1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Zenskii... :( ve molam nekoj neka mi kaze dali krenal tesko vo bremenost...ne koj znae kolku jas sreduvav sabajle i ja krenav plinskata boca od 3kg/4kg max. Kaj 12h bese toa i posle mi tekna mi se stegna vo dusata i sega lezam se plasam da ne mu steti na bebeto..mn mi e tesko ;(
     
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Сега не се знае со овие тестови никогаш не си сигурен.
    еве пример мене кога ми доцнеше циклусот после 7 дена направив тест излезе негативен, и после очекував дека секој ден ќе добијам ама сепак ништо.и кога отидов веќе на крај кај гинекологот веќе бев 7 недели бремена и срцето можев да го слушам.Така да никогаш не се знае со тестовите ;)
    Јас би ти препорачал да испиташ или преку крв или почекај да помине празникот закажи преглед кај гинекологот нека провери на ехо.
    Се надевам дека конечно си успеала и си бремена, знам како е и јас за моето чудо чекав скоро 3 години и знам све тоа што ти си го напишала и за околината и за трпението. ;)

    Поздрав :inlove:
     
    На Spectre му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MrenaRiba

    MrenaRiba Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    1.282
    Пол:
    Женски
    Бремена си, честитки. :*
    Ајде со среќа нека ти е. Ни се придужува уште една трудница, дај боже само да се множиме.
     
    На Spectre му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Spectre

    Spectre Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    74
    Ви благодарам трудници за одговорите. Бременост се пресметуваше од последниот ден од кога сум имала менструација така? Да си ставам и јас тикер. :D
    За на ехо ќе закажам после празников, а секако деновиве ќе направам уште еден тест, пред да и кажам на свеки, ако не е вистина, можам да замислам што ќе биде. :D
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne se plasi 3-4 kg ne e tesko.Ima majki so se bremeni so vtoro, a prvoto dete go krevaat.Ne misli i ne panici toa e poloso. Ne se grizi se e vo red.Za drug pat vnimavaj poveke :))
     
  6. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    ЈАс сум скоро 31 недела малиот ми е 10кг па секој ден го кревам :D
     
  7. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека си бремена, бледа втора линија е во секој случај втора линија. Многу ми е мило кога вака некој се спрема за инвитро, и останува бремена по природен пат :) со лесно нека ти е бременоста, а иначе се рачуна од прв ден на последната менструација, мене Лазаревски ме води така :)
     
  8. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Здраво мешиња :)

    Како сте ми?
    Ние еве денес повторно бевме на цтг и повтотно ништо, на мажулето не му се излегува. Веќе 3 дена надминат термин. До колку обично чекаат и што преземаат лекарите во тој случај?

    Ве поздравувам, среќни празници. :hai:
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    ne se grizi mene terminot mi bese na 19 ti a se porodiv tek na 25 ti.Mene od terminot mi rekoa da cekam edna nedela ako nema nisto togas na carski ke me pratat.Ama jas spontano si se porodiv i mn lesno iako go nadnosiv celi 6 dena :)
     
  10. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Spectre Добре ни дојде во клубот на мешиња
    Повеќе пати имам пишано и мојата втора цртичка беше мн бледа , а сега веќе сме при крај со бебушко

    mila101 Можеби ти е тешко и сигурно сакаш што побрзо да си се гушкаш со бебето, но не се секирај
    Тој е ВЕРОЈАТЕН термин , а не е краен како што го нарекуваат, затоа што никој не може да знае кога точно си останата бремена и затоа можеш да се породиш 2 недели порано или покасно, ама докторите мислам дека до 10 дена плус чекаат а ако не со царски

    Додека сум тука Христос Воскресна,За многу години да ни е и в година здравје, бебињата да си ги учиме да се кршат со јајцина :)
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Фала Ви за позитивниот став joy1 и l-a-d-y-di , стварно е потребен од друг да го слушнеш. :)

    Се надевам дека се' ќе биде во ред.Поздрав :)

    Патем l-a-d-y-di, Навистина Воскресна.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    За многу години да ни е празникот девојки :) Господ да ни донесе многу здравје, убави моменти, лесна бременост, и бебенца во раце догодина. Христос воскресна!
     
    На Agrona и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  13. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Vistina voskresna! Kako ste mesinja? Nesto ste mi tivki :)
    Jas imam edno prasanje,dali cela bremenost se odi cesto vo wc :) Negde procitav deka krajot na prvoto trimesecie bebeto se kacuva nagore i ne se odi tolku cesto. Jas sum veke 14 nedela a seusste mnogu cesto mokram :D Dali taka ke do krajot na bremenosta?
    Pozdrav i se izvinuvam za lat. od tel sum :*
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Jas sum 21 nedela i.seuste cesto mokram :) A ne pijam mn tecnosti.Ja proveriv I urinata da ne e.infekcija nekoja no se bese ok
     
  15. Spectre

    Spectre Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    74
    Трудници утринава направив уште еден тест иииииии позитивен е, не ми се верува. :D
    Овој пат црвенатата линија беше изразиво видлива. :)
    Епа еве ви се приклучувам и јас, уште деновиве да одам на ехо и официјално ќе влезам во кругот на трудниците. :D
     
    На Agrona, ddevojce, artemidis и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Cestitki bas mi e milo. So lesno i so ubavo da si ja pomines bremenosta. :*

    Joy1 ti blagodaram na odgovorot. Jas mislev ke pomine :( Mm samo me prasuva normalno e ova vo bremenosta :D Samo za toaletna hartija ke raboti covekot :D
     
    На Spectre му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    ВИСТИНА ВОСКРЕСНА за многу години да ни е празникот на сите,срцка јас до 15 недела одев многу почесто во вц сега некако намалив,ама викаат како расте после 6 ти месец така се повеќе притиска и ти се оди се повеќе во вц се ќе трпиме за бебушките наши ;) кај и да ќе дознаеш што е веќе си поголемка :rofl:
     
  18. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Srcka bev vo sredata na ginekolg, i ne mi kaza sto ke e, veli da ne pogoduvame de masko- de zensko ke pocekame do sledna kontrola. Nareden termin imam za tri nedeli togas ke bidam okolu 18 nedela pa bi trebalo da mi kaze :)
    I jas si taka velam, se ke istrpam za bebuskata samo da e zivo i zdravo.
    Vie kako ste so bebceto? :*
     
  19. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    I mene uste mi nema kazano dali e masko ili zensko a veke sum 17 nedeli,veli samo deka viselo nesto pa ke vidime sto e slednata kontrola :) najvazno e da bide zivo i zdravo :)
     
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Добри сме ние мила 19 недела сме веќе па си мрдаме сега по малку на сабајле највеќе :) инаку стомакот мислам дека овие 2 недели највеќе ми порасна,дури викам кога толку ми пораснал ама си расте некако добро поминувам,дај боже до крај да е така само што уште многу сум спанка нема везе што пол е,само да се здраво и живо ти што осеќаш јас ??? и пред да ми кажат некако знаев дека е машко :*