1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Драга chache87 дали си после тоа повторно на контрола ?
     
  2. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Да, ми закажа за 2 недели, т.е. вторник да го слушнеме срценцето. Ти кога ќе одиш? На вакви мачнини мора да израсне некое големо бебенце, нон стоп ми се лоши... Само нему/неа убаво да му/и биде :)
     
  3. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Мене ми закажаа за утре да одам јас сум влезена во 6та недела при крајот на 6та сум сега инаку кога ти е терминот за породување?! Јас немам мачнини само омалаксаност и поспаност
     
  4. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    И јас по се изгледа сум 5та :) Уште не сум била на гинеколог, а 3 теста правев и позитивни, сакам да помине недела цве да се гледа подобро. :*
     
  5. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Па можиш и сама да си израчунаш која недела си кога ти била последната менструација но сепак те советувам да одиш порано на гинеколог да ти препише фолна киселина која е потребна за тебе и за бебчето. :)
     
  6. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Изгледа сме многу блиску, јас сум 6 недели и 5 дена :) Сигурна сум дека супер ќе поминеш, пиши ни како било :)

    Белас добредојде, ти посакувам убава и лесна бременост :)

    Кај темата гестациски недели има линкови со калкулатор на породување :)
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2017
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Знам мила, според тоа сум 5та недела и 3 дена
     
  8. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Јас според тој калкулатор сум 5та недела и 6 дена и терминот е ист како што ми кажа докторката :)
     
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Јас денес влегов 7ма недела ;)
     
  10. srnasrnicka

    srnasrnicka Нов член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    zdravo idni mamicki, Vi posakuvam lesna bremenost i ubavi i zdravi bebcinja , sakam vase mislenje dodeka ne otidam na ginekolog, bidejki vie ste ,,taze, bremenki ,pa vaka: nekoe vreme custvuvam bolka vo jajnicite,ama kratkotrajna, mn sum umorna iako ne se zamoruvam nisto posebno, gradite mi se zgolemeni,a bradavicite ispaknati i me bolat mnogu, nokjno vreme stanuvam da mockam mn cesto ,,za menstruacija mi e rano inaku ovie simptomi gi imam dve nedeli a treba da mi dojde okoldvaespeti cel zivot imam redoven ciklus bolki golemi nikogas sum nEmala. e sega vakvi simptomi mi se cudnim ,mozno li e da sum bremena imala li nekoja od vas vakvi simptomi, ve molam vase iskustvo i mislenje pozdrav imajte ubava vecerv
     
  11. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Сличните симптоми ги имав јас, но честото мокрење немора да значи нешто може и да си настината.Ако знаеш дека сте ја завршиле таа работа во плодните денови 50% сигурно си бремена.Најдобро е да почекаш уште некоја ден за менструацијата сепак е рано уште за такви симптоми,јас не верував се додека не ми потврди докторката имав и тест направено кој беше позитивен направен после задоцнување на менструацијата.Ти посакувам се најдобро и очекуваме позитивни резултати :) :*
     
    На **Ubava_K** му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srnasrnicka

    srnasrnicka Нов член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Ti blagodaram Eli, inace jas i soprugot ne planirame bebce sega za sega, no ne ni se pazime, pa ako dojde-Dobro dojde ,vazno da ni e zivo i zdravo.Ke pocekam ,posle Veligden ako ne mi dojde odam na ginekolog i ke izvestam, pa ako sum bremenka ke se druzime pocesto na ovaa tema, golem pozdrav Leka vi nokj
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски


    istoto i kaj mene se sluci gradite mi bea zgolemeni bradavicite ispaknati i mnogu odev vo wc i preku den i preku nok pa se resiv da zemam test SELF CLEAR i mi pokaza bleda linija imav uste cela nedela da menstruacija i sekako ne mi dojde pocekav uste 5 dena i otidov na ginekolog mi potvrdi bremenost :clap: :clap: :clap: SO SREKA
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Да си го добиеш посакуваниот резултат :* Позз и убав празничен викенд.

    Ели03 ние сме ептен блиску... убавини :$
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2017
  15. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Да да Bellas кај тебе има ли срцева реакција јас бев вчера на контрола почнало да трепка срценцето и обвивката е во правилна форма за две недели ми закажаа контрола :) :*
     
  16. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Мило ми е сто испаднало се добро,знаЧи нема никаков проблем со обвивката? Некогас и докторите знаат само од ум да те извадат. Еве јас вЧера бев на болница за кафеавиот исцедок и ова док.ми реЧе дека сумља дека имам преграда на матката :doh: Мене не ми е јасно како никој во овие 27 год.не ми кажа нисто такво од каде па сега ова? Јас кога имав спонтан бев во болница 15 дена и ме прегледуваа разни доктори никој не спомна нисто. Сега ке се јавам на др.гиниколог приватен за второ мислење неможам вака ке полудам. Знаете ли вие несто повеке за тоа? Од тоа сто проЧитав на нет не е ни малку добро. ;(
     
  17. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Eli03 честитки, сега можеш да си уживаш и да не се грижиш за ништо. Мило ми е што се си е во ред, гушкај си го мешето :) Monella немам искуство да споделам, но би те советувала да не читаш на интернет ништо во врска со проблемот, има буквално секакви глупости, кој стигнал нешто напишал само ќе се извадиш од памет на ништо. Ако не е сигурна докторката најдобро да побараш мислење и од друг доктор, знам дека има добри доктори во Систина, феминките може да ти препорачаат некој. Сега важно е да ги намалиш грижите колку што можеш за да не му наштетиш на бебенцето. Господ е голем, има лек за се, ако се најде проблемот со време сигурно моше и да се реши. Поздрав и уживајте вопразниците :)

    P.s. Денес полни 7 недели, но уште не сме биле за срценце... Само нека си растат мешковци :)
     
  18. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Не сум во МК за да одам во систина, да бев до сега ке одев на неколку места. Сега останува да Чекам и да се молам на бог се да биде како сто треба.
     
  19. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Монела таа преграда на матката многу тешко се гледа на ехо, и мене ме гледале илјада гинеколози никој ништо не рекол се додека не најдов ептен стручен гинеколог кај кој отидов одма после мензис и рече се сомнева на преграда но за сигурност мора да направам ХСГ направив ХСГ и се виде дека имам преграда ( септум ) на матката тоа е вродено, за една недела ке правам хистероскопија за да се извади преградата . Откако ми ја открија престанавме со маж ми да се обидуваме за бебе затоа што гинекологот рече големи се шансите за абортус ;( може и тебе спонтаниот ти бил од тоа затоа после спонтан се прават испитувања најобавезно е ХСГ со кое покрај каналите се снима и матката..но не сакам да те плашам има и жени кои ја износиле бременоста со преграда, се зависи колкава е, поставеноста нејзина. Се надевам дека се ке биде во ред :*
     
  20. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Не сум била на преглед сеуште. Таман да закажам, сестрата вели докторот е на пат дури после празникот ќе дојде, така да ќе одам, на 24, 25.04. Нетрпелива сум :$ инаку насабајле докај 12, 13 часот многу ми се лоши, неколку пати имам поврнато и глупаво метално чувство имам во устата, во текот на денот е добро, и почесто одам во вц. Одвреме-навреме имам слаби грчеви во долниот дел на мешето, ама кратки и поминат за брзо време, нормално е тоа? :* мешенца