1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.744
    Пол:
    Женски
    Зависи и каква е карактерно.
    Не мора да значи дека секоја (постара) жена би се израдувала на поклон што би и служел за по дома или в кујна.
    На пр. мојава (идна) свекрва смртно би се навредила доколку и купам нешто такво. Според неа, роденден е лично ден за себе и поклонот треба да и служи лично (и само) нејзе. |( :D
     
    На anuskaNESTLE, mal.ecka и molikaMk им се допаѓа ова.
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    За да не утнеш пошто гледам има доста манџики свекрви :D купи и цвеќе,можеш и саксиско. Нема жена што не сака цвеќе и си го решила ала минут проблемот,без многу мозгање :)
    Мојава барем не е е комплицирана што да и однесам е рамнодушна :rofl:
     
  3. Ojesil

    Ojesil Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    13
    Манаџика е многу. За неа секој скап поклоне безвезален. А свежо цвеке и подарив за 8ми март. Минатата год и подарив лак за нокти и кармин кој си ги користи уште. Што мислите за парфем ? Дали е идеален за нејзината 56 год возраст?
     
  4. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Зошто да не е идеален подарок парфем,баш е прекрасен подарок за роденден.
     
  5. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Јас мислам дека парфем не е идеален поклон за нејзините години.
    Ако не носи марама, можеш да и купиш нешто за во кујна, има украсни соларчиња, филџанчиња, крпчиња некои мали, купи и нешто што нема или ако е старо да се смени, мислам дека многу ќе се израдува.
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Ojesil
    А да и земеш некој крем за лице? Секако не од оние скапите што се антирид но до 300 ден можеш да најдеш сосем добри кремови од Нивеа, Гарние, Афродита :)

    Малку офтопик - што се однесува до парфемот, баба ми има 85 години и редовно и купуваме парфем или за роденден или за 8 март, и тоа сама одоколу си кажува што сака :) Исто така, еднаш кога беше кај мене начека Авон каталог, го разлиста, ги протри листовите, и се допадна розевиот Пур Бланка, си го порача и сега го користи :)
     
    На Waka-waka, Doozy и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  7. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.743
    ^ Исто и баба ми, а има 79 години.
    На свекрва ми на пример, да и подариме нешто за во кујна има да кука после цела година. Сака креми, парфеми, козметика.

    Он топик - Ојесил, ако сака козметика тогаш купи и нешто што знаеш дека ќе го користи. Тоа никогаш нема да и биде на одмет. Исто, ако сака благо, можеш и колачи или торта да и направиш и плус поклонот и доволно ќе биде.
     
  8. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Малку оф топик.
    Секоја жена сака да си биде средена. Што има врска ако е постара, зарем тоа значи дека не треба да користи парфем? Тоа си е сосема нормално. Зарем кога ќе остареме ќе престанеме да користиме парфеми, креми, дезодоранси?

    Искрено јас никогаш не поклонувам на жена (која и да е) работи за во кујна. Тоа е навреда. Жената заслужува барем во тие денови (роденден, 8 март итн) да и' биде поклонето нешто што ќе ја потсети дека е пред се' жена, а не само домаќинка и кувар на пример. Подобро едно скромно цвеќе од некоја цвеќара отколку тавчиња или кецела да поклонам. И јас лично би се налутила некој понатака да ми подарува такви работи. Не дека само свекрвите можат да се налутат. Секоја жена не би се осетила убаво. Барем според мене.

    Ojesil видов дека си напишала дека можеш до 300 денари да дадеш. Епа можеш да најдеш интересни работи за тие пари. Купи и паричник, можеш да најдеш до 300 денари убав паричник. Зависи каква личност е и што би ја израдувало. Купи и' саксиско цвеќе, ако ги сака цвеќињата. Купи и' некоја блуза. Крај краева можеш само торта да и' купиш. Битно е вниманието.

