1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Ја пробав пред некој недела и стварно ми се бендиса покривна ми е, океј е многу за моето никакво лице и ретко кој пудри ги бендисвам на мене :worried: Ја купив 180 денари не е скапа ама барем мене ми покрива.. Не е ни многу тешка пудра... А и долготрајна е.

    [​IMG]
     
  2. EmilijaEmka

    EmilijaEmka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    30
    За каква кожа е наменета пудрава? Дали е погодна за мрсна кожа и дали прекрива црвенила и проширени пори...дали многу се познава на лице дека имаш пудра ставено и дали е погодна за потоплите денови ?
     
  3. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    ^^
    Па да ти кажам право јас сум чоек шо многу поти, и искрена да бидам ко ја кладов цела вечер ми стоеше, не е многу тешка. Мене комбинирана ми е кожата на некој дела ми е мрсна, особено кај носот.
    Пудрата ми е многу погодена искрено :)
     
  4. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985

    Потпис ставам за пудрава. После толку купени пудри и пари за "проби" решив да се потрошам повеќе и да ја земам и ниту еднаш не се покајав.
    Се што е погоре напишано е точно. И не само тоа, повеќе ми трае и од буржоа, максфактор, севнтин и се што сум ставила. Всушност и во цена не се споредува. :|
    Ставам по две точки на образи една на чело и нос и веќе неколку месеци ни до пола не ми е потрошена.
     
    На Sexybaby86 и senza.parole им се допаѓа ова.
  5. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Пишав и јас дека ја имам истава пудра и дека ми е погодена.
    Али не ми трае многу, и не ми покрива ништо, користам најсветла нијанса само поради белина на лицето.
    Прашање ми е дали ставаш некаква подлога, кремче, пред да ја ставиш пудрата? :)
     
  6. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    ^^ Крем клавам Нивеа, ама ќе го сменам сеа Бекутан ќе почнам да користам :)
     
  7. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Ади, прочитав си пишала дека имаш комбинирана кожа со мрна Т зона. Бекутан според мене воопшто не е добар избор, многу е мрсен и воопшто не се впива, уште полошо сјајот станува забележлив некоја минута откако ќе го ставиш на лицето, посебно ако се потиш која и да е пудра со него за основа ќе се направи каша размачкана. Земи го и ќе се увериш. Ти пишувам од искуство и јас имам пробелем со мрсна кожа на некои делови од лицето.

    Инаку пудрата сум ја пробала, слична ми е на Импала. Квалитетот кој го нуди кореспондира со цената.
     
  8. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    ^^
    Па не знам веќе шо да користам од крем, Од нивеата многу ме чеша лицето, а и плус некако многу ми е мрсен...
    Јас мислев бекутанот е добар избор, ама ете :?:
     
  9. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    При толку избор на креми за ваква, таква, онаква кожа, зошто бе со тој бекутанот ?
    И оф-топик сум знам
    Ади888... Читни нешто во : каква крема за лице користите ....
     
  10. EmilijaEmka

    EmilijaEmka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    30
    Rimmel Stay matte е без парабен :)
     
  11. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    bubac не е офтопик, туку баш пошто се става несоодветна подлога затоа темава се полни со милион страни едно те исто, ко да дискутираме за квантна физика. Па нормално бе луѓе дека ако користите Нивеа класик или бекутан дека ниту една пудра нема да ви се погоди. Таквите креми не се наменети за девојки кои се веќе на возраст кога треба да користат пудри. Ниту навлажнуваат ниту потхрануваат како што треба, а за матирање да не правиме па ич муабет ако имате мрсна кожа. Ниту за сува не помагаат туку само површински го мрсат лицето, а длабински не реагираат, таму всушност од каде потекнува проблемот на секој тип кожа.
    Секој според своите можности треба да си одбере крема соодветна за типот на кожа. Има најразлични цени на креми со различен квалитет. Погодете си ја кремата па ќе видите колку ќе се зголеми бројот на пудри којшто ќе ви одговара.
     
    На Sky-butterfly, Doozy, kate21 и 10 други им се допаѓа ова.
  12. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.725
    Допаѓања:
    3.366
    абе девојки сте запнале пудрата да нема парабени ај ок, а гледате руменилото, сенките, кремата,карминот, маскарата, тушот дали имаат парабени? Или користете се без парабени или ништо, а не пудра без парабени а се остало нека има, нема врска :D
     
  13. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Точно така,а остај друго што го има во козметиката,го има и во храната.Многу нормално дека нема шанса да го избегнеш тотално.Така да,дали во пудрата има парабен или нема не ви прави некоја голема разлика :)
     
    На butterflysk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Добро покривна пудра за комбинирана кожа, без ефект на фасада ? Што мислите за Менхетен ? Морам да земам нешто асално, изнакупив пудри без потреба, ниедна не ми одговара :| .
     
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    За мене најдобра пудра од сите што имам пробано, а баш е таква каква бараш, покрива, а не се приметува е Loreal- True Match.
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.790
    Допаѓања:
    8.841
    Пол:
    Женски
    Мејбилин 24 часовната, досега најдобрата што ја имам користено, јас не светнав 8 часа а изгледа толку нежно и убаво на лице , не е тешка и многу природно изгледа, ама од мене голем минус што содржи парабен и уште една , две супстанции кои се сметаат за доста штетни :doh: , во потрага сум по нова , ништо и од оваа . Има ли некој користено Авене пудра, гледам многу се мали по 9, 10 грама ама па може не содржат толку хемикалии :?:
     
  17. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Од сега најзадоволна сум од пудрата на Vichy , малку скапо ја платив ама го добив тоа што го барав. Му дава на лицето природен изглед а притоа и покривна е а и да не зборам за долготрајноста трае доста трае .
     

    Прикачени фајлови:

  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.063
    Пол:
    Женски

    Менхетенот баш го прави лицето фасада :(
     
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.790
    Допаѓања:
    8.841
    Пол:
    Женски
    За каква кожа е оваа ? Јас ја пробав Vichy aera teint pure дефинитивно најлошата пудра што ја имам пробано, оваа нели е за зрела кожа или сум ја помешала со друга некоја ?
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А да прашам јас вие пудра во лето користите?