решителна личност и верувале или не на ништо не реагирав,но сега каква плачка сум станала тоа ужас невиден.
     
    На l0vE...-love му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Многу сум емотивна. Се си ставам на срце,си плачам на филмчиња,песнички,серии.. будала сум знам. :D
     
  3. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Ај сеа колку е соодветна темава незнам, но мене ми се чини најсоодветна.
    Пред неколку месеци, 5 да бидам поточен ми се случи еден настан во кој за малку ќе го изгубев животот, едвај жива глава извадив, искрено вакви слични настани ми се имаат случено 3-4 пати во животот но претходните пати па и не ме засегаше толку, не ме смени.
    Сега, после ова неможам да почувствувам ниту една емоција, значи престанав да чувствувам страв, среќа, тага, задоволство, љубов...
    Сеедно ми е, се. Буквално се. Дали ќе паднам на испит, што ќе добијам, повеќе ни малку не ме засегаат девојките, кога сум со некоја, не чувствувам ама баш ништо, никаква физичка ниту пак карактерна привлечност, без разлика што јас имам нешто со неа, се правам ко да ми се допаѓа и најчесто гледам да ја завршам работата пред да прерасне во нешто повеќе за да не ја повредам, подоцна.

    Пријателите/ките, другарите/ките со кој порано сум минувал одлични мигови и сум се забавувал и едноставно сум уживал во разговорите, во секоја минута со нив, повеке не ме засегаат, едноставно не ме засега ништо. Не се плашам од ниедна последица повеке, едноставно не ми е гајле што ќе ми се случи. Не дека немам волја за живот, туку не ми е гајле, повеке неможам да ги согледам убавините на кој сум се восхитувал...
    Можеби и ја окарактеризирав депресијата овде или пак почетна фаза на шизофренија :D, но воопшто не се чувствувам депресивно.
    Знам дека ми треба професионална помош но...
     
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.956
    Допаѓања:
    8.653
    Пол:
    Женски
    И јас исто :wasntme: Поготово на филмови обавезно си земам палома :emo:
     
  5. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    воопшто не сум емотивна. |(
    Ја мразам таа карактеристика.
    Ме нервираат такви што плачат на серии , бог да чува. :x
    Никогаш не сум го направила тоа и нема да го направам. :|
    За мене сите велат дека имам ледено срце.
    па што :mm:
     
  6. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    3.022
    Пол:
    Женски
    Многу сум емотивна. Порано бре ич ниту солза ништо, сега некогаш и на филм плачам. Ама пробувам да се воздржам да не покажувам многу солзи за било што, може и најмала ситница да ме погоди ама ете собирам во себе, до моментот на слабост кога ќе се истурам :doh: и секогаш викам ајде испалчи и не собирај пак ... Обично плачам кога нешто ќе ме натажи или разочара..
     
  7. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    И јас си патам од оваа емотивност! Ама шта чеш.. Секако дека пред секого не реагирам премногу емотивно, трпам и чувам во себе највеќе што можам пред другите. Ама затоа кога ќе си дојдам дома, кога ќе си се затворам во соба...
    [​IMG]
     
  8. sweetgirl77

    sweetgirl77 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    12
    премногу емотивна.Може се да ме расплаче.обично се собирам во себе и кога ке се изнервирам плачам и по цели денови спиам незнам дали е ден или нок...и само кога ке решам да бидам посмирена и да не се нервирам за се повторно се случува нешто лошо....
     
  9. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Емотивност - ама во себе. Сватив дека ако покажуваш премногу емотивност нема чаре. Понекогаш е подобро да реагираш на некои ситуации ладнокрвно, затоа што некој може да ја злоупотребе твојата емотивност. Е сега има ситуации каде што не треба да се покажува ладнокрвност (пр. не дај Боже смрт). Ама има ситуации, каде ако се покажете сркшени, ќе дадете впечаток дека сте жртва, слаба личност и ќе доведе да ве сожалуваат, а тоа не е добро воопшто. Да, емотивна сум, ама во себе. Порано можев да се расплачам многу лесно, а сега некогаш ми е толку тешко што сама посакувам да можев да плачам - ама не можам. Има некои луѓе што изгледаат тврди како камен, но да се многу емотивни. Се зависи од тоа како гледате на ситуациите.
     
  10. Forever18

    Forever18 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    Лек за емотивноста има ли? како да станам ладнокрвна ?? :)
    хаха знам дека е глупо прашањево.. :|
     
  11. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Емотивна сум, и тоа премногу. Што и да кажат, ме повредува. Но, не го покажувам тоа. Сите мислат дека не ми е гајле за ништо, никогаш немам заплачено пред никој. Единствено заплакав пред татко ми кога умре дедо ми. Плачам кога сум нервозна, плачам за животни, плачам кога ќе ме повреди некој, плачам за се, но никој не го знае тоа :) Таква сум, не сакам да покажам слабост пред никој :)
     
  12. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Како малечка пред сите бев "силна". Издржував сѐ, стискав заби, дури и кога бев сама во собата не мислев на лошо. Иако знаев дека има шанси мојот живот да прекине, ја одбивав можноста. Пред година дена се претворив во емотивец. Сите ги сожалував, плачев половина час откако ќе слушнам некоја срцекршачка вест. Е, тоа веќе го нема. Во два месеци заплакав само еднаш, бидејќи немав шанса до сега да се искажав, и тогаш ми дојдоа милион работи на ум, па си ги пуштив солзите. Инаку сум "стронг мајнд" :)
     
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не сум емотивна личност.Не реагирам драматично во никакви ситуации.
     
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Уф, јас сум емотивна и не можам да го контролирам тоа, многу плачам за глупости и тоа липам ко водопад, ми се случува и без причина да почнам да плачам и тоа не гледам место, не ми е проблем и на јавни места да си заплачам и пред луѓе. :tmi: А да не зборам па за нешто посериозно (како кога умре дедо ми) не можев да се соземам, апчиња ми даваа за смирување и пак плачев цел ден, мајка ми ми вика нормално е да се заплаче ама ти претера не се плаче толку мислам дека вода не остана во мене. :| Дури и кога се смеам солзи ми течат од смеа. :D А па да не зборам колку се соживувам со луѓето да ме седне некој непознат, да ми кажува проблеми и да плаче ќе го тешам и јас ќе си плачам со него...
     
  15. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.767
    Пол:
    Женски
    Не сум емотивна личност.Пред другите никогаш не сум покажала дека ми е тешко или дека сум тажна.Се кријам длабоко во мене. :)
     
  16. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Многу сум, и најмала ситница може да ме трогне. Јавно не искажувам секогаш меѓутоа во себе многу си збирам. Мислам дека и не е некоја добра особина емотивноста. Подобро си поминуваат оние кои не ги погодува ништо.
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дури премногу сум емотивна плачам за се, некогаш можам да го прикријам тоа но во некои ситуации неможам, ми потекуваат солзи и незнам како да ги скирјам.
     
  18. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Можам да глумам дека сум силна и се тоа,но внатре во мене е се меко :lol: .Во секундата можам да се расплачам,за се и сешто.Ете таква сум,мила душа :$
     
  19. s.a.-95

    s.a.-95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    исто :rock:
     
  20. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Јас сум пρемногу емотивна личност, но ме знаат κаκо цвρста девојκа бидејκи во било κаκва ситуацција κога сите се избезумени и плачат јас сум пρиземна и знам што да напρавам. Сега κога се ρаботи за погρеб, пρво мене ќе ме пρиметиш па можеби после и дρугите. Но емоциите и поκρај се неможам да ги пρиκρијам. Но немојте да сватите деκа плачам κога губиме на натпρеваρи или се ρадувам κога ќе видам хелиκоптеρ. Се знае што е емотивно ρеагиρање а што не.