    Како и да е, убаво е од твоја страна што си се сетила на свекрвата. Сигурно си имате ок однос и тоа е за поздрав, зашто е реткост во денешно време. :)
     
    На Doozy и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  9. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Јас на постарите жени за роденден вклучуваќи ја свекрва ми, мајка ми, баба ми, тетка ми
    гледам да му подарам секоја година нешто различно, да сменам.
    Но тоа што го забележав е дека повеќе сакаат нешто што можи да му користи во домот или барем да ја украсува куќата како вазна, часовник, чаршав.

    Кога и да му подарам нешто како парфем, несесер, шминка ми го враќаат и ми велат
    Ајде па ние не сме млади, ова ти ќе си го искористиш, ти млада си итн.
    Не дека јас не сакам парфем да му подарам, но кога ги гледам дека некои стари работи во домот нема да ги сменат, а камоли парфем да си купат со цел да платат сметки, да живеат што се вели, или нас нешто да ни купат, парфемот за нив претставува луксуз иако е поклон, па во овој поглед одбирам да купам нешто што може да му користи, оти тие нема да купат ново.

    Последно на свекрва ми за роденденот и купив сандалки на плута, ги нема облечено, вели ќе си ги чува за некоја свеченост :)
    Пред две години несесер, со крема и маскара, несесерот ми го даде по неколку месеци, мене ќе ми се најдел повеќе рече, а маскарата не ја користи, оти и солзат очите.

    Жените над 50 год, повеќе се дома и куќата ја гледаат како нивно место, секој украс па дури и нешто минимално, за нив ќе биди рај.
    А кујната и тоа е нивно место што и да купите нема да згрешите. :)
     
  10. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    И баба ми има 70 и нешто години и редовно си користи парфем жената. Така што, парфем е соодветен подарок, според мене :)
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Суштината се состои во тоа што подарокот (на било која возраст!) многу зависи од личноста што го добива - па затоа правилен одговор на тоа дали нешто лично или некој предмет за дома повеќе одговара не постои.

    Парфем е незгоден подарок, премногу зависи од вкусот на жената. Плус, зборуваме за парфем од 300 денари тука, не некоја палета со избор. И мајка ми користи парфеми (има над 65), ама секако поскапи, а за свекрва ми не знам ни каков и дали би сакала.
     
    На senza.parole и missfortuna им се допаѓа ова.
  12. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    Spremete se za cirkuz- t.e.mojot zivot posle poroduvanjeto..
    Predupreduvanje- neka ne citaat tie sto veruvaat vo iscelitelnata mok na urinata...

    posto min e neverojatno, ke vi raskazam kako da e prikazna

    si bila ednas edna svekrva..snaa i se porodila so carski, i neli si dosla doma so najunavo bebce..svelrvata sakala da mu bide majka na deteto..i vika nokta na snaata--daj mi go da spie so nas..snaata vika-.nemoze...sveki razocarano izleguva..
    bebeto place, vesticata dotrcuva, i go zgrabuva deteto na majkata, i mu menja pelena..dodeka se menja pelenkata, deteto pocnuva da moca. babata-vesrkata, ja sobira mockata i mu jamostura na bebet od sedum dena vo usta...

    tocno procitavte...prodolzete

    majkata pocnuva dq vika, doaga svekorot i pocnuva dani se dere na leunkata, koja se trese i go doi deteto..vesterot se dere, uste da janudrese snaskata...i kazuva kako mockata e protiv uroci:)

    snaskata saka da si go sobere deteto imda zamine, no tuka e maz i, koj ja ubeduba deka ke sredi se...i majka i i tatko i ja ubeduvaat da ne izbrza...

    nekolku dena po ovoj nastan, snaskata mn voznemirena i se plasi od lugeto so koi zivee..tuka e maz i koj i pomaga maksimalno..

    vo slednite denovi doznava deka vesterkata saka bebeo da spie kaj nea, saka ona da gi ima site obvrski okolu bebeto, a snaata da cisti..ova go doznava isto so strasno vikanje po nea...
    kog bebeto place, se zatrcuvaat vo soba site i sto mu e, zasto place...ona duri i od race i go zema...
    tatkoto na bebeto se kara so niv , im rece deka ke izlezeme ako prodolzat tenziite...a oni mu se silat deka le go istepaat deka im vrakal zbor...
    i jaden on koga ludite vikaat ppo zena mu, stoi pred niv, da ne ja udrat mozebi:)

    ima uste mnogu vo ovaa prilazna...
    glavno e deka enci zivee so primivci, koi sakaat da bidat nesto sto nemozat..
    eve uste eden primer-ja go dojam, ona go vnesuva svekor mi, i mi stpjat na glava...ja go dojam, ona mu zbori , go cacka....a bebeto halaplivo, samo se zakasluva...
    nezborevme nekolku dena....sega zborime oficijalno, malku glumime...

    neznam sto da pravam...kako da se odnesuvam, za da umre od maka
     
  13. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Просто неверојатно! Ти тука ништо не можеш.Тоа маж ти треба со нов да го среди.
     
  14. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Зошто воопшто мажот ти се расправа со нив и слуша како му се закануваат дека ќе ве избркаат? Зошто не си отидете од таму и да уживате во најубавите моменти, наместо да се нервираш и да се плашиш. Парите што им ги давате сега на неговите ќе ги давате за кирија, ама мирна ви глава. Единствено што ти можеш сега да го направиш е да го седнеш маж ти и да му објасниш дека до сега можеше да ги толерираш бидејќи сте биле сами, ама дека за добро на детето, па и за вашиот брак да опстане најдобро би било да сте сами. Ако и самиот е свесен дека тоа низ што поминуваш е ужасно, во најбрзо време ќе сака да ве тргне од таму.
    Не знам како ти си издржала кога си видела што му става на детето, ама јас на твое место ќе и дадев од нејзината мокрача да се напие, ќубре едно недоносено :@
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    оф беее, и на мојот исто се заканиле додуша индирекно водеа разговор во дневна фамилијаре собир ебате фамилијата,само што си имам ја и јатрва па здруженисо свекрвата ме унакажаа,а додека не најдам работа не можеме под кирија,пошо имаме 2 кредити,ех мори женооооо душата ми плаше мене ... душата до кога ке трпам не знам.
     
  16. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    добро бре Eнци,детево дали на лекар одма го однесе???
     
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски
    ти си била ептен трпелива.јас ко што сум со краток фитил за гуша ке ја фатев,море ке ја удавев во мочката што ја собрала.
    боже прости ми на ваков ден што си ја поганам устата ама вакви работи од контакт ме вадат.енци јака ти душа како живееш со такви створови.
     
  18. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Eнци за жал ќе мораш случајот да го пријавиш во милиција.Oва е веќе семејно насилство.
    На вас ви закануваат, тебе те вознемируваат додека доеш, бебето пие мокрача. :x
     
    На Daydream, Glasna и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Да е така едноставно досега голем дел свекрви или снаи ќе седеа во затвор.
    Полиција во случаи со многу поголеми насилства и проблеми не интервенира, тука може само да се изнасмее откога ќе заминат и ќе го кажат проблемот.
    Таа си има родители, ако се чувствува многу загрозена нема потреба да седи таму, нека си замине. Да е на сопствен терен ќе пријави да ги избркаат, вака таа сама дошла да живее со нив. Не е со закон пропишано да се живее со родителите на мажот, ако се нема пари за кирија моментално, одете кај твоите или ти оди сама.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Дали е законски да одзамаш бебе од родена мајка и да му даваш да пие мокрача ?
    Свесни ли сте дека ќе одговара свекрвата ако нешто му се случи на бебето, со оглед дека мокрачата е речиси еднакво опасна како и солна киселина, ако не и повеќе...и каков раздор на семејството може да предизвика таа случка?

    Признавам дека може милицијата така да реагира, но должност е на Енци да го заштити бебето од било кого.Во овој случај од родената баба за жал.Мислам дека преселбата не е конечно решение.Таа може и кај нејзините истото да го прави.Енци и таткото треба да пресечат и да кажат НЕ .