1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трепки

Дискусија во 'Лице' започната од Milickaa, 11 март 2010.

  1. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Постојат посебни средства за ова т.н. глу римувер и многу вршат работа. Штета што кај нас ги нема.
    [​IMG]

    Инаку џабе со маслото ако е ладно, лепакот е тврд и потешко ќе биде. Пробај прво со жешка вода да ги измиеш трепките па после со масло помини. Најдобро ти е маслиново extra virgin, нерафинирано, баш пред малце земав од Кам, големи шишиња се за готвење, ама многу подобри се и за кожа, коса, трепки, за разлика од тие обичните мали шишенца.
    Можеш да го држиш лицето на пареа, ем ќе си направиш третман на цело лице, ем би требало лепакот да се подразлее, па после со памукче и масло да го извадиш. Загреј вода стави чај од камилица и нека зоврие, па пари го лицето над тенџере со пешкир над глава. Ако немаш маслиново, можеш било какво друго масло, како што рече Мишела, бадемово, чичково, ороево, коксово, рицинусово.. Можеш и масло за тело обично.
     
  2. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Имам рицинусово дома ставив на трепката и колку толку се извади лепакот ама со него и цел куп трепки ;(
     
  3. Healthy18

    Healthy18 Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    И јас сум во истата ситуација, ми отидоа сите трепки, што да направам? Растат ли нови...
     
  4. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    ^ Повели

     
  5. love-cat19

    love-cat19 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    31
    Од овие пусти маскари сите трепки ми попаднаа,Најлошо е што некои ми викаат дека трепки не растеле ,а јас па после секое бришење на маскара ми паѓаат најмалку по 4 трепки ,не знам зошто,порано ми беа појаки трепките,сега брзо ми паѓаат доволно е да се почешам на трепки и една мора секако да падне.Сакам густи,ама таман едни пркнале други паѓаат и ко ке видиш пак на почетокот сум. Нема да ставам маскара на пример две недели ама ич апсолутно,и кога ке ми бидат баш онака добри на место,ке ставам за излегување ,тогаш ми се најкул трепките,густи,извиткани,ама после бришење на маскарата со влажно марамче мора да испопаднат некои. Ништо не помага. :( Очајна сум. ;(
     
  6. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    ^ мачкај ги со вазелин или некое друго масло. Мислам дека така прочитав негде
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    А да пробаш вака, отстранувај ја маскарата со млака вода и некое сапунче, на пример Дав или купи си специјално средство за вадење шминка, има и посебни само за очи има и за цело лице. И после на памукче натопи маслиново масло и ем ќе дочистиш тоа што останало, ем ги негува. Тоа триење со влажни марамици мене ми е чиста глупост, прво не може убаво да исчистат, второ нормално кога ги триеш ќе се откорнат.
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Маскарата единствено ја вадам со млака/топла вода и сапун или гел (зависно од тоа со што го мијам лицето, но со сапун ми е подобро). Со марамчиња или млеко/тоник ми се чини не може целосно да се извади маскарата. Тапкајте со вода колку да омекнат трепките па потоа ставете од сапунот/гелот и исплакнете, ако е потребно повторете 2-3 пати, бидејќи има некои маскари кои потешко се вадат од кожата околу очите. :)
     
    На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. beauty.me

    beauty.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    Јас користам лепак на Аура и многу сум задоволна, и кога го нанесуваш а и кога ке се исуши бојата му е црна.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    Дали си ги користела и трепките на Аура? Дали може да ми кажеш како потоа се вадат вештачките трепки?
     
  11. beauty.me

    beauty.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    Трепките не се вадат толку лесно, но не и да ги тегнеш па и сите трепки да ги извадиш, значи трајноста е доста солидна.. На аура ги немам користено трепките јас ги имам на elise преубави ми се во дм маркетите ги има.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    како го нанесувате тој сериумот од орифлејм на трепките..само се поминува со четчето одозгора над трепките или??? (ке ми стигне за некој ден и обавезно ке ве известувам за резултатите : ) )
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Се става само на коренот од трепките.  :D  
     
  14. Buterfly2576

    Buterfly2576 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Девојки сакам да си ставам трепки или јас да си ги залепам или на козметичар...Е сега сакав да ве прашам за ваши искуства каде би можеле да ми ги залепат трепките а да не е многу скапо,да е квалитетно и убаво илии каде би можела да купам лепак и трепки и по која цена отприлика.
    Фала многу однапред :D :D :D
     
  15. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Малку глупаво прашање :$
    Прво трепките се виткаат со виткач за трепки па се става маскара или обратно?
     
  16. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    како сакаш ти ...но јас кога ги виткав порано прво ги виткав па потоа маскара и потоа пак мааалку ги подвиткав бидејки кога прво ставав маскара па ги виткав некако ми се лепеа едни со други
     
    На I.want.to.sleep му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Сум ставила само за матура и ќе ставам здравје боже за свадба. Онака не ставам, немам ни потреба зашто имам задоволителни трепки. :makeup:
     
  18. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Девојки ова дефинитивно помага но за да не се повторувам прочитајте во темата Омилени продукти на месецот.
     
  19. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу долги трепки.Секогаш ме прашуваат дали ми се вештачки. :lol:
    Иначе,девојки дали може некоја да ми препорача маскара што му дава волумен? :?:
     
  20. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Devojki ricino masloto pomagase za rast na trepkite ili poveke se isplaka da go zemam toj serumot of Oriflame? Se izv za lat.