1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата прва играчка

Дискусија во 'Дете' започната од love-it, 2 март 2014.

  1. love-it

    love-it Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    78
    Која ви била вашата прва играчка?
    Мене зајче :$
     
  2. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    јас првата играчка ја добив подоцна, дури на 4 години. црвенкапа е. и сеуште си ја чувам на полица :)
     
    На love-it му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Жирафче.Во една нежна жолта боја со розова текстура. :inlove:
     
  4. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Не се сеќаавам баш дали ми била прва играчка,меѓутоа знам дека имав една кукла што мирисаше многу убаво,на бебешко. :lol: Исто така знам дека баба ми ми имаше купено играчка-радио на батерии и кога ќе го пуштиш ја свиреше макарена,буквално мислам дека се правев со него.
     
  5. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Си имав еден мал кловн. Николасин го викав :rofl:
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.717
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам на едно мече, маста му ја извадив, да имаше душа да прозбори да каже, ма џадето од мене ќе го фатеше. Врв на глупоста, го “оперирав“, му ги исеков рацете, нозете и главата и со селотејп трака го лепев, демек сум го излечила :tmi: :?:
     
  7. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Имав едно пластично животинче, крокодил ли беше, што ли беше врска немам :D
    Се сеќавам му врзав врвца обична и низ маало " го шетав " :^)
    Лом го направив :rofl:
    :emo:
     
  8. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Прва играчка ми беа штиклите на мама и со нив надвор се шетавме со братучедами :D ..Циркузии :lol: (мачорот во чизми :wasntme: :D ) Имав и една кукла поголемка и мека како перница,спиев со нејзе,јадев,ја шетав,па и под нозе ја газев кога ќе се нанервирав,се со нејзе не ја попуштав никако.Еднаш и косата и ја очкрапав(како во ратот да била :rofl: ) и сеуште ја чувам,арно достоа кутрата :D
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.651
    Пол:
    Женски
    Бело плишано зајче со розово меше и розови увциња. Уште го чувам, иако веќе ептен се познва дека е старо и излитено, но немам срце да го фрлам или складирам на таван.
    Се сеќавам дека многу плачев кога му испадна окцето и ја прашував баба ми дали ќе гледа ако му го залепиме пак. :lol:
    Инаку, баба ми ми го купила.
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Кловнот Бозо :)
    Пластична глава и екстремитети, памучно тело.
    Не сум го испуштала од раце, секаде сум го влечкала со мене, па затоа сега целиот е распартален. Си го најдов пред некое време во викендичката, складиран во кутија со други играчки. Си го земав, го исправ убаво и си реков ќе го наполнам со памук и ќе го зашијам. Ама го заборавив... еве темава ми беше потсетник да земам да го средам :)
     
  11. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Мече, облечено во костум. Многу беше слатко, уште се сеќавам.
    Знам беше на сестра ми, после тоа јас го добив како помала. Многу го сакав. После тоа почнаа барбики да ми купуваат и кога си играв мечето им беше мажот.
     
  12. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Гитаричка. :lol: :)
     
  13. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Гумена бело-жолтеникава мачка Марија со вградени како на куклите сини очи,мали слатки насмеани и малку подотворени устенца,гумената опашка и е дигната нагоре,светлосина шара на градите,убав гумен мирис и свири кога ќе ја стиснам!Сега стои на креденецот како украсна играчка,ме расположува со нејзиното насмеано лиценце и ме мами на бакнеж со малите насмеани устенца! :* :inlove: Неа мајка ми ми ја купи!А,баба ми и дедо ми што ме одгледале ми купија од Хрватска едно гумено бебе со гумени рачиња,глава и ножиња,труп полнет со памук,големи сини очи,насмеана малку подотворена уста и многу убав мирис!Се вика Тупузанче бидејќи е така голем и крупен како топуз,па оттука и Тупузан!Има отисоци од моите запчиња на едниот прст на рачето! :lol: :rofl: И тој,исто така,ме мами на бакнеж со малите весели подотворени устенца и на прегратка со мирисот на неговата гума,којшто јас многу го сакам!Тоа се моите први играчки,моите мали и убави срцки и душички коишто на мене многу ми значат! :* :inlove:
     
  14. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Една ѕвечкалка во сина боја,како со решетки беше,во форма на цилиндер,и секогаш тие ситните топчиња од внатре пробував да ги извадам,но никогаш не успеав. :lol:
     
  15. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Прва играчка ми беше едно малечко розево куферче како ташничка и во него внатре имаше огледалце, карминче и такви работи :makeup: ...насекаде со мене сум го носела, од раце не сум го испуштала :D ...
    И кога ми го купил тоа татко ми многу сум била радосна па со мајка ми ме однесле во едно фото студио за да ме сликаат со него и ме ставиле на излогот каде и ден денес стои таа слика таму :rofl:
     
  16. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Прва играчка ми беше еден жолт плишан папагал.Насекаде го носев,го гледав по сликите дека сум го имала уште од бебе и ептен си го сакав.
    Можеше да свири што го правеше уште попривлечен :D
    Кога се расипа и распартали,моите сакаа да го фрлат,ама јас стално плачев,па преболија луѓето.
    Останатиот дел од играчките,стои уште во мојата соба,во една посебна кутија,не бев бурно девојче,си ги чував :wasntme:
     
  17. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.338
    Допаѓања:
    83.598
    Пол:
    Женски
    Првата играчка колку што се сеќавам ми беше кукла :wasntme:
    Убава и голема со долга плава коса ,кога ќе ја легнев затвараше очи кога ќе ја исправев ги отвараше и секогаш велев дека е вистинска и жива ама дека незнае да зборува :tmi:
    Паметам имаше фустанчиња за преоблекување и чевлички.Имам многу слики со таа кукла.По некое време паметам дека велев дека она е мајка на сите барбики :D (од што беше голема а навистина беше како барбика)
    Кога сум потпораснала сум и ја скратила малку косата (нели дека жива де пак ќе и порасне)детски памет :D Сеуште ја чувам :)

    Темава е за едноствавен одговор ама еве добив инспирација за раскажување накратко :lol:
     
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    Првата играчка ми беше една многу убава кукла,со долга плава коса. :wasntme:
     
  19. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Пред да се родам,т.е. пред да ми го дознаат полот,татко ми ми купил џипче.А бе сакал машко дете да сум.
    Инаку џипот е зелен,вратите му се отвара и :!: брзо вози! Сеуште го чувам,ене го во детската седи,на полица со другите количиња :) .
    А одкога сум се родила,т.е. втората играчка беше розев мајмун,голем беше.Од многу играње со него,партали го направив.И мама заборавила дека ми била првата играчка и ајде на ѓубре. :(
     
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Мојата прва играчка беше гумено кученце во жолта боја.Му дадов име Џеки.Каде и да одев го носев со мене.Толку бев приврзана за него што го чувствував како вистинско пријателче :